Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie Wysokość: Pędy kwiatostanowe mają od 10 do 15 cm. Ozdoba rośliny: Skalnica Arendsa tworzy małe, miękkie, zimozielone poduszki złożone z gęstych rozetek liściowych. Ponad te poduszki, zebrane w kępy o wysokości 5 cm, wyrastają cieńkie, sprężyste pędy kwiatostanowe. Na szczycie pedów zebrane są w luźnych wiechach kwiaty barwy różowej, czerwonej, fioletowej lub białej.
Liście są trójdzielne, pierzaste o bardzo wąskich, zgietych odcinkach. Pora kwitnienia: Maj - czerwiec. Uprawa: Roślina łatwa w uprawie ale nieco wrażliwa na mrozy - na zimę lepiej ją okryć. Nie znosi suszy ale zalegająca woda też jej nie odpowiada. Na wiosnę wymaga dostatecznej wilgotności ale podłoże powinno być dobrze zdrenowane.
Rozmnażanie przez wysiew nasion lub przez podział kępek od czerwca do sierpnia. Roślina łatwo się przyjmuje. Nasiona sieje się do skrzynek i nie przykrzwa ziemią tylko lekko wciska w podłoże. Siewki pikuje się kilkakrotnie. Gleba: Wapienna, próchnicza, nieco wilgotna. Stanowisko: Słoneczne lub półcieniste. Zastosowanie: Roślina wiosenna do ogródka skalnego lub na rabaty bylinowe. Najładniej wygladają skalnice posadzone w szczelinach miedzy kamieniami lub w otworach zrobionych w trawertynie. Ciekawostki: Skalnica Arendsa jest mieszańcem otrzymanym ze skrzyżowania różnych gatunków i odmian skalnic.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.