Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Drzewo liściaste Wysokość: Zwykle drzewo to dorasta do 25 m ale odmiana Umbraculifera to niewysokie drzewko dorastające do 3-4 m. Ozdoba rośliny: Kwiaty w kolorze białym z żółtą plamką, typu motylkowatego, zebrane w duże, zwisające grona. Mają silny, przyjemny zapach. Po przekwitnięciu tworzą płaskie strąki z nasionami.
Liście jasnozielone, pierzaste, eliptyczne. Korona ma budowę luźna i nieregularną.
Kora ciemna z pęknięciami. U nasady liścia ma ciernie.
Odmiana Umbraculifera nie zakwita ale ma za to dekoracyjną zwartą koronę w kształcie kuli i nie posiada cierni. Przeważnie jest szczepiona na wysokim pniu. Pora kwitnienia: Od maja do czerwca. Może powtarzać kwitnienie. Uprawa: Drzewo bardzo łatwe w uprawie, niewybredne i odporne na niesprzyjające warunki. Dobrze znosi suszę i zanieczysczone miejskie powietrze. Znosi dobrze cięcie, można stosować je w celu zagęszczenia lub formowania korony. Gleba: Ma niewielkie wymagania glebowe, może rosnąć zarówno w glebie piaszczystej jak i ilastej lub gliniastej; suchej lub wilgotnej. Znosi gleby zasadowe. Wysusza podłoże w głebszych warstwach a warstwę wierzchnią wzbogaca w azot. Stanowisko: Drzewo wybitnie światłolubne. Zastosowanie:Jako drzewo ozdobne, często sadzone w parkach. Nadaje się do miejskich ogrodów i zarzewień ulicznych. Odmiana Umbraculifera może być sadzona w niewielkich ogrodach. W ogrodzie stanowi sliny, geometryczny akcent, który najlepiej prezentuje się na spokojnym tle.
Jest roślina miododajną (miód akacjowy) oraz rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim są kwiaty.
Kwiatostany robinii zwanej popularnie akacją doskonale smakują w cieście naleśnikowym. Wykorzystuje się również drzewno pozyskiwane z robinii - jest ono jasne, lekkie ale twarde i odporne na gnicie. Ciekawostki:
Drzewa znane w Polsce jako akacje to właściwie robinie sprowadzone z Ameryki Północnej przez botanika Jana Robin do Francji w 1600 roku. Prawdziwe akacje to drzewa strefy gorącej rosnące w Afryce i Australii.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.