Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w pomieszczeniach Wysokość: Płożące pędy mogą osiągać długość 75 - 100 cm. Z reguły odmiany o pełnych kwiatach wytwarzają pędy krótsze niż odmiany o kwiatach pojedyńczych. Ozdoba rośliny: Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Kolory kwiatów najczęściej czerwone lub różowe ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz odmiany o kwiatach dwubarwnych. Roślina kwitnie długo i obficie.
Pędy pelargonii bluszczolistnej są płożące, kruche, liście 5-klapowe, przypominające kształtem liście bluszczu, błyszczace, seledynowozielone, nagie lub słabo owłosione. Pora kwitnienia: Od końca maja do pierwszych przymrozków. Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie jeżeli potraktujemy ją jako jednoroczną. Odpowiednio pielegnowana, podlewana i nawożona wytwarza dużą masę zieleni i kwiatów. Wymaga częstego nawożenia co 7-10 dni. Należy regularnie usuwać zwiędłe kwiaty i skracać zbyt długie końcówki pędów. Nie należy zraszać ani moczyć liści aby nie wystąpiły na nich plamy. Dobrze znosi letnie upały.
Czasem pelargonie atakują choroby wirusowe przenoszone przez mszyce i inne owady ssące. Wtedy na liścich pojawiają sie żółte obwódki i smugi. Zaatakowane liście usunąć i spalić. Inna choroba pelargonii objawia się czernieniem pędu u nasady. Dotknieta tą chorobą roślina schnie i wygląda jak zmarznięta. Należy zastosować preparat Previcur 607SL.
Jeżeli chcemy przechować roślinę do następnego roku to jesienią przenosimy ją do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada jednak poniżej 5 st.C. Wystawić na zewnątrz dopiero późną wiosną.
Rozmnażanie pelargonii bluszczolistnej z sadzonek wiosną lub w końcu lata. Sadzonki warto wzmocnić ukorzeniaczem. Gleba: Próchnicza, kompostowa lub torfowa. Najlepiej kupić gotowe podłoże do pelargonii. Stanowisko: Słoneczne i ciepłe. Zastosowanie:Jako roślina doniczkowa, na balkony i tarasy. Do skrzynek przyokiennych lub wiszących pojemników. Ciekawostki: Pelargonia bluszczolistna jest najczęściej kupowną rośliną balkonową.
Pochodzi z Afryki Południowej.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.