Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina dwuletnia Wysokość: Dość niska roślinka, osiąga około 15 cm. Ozdoba rośliny: Drobne niebieskie kwiatki z żółtym oczkiem obficie pojawiające się na dwuletnich roślinkach. Istnieją również odmiany o kwiatach rózowych lub białych.
Liście liście wąskie i pokryte meszkiem. Pora kwitnienia: od maja do początku czerwca. Uprawa: Niezapominajki są niewymagające i bardzo łatwe w uprawie, właściwie same się uprawiają. Potrzebują jedynie regularnego i dość obfitego podlewania podczas suchej wiosny.
Również same się wysiewają ale jeżeli chcemy wyprodukować własne roślinki to trzeba je wysiać na rozsadniku w czerwcu. Po miesiący siewki należy przepikować a gdy zaczną tworzyć kępki wysadzić na miejsce stałe. Gleba: Niezapominajki moga rosnąć w przeciętnej ale wilgotnej glebie ogrodowej. Stanowisko: Rosną i kwitną zarówno w słońcu jak i w cieniu. Zastosowanie:Do ogródków skalnych, na rabaty z niskich bylin, na obwódki a nawet pod drzewa lub łąki kwietne jeżeli nie zależy nam na idealnie wypielęgnowanym trawniku. Nadają się na kwiat cięty - w wazonie wytrzymują około tygodnia. Niezapominajki chętnie rosną w pobliżu zbiorników wodnych. Ciekawostki: Od 2002 roku obchodzi się w dniu 15 maja Święto Polskiej Niezapominajki.
Łacińska nazwa niezapominajki - Myosotis oznacza mysie ucho i nawiązuje do kształtu liści tej sympatycznej roślinki.
Kwiaty niezapominajek są symbolem pamięci.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.