Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina dwuletnia Wysokość: Od 30 do 100 cm. Ozdoba rośliny: Liczne kwiaty w kolorze niebieskofioletowym, zebrane w grona, pachnące. Istnieje również odmiana o kwiatach białych (Corcyrensis). Wartość zdobniczą mają jednak nie kwiaty, ale okrągłe, srebrzyste przegrody owoców - łuszczyn, zawieszone na dość długich szypułkach. Średnica łuszcznyn do 5 cm. Pędy miesiącznicy lekko owłosione, górą rozgałęzione. Liście w zarysie sercowate, wydłużone, nieregularnie ząbkowane. Pora kwitnienia: W zależności od pogody na wiosnę; możę kwitnąć pod koniec kwietnia, w maju i na początku czerwca. Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, choć ma pewne wymagania co do gleby i stanowiska.
Nasiona miesiącznicy wysiewa się od końca maja do lipca wprost na miejsca stałe. Pikowanie jest niepotrzebne, siewki przerywamy. Można też wysiać nasiona po kilka do doniczek a we wrześniu wybić z bryłą ziemi i posadzić do gruntu, albo pozostawić zadołowane doniczki na zimę i przesadzić do gruntu dopiero w kwietniu. Często roślina sama się wysiewa. Pędy z łuszczynami ścina się jesienią. Gleba: Wymaga gleby żyznej, próchniczej i wilgotnej. Można również uprawiać miesiącznice na glebach piaszczystych, ale rośliny wymagają wtedy obfitego podlewania. Stanowisko: Słoneczne. Zastosowanie: Na suche bukiety. Po zdjęciu łuszczyn przegrody wyglądają jak duże
pergaminowe krążki. Po wyschnięciu mają barwę srebrzystą, stąd inna, pospolita nazwa "srebrniki Judasza". Miesiącznica nadaje się wyłącznie na kwiat cięty do suchych bukiecików. Można ją łączyć z trawami, gałązkami, zasuszonymi barwnymi liśćmi lub zasuszonymi kwiatami. Nadaje bukietom lekkości. Można ją sadzić na rabatach mieszanych, pasuje do ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznych. Ciekawostki: Miesiącznica pochodzi południowo-wschodniej Europy, rośnie też w Polsce.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.