Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodnikiZdrowie z ogrodu -
czyli o leczniczych właściwościach roślin

Zdrowie z ogrodu - czyli o leczniczych właściwościach roślin
Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie. Więcej o leczniczych właściwościach roślin...OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...GALERIA ROŚLIN - Szałwia omszona łac. Salvia nemorosa ang. Perennial Salvia, Garden Sage


Szałwia omszona Odsłon : 1896 wstecz

INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:


Szałwia omszona kwiatostan
Odsłon: 474
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie
Wysokość : Zwykle od 40 do 60 cm, rozmiar zależy od odmiany.
Ozdoba rośliny : Drobne kwiaty zebrane w długie kłosy. Mogą mieć kolor ciemnoniebieski, fioletowy, fioletowo-różowy, różowy lub biały. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach i przyciągają owady - pszczoły oraz motyle. Pędy sztywne i wzniesione. Roślina tworzy regularne kępy. Liście wąskie, szorstkie, eliptyczne, szarozielone lub ciemnozielone.
Ciekawe odmiany :
Szałwia omszona Caradonna - o granatowych kłosach kwiatów i szarozielonych liściach. Wysokość rośliny od 10 do 50 cm. Nadaje się do uprawy na skalniaku.
Szałwia omszona Salute Pink - o różowych kwiatach. Liście ciemnozielone, lekko poarszczone. Odmiana drobna osiąga wysokość od 10 do 30 cm. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.
Szałwia omszona Sensation White - o białych kwiatach. Liście zielone, lekko poarszczone. Odmiana drobna osiąga wysokość od 10 do 30 cm. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.
Szałwia omszona Blue Field - o fioletowych kwiatach. Liście szarozielone, poarszczone. Odmiana wysoka, osiąga wysokość od 50 do 100 cm. Do uprawy na rabatach bylinowych.
Pora kwitnienia : Od końca maja do sierpnia, niektóre odmiany kwitną nawet do października.
Uprawa : Roślina łatwa w uprawie, wymaga jednak odpowiedniego stanowiska i podłoża. Odporna na choroby i szkodniki, choć mogą atakować ją ślimaki. Jest rośliną mrozoodporną ale młode egzemplarze lepiej okryć na zimę. Może rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat.
Rozmnażanie przez podział rozrośniętych kęp, przez sadzonki pędowe lub przez wysiew nasion. Wysiew nasion w maju wprowst do gruntu lub do ciepłego inspektu pod koniec zimy. Siewki wymagają pikowania. Rozmnażanie przez podział najlepiej wykonać pod koniec lata lub wczesną wiosną. Kępy szałwii po jakimś czasie rozrastają się i wygladają mniej atrakcyjnie, wtedy warto je odmłodzić dzieląc na mniejsze i sadząc na nowo. Ostatni sposób rozmnażania - przez sadzonki pędowe, stosujemy w maju/czerwcu. Pobieramy sadzonki 10 centymetrowe wraz z piętką, obrywamy dolne liście, zanurzamy koncówkę w ukorzeniaczu i sadzimy na rozsadniku.
Szałwię omszoną można okresowo nawozić i w czasie suszy podlewać choć jest odporna na brak opadów. Przycinanie przekwitłych kwiatostanów znacznie przedłuża kwitnienie.
Gleba : Rośnie na glebach lekkich, umiarkowanie żyznych, próchnicznych, wilgotnych, ale przepuszczalnych.
Stanowisko : Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale toleruje lekki półcień.
Zastosowanie : Szałwia powabna nadaje się się na rabaty, kwietniki, obwódki, do tworzenia grup. Sadzone w grupie tworzą barwne wyraziste plamy. Odpowiednia do ogrodów naturalistycznych, w stylu angielskim, śródziemnomorskim lub wiejskim. Może być sadzona na skalniaku lub jako podsadzenie pod krzewy. Mnijsze odmiany nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Jest rośliną miododajną. Często rosnie na łąkach kwietnych.
Ciekawostki : Szałwia jest zaliczana do rodziny jasnotowatych. Szałwia omszona rośnie dziko w południowej, środkowej i wschodniej Europie oraz części Azji.

Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, ogród w stylu angielskim, ogród w stylu wiejskim, rośliny na skalniak, rośliny na balkony i tarasy, kwiaty cięte, rośliny do letniego ogrodu, rośliny pachnące.
Opisane byliny :

aster alpejski, aster gawędka, aster nowoangielski, aster nowobelgijski, begonia mieszańcowa Dragon Wing, bergenia sercowata, bodziszek czerwony, chaber górski, ciemiernik biały, ciemiernik ogrodowy, cieszynianka wiosenna, czyściec wełnisty, dąbrowka rozłogowa, dyptam jesionolistny (krzew Mojżesza), dzielżan ogrodowy, jesienny, dzwonek brzoskwiniolistny, dzwonek gargański, dzwonek karpacki, fiołki motylkowate, fiołki wonne, firletka smolka (firletka lepka), floks płomyk, floks szydlasty, floks śnieżny, funkia ogrodowa, gailardia, gajowiec żółty, gaura, gęsiówka kaukaska, gipsowka wiechowata, goryczka króktołodygowa, goździk kropkowany, goździk pierzasty, goździk siny, grzybień (lilia wodna), hakonechloa smukła, heliotrop, iglica zmienna, imperata cylindryczna 'Red Baron', inkarwilla Delavaya, irezyna Herbsta, jeżówka purpurowa, języczka pomarańczowa, jukka ogrodowa, kaczeniec (knieć błotna), karmnik ościsty, kanna (paciorecznik), kocimiętka, kokoryczka wielokwiatowa, konwalie, kostrzewa sina, krwawnica pospolita, krwawnik pospolity, kuklik zwisły, len nowozelandzki, lewizja liścieniowa, liliowce, lnica bluszczykowata, łubin trwały, margerytka (złocień wielki, jastruń), miechunka rozdęta, mikołajek płaskolistny, miłek wiosenny, miodunka pstra (plamista), miskant chiński Zebrinus, miskant olbrzymi, nawłoć ogrodowa, odętka wirginijska, omieg_kaukaski, orlik, ostróżka ogrodowa, parzydło leśne, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pasiasta, perowskia łobodolistna, pierwiosnek gruziński, pierwiosnek pruhonicki, pierwiosnek lekarski, pierwiosnek ząbkowany, piwonie chińskie, piwonia lekarska, pragnia kuklikowata, przylaszczka, przymiotno ogrodowe, pysznogłówka, rogownica kutnerowata, rozchodnik okazały, rozchodnik ostry, rozplenica japońska, runianka japońska, sasanka, serduszka okazałe, sit rozpierzchły, skalnica Arendsa, słonecznica, słoneczniczek szorstki, smagliczka skalna, szałwia omszona, szarotka, tawułka, tojeść kropkowana, trzykrotka wirginijska, ubiorek wiecznie zielony, ułudka wiosenna, wilczomlecz złocisty, zawciąg nadmorski, zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, złocień maruna, złocienie (chryzantemy) ogrodowe, żagwin ogrodowy (obrecja), żółwik ukośny, żurawka (drżączka)Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2018

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2018Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 7


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych
ceneo sprzet AGD ceneo.pl - SPRZĘT AGD
AGD do zabudowy, AGD wolnostojące, zmywarki, praki, lodówki, płyty elekrtyczne. Małe AGD do domu, małe AGD do kuchni. Wyciskarki, roboty kuchenne, tostownice, parowary, kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy, krajalnice, odkurzacze automatyczne i tradycyjne, żelazka, mopy parowe. Urządzenia do pielęgnacji ciała. Golarki, maszynki do strzyżenia, suszarki do włosów, lokówki... ceneo.pl - #materiałreklamowy


MIKROLISTKI

mikrolistki

Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.

więcej o mikrolistkach...


ceneo nar?dzia ogrodowe ceneo.pl - NARZĘDZIA OGRODOWE !!!
Kosiarki do trawy, myjki wysokoci?nieniowe, piły elektryczne, piły spalinowe, rozdrabniarki do gałęzi, aeratory i wertykulatory, nożyce ogrodnicze, podkaszarki do trawy, glebogryzarki, traktory i kosiarki samojezdne, łuparki do drewna, ogrodowe urządzenia wielofunkcyjne, narzędzia ręczne doo ogrodu... ceneo.pl - #materiałreklamowyPorady ogrodnicze :


ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin

Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

Ogrody, parki i rezerwaty, ciekawe miejsca do zwiedzania

Piękne ogrody Europy - Ogrody tarasowe w Książu - Polska
Wysiewamy heliotropy

wysiew rozsady heliotrop
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.
więcej...


DODATKI OGRODOWE

dodatki ogrodowe, ogrodowe dekoracje, Miejsce do siedzenia w ogrodzie

Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje.
Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne. Całość dodatków ogrodowych tworzy niepowtarzalny klimat i wygląd ogrodu.
Więcej informacji o dodatkach ogrodowych...
Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2023    Parki, ogrody i rezerwaty