Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w pomieszczeniach Wysokość: W zależności od odmiany od 80 do 130 cm. Ozdoba rośliny: Duże kwiaty o różnych barwach, zebrne zwykle w jednostronne okazałe grona. Kwiaty niektórych odmian są jednobarwne, innych wielokolorowe o zaskakującej czasem palecie barw. Ciekawie wyglądają odmniany o fryzowanych płatkach.
Łodyga kwiatowa otoczona jest paroma długimi, mieczowatymi liśćmi. Pora kwitnienia: Lipiec - wrzesień. Termin kwitnienia zależny od odmiany. Uprawa: Roślina trochę trudniejsza do uprawy. Wrażliwa na mrozy, zimuje w pomieszczeniach. Do zimowania najlepsze jest suche i chłodne pomieszczenie. Do gruntu wysadza się mieczyki w końcu kwietnia lub w pierwszej połowie maja, odmiany późne i bardzo późne można sadzić w końcu maja i na początku czerwca.
Głębokość sadzenienia cebul od 8 do 10 cm. W czasie wegetacji należy mieczyki regularnie podlewać słabym strumieniem wody, gryż łatwo się przewracają. Rośliny o dużych kłosach kwiatowych należy przywiązać do palików. Pod koniec wegetacji, w październiku, gdy rośliny przekwitną wykopujemy je, przycinamy pędy na wysokości 3-5 cm nad bulwocebulką, suszymy, oczyszczamy i przechowujemy w skrzynkach do wiosny.
Mieczyki są dość często atakowane przez różne choroby i szkodniki. Do najgroźniejszych chorób należy bakterioza.
Rozmnażanie z cebulek przybyszowych. Gleba: Mieczyki są wymagające co do gleby, najlepsza jest dla nich gleba żyzna, próchnicza, niezakwaszona i wilgotna. Na glebach zimnych i gliniastych słabo rosną i często chorują. Stanowisko: Musi być słoneczne. Zastosowanie: Mieczyki uprawia się przede wszystkim na kwiat cięty. W wodzie trzymają się nawet 2 tygodnie. Kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu do szczytu kwiatostanu. Nadają się też do grup w ogrodach przydomowych. Dobrze wygladają w towarzystwie innych większych roślin: słoneczników, kokosmii czy alstromerii.
Ciekawostki: Bulwy mieczyków są jednoroczne - ponad starą bulwą, która pod koniec wegetacji zasycha tworzy się nowa zastępcza a pomiedzy nimi powstają bulwki przybyszowe wielkości grochu. Tematy pokrewne: Kwiaty trudniejsze w uprawie, kwiaty łatwe w uprawie,
Rośliny cebulowe i bulwiaste, letnie kwiaty cebulowe, Kwiaty cięte, rośliny do letniego ogrodu, mowa kwiatów, galeria roślin cebulowych i bulwiastych.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.