Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie Wysokość: W zależności od odmiany od 10 do 50 cm, roślina rozrasta się dość szybko i silnie, tworząc gęste poduszeczki. Ozdoba rośliny: Zebrane na szczytach pędów kwiaty barwy najczęściej fioletowej lub niebieskiej, ale są też odmiany o kwiatach różowych lub białych. Liście kocimiętki są ząbkowane, ułożone naprzeciwlegle, przypominają wyglądem liście mięty. Są aromatyczne i w zależności od odmiany mogą mieć kolor zielony lub szarozielony. Roślina tworzy kępy rozgałęzionych łodyg.
Pora kwitnienia: Od końca maja do września. Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie ale potrzebuje słońca. Jest ciepłolubna i wytrzymała na suszę.
Nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych - jedynie po okresie kwitnienia warto przyciąć przekwitłe pędy aby skłonić rośliny do ponownego zawiązania pąków.
Rozmnażanie - najprościej przez podział na początku wiosennej wegetacji. Roślinę wykopujemy z ziemi i dzielimy bryłą korzeniowa na kilka części, które na nowo sadzimy i podlewamy. Często kocimiętka sama się wysiewa.
Gleba: Najlepiej czuje się na glebach lekkich i przepuszczalnych. Odmiany kocimietki o liściach zielonych wolą wilgotniejsze podłoże i chłodniejsze stanowiska. Stanowisko: Słoneczne i ciepłe. Zastosowanie: Kocimiętki doskonale nadają się do ogrodów naturalistycznych lub w wiejskim stylu. Wykorzystuje się je na obwódki rabat, jest bowiem ozdobna nie tylko ze względu na kwiaty ale i liście. Kocimiętnki mogą być sadzone w ogródkach ziołowych, na rabatach kwiatowych lub w skrzynkach. Dobrze komponują się kwiatami w kolorze żóltym. Moga rosnąć w towarzystwie szałwi, kosaćców lub astrów.
Młode liście kocimiętki ciekawie podkreślą smak sałatek i surówek.
Liście kocimietki mają właściwości lecznicze. Ciekawostki: Zapach Kocimiętki uwielbiają koty ponieważ roślina wydziela związki podobne do feromonów tych zwierząt. Gdy wyczują jej zapach mogą nieproszone pojawić się w ogrodzie i wytarzać się roślinie lub ją pogryźć.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.