Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty zimozielony Wysokość: Od 15 d0 30 cm. Pożytek z rośliny: Owalne, ciemnoczerwone owoce o wielokości około 1-2,5 cm. Smak owoców cierpko-słodki. Ozdoba rośliny: Dojrzałe, duże owoce o karminowej barwie wyglądają efektownie na krzewie. Kwiaty niewielkie, pojedyńcze, biało-różowe, gwiazdkowate o delikatnej budowie. Liście mają około 1 cm. długości, są podłużnie owalne, wiecznie zielone, zimą przebarwiają się na czerwonono. Roślina wytwarza długie, nadziemne rozłpogi, silnie rozgałęzione. Ciekawe odmiany : Early Black - Odmiana wcześnie dojrzewająca, owoce ciemnoczerwone o średniej wielkości i gruszkowatym kształcie. Ma niewielkie wymagania co do podłoża. Howes - Dojrzewa nieco później niż Early Black bo w październiku. Jest też nieco mniej plenna. Owoce niewielkie, owalne, bogate w pektynę, dobrze znoszą przechowywanie. McFarlin - Odmiana średniowczesna, owoce średniej wielkości o nieregularnym kształce, ciemnoczerwone, jędrne, soczyste. Pilgrim - Późna, bardzo plenna odmiana, o silnym wzroście. Owoce bardzo duże, owalne. Searles - Średnio wczesna, daje regularnie wysokie plony. Owoce średniej wielkości lub drobne, owalne, nie nadają się do długiego przechowywania, po zebraniu zmieniają zabarwienie. Pora kwitnienia: Czerwiec / lipiec w zależności od odmiany. Uprawa: Krzew łatwy w uprawie ale potrzebuje odpowiedniego podłoża. Krzewy żurawin są odporne na mrozy, dobrze też znoszą nadmiar wody w okresie zimowym. Nie szkodzą im wiosenne przymrozki. Są też odporne na ataki szkodników i chorób.
Co kilka lat należy żurawinę nawozić preparatami torfowymi.
Nie wymagają regularnego cięcia - w przypadku żurawin uprawianych w skrzynkach, na balkonach i tarasach, co kilka lat należy przyciąć zbyt długie lub zniszczone pędy.
Zbiory żurawiny w zależności od odmiany odbywają sie w sierpniu, wrześniu i październiku. Gleba: Najlepsza jest gleba torfowa ale wystarczy też przeciętna gleba ogrodowa, umiarkowanie wilgotna i luźna. Może być też sadzona żurawina na terenach podmokłych ale też dobrze znosi suszę. Odczyn gleby kwaśny. Nie lubi gleb ciężkich i gliniastych. Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień. Zastosowanie:Do ogrodów zarówno wiejskich jak i miejskich. Może porastać skarpy lub być sadzona w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Cenne są owoce żurawiny o dużej wartości dietetycznej i leczniczej. Najzdrowsze są spożywane w formie nieprzerobionej (choć niekoniecznie muszą smakować...) albo można przetwarzać owoce na dżemy, soki, konfitury, nalewki. Można też owoce żurawiny suszyć lub mrozić. Ciekawostki: Żurawina wielkoowocowa pochodzi z zachodnich obszarów Ameryki Północnej, gdzie porasta obszary pokryte poszyciem z mchu.
W dawnych czasach na dalekie morskie wyprawy zabierano na statki beczki z żurawinami - spożywane owoce mialy zapewnić marynarzom ochronę przed szkorbutem.
Kwiaty żurawiny wielkoowocowej kształtem przypominają glowę i szyje żurawia, stąd najprawdopodobniej nazwa rośliny.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.