Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty zimozielony Wysokość: Niewysoki krzew, osiąga 1-1,5 m. Ozdoba rośliny: Zimozielone, ozdobne, twarde liście, kolczasto ząbkowane na brzegu, skórzaste i błyszczące. Liście mają ciemnozielony kolor, zimą przebarwiają się czerwonobrunatny i stąd tez wzięła się nazwa rośliny.
Wiosną na końcach zeszłorocznych pędów rozwijają się cytrynowożółte lub złotożółte kwiatostany zebrane w grona. Są dość dekoracyjne.
Po przekwitnięciu w miejsce kwiatów pojawiają się ciemnogranatowe, pokryte woskowym nalotem, owoce przypominające czarne jagody. Nie są trujące.
Można więc powiedzieć, że roślina jest dekoracyjna przez większość roku, najmniej ciekawie wygląda pod koniec zimy, kiedy cześć liści może zasychać i brunatnieć.
Pora kwitnienia: Przełom kwietnia i maja. Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie ze względu na niewielkie wymagania klimatyczne i glebowe. Na mrozy całkowicie wytrzymała, słońca też potrzebuje niewiele. Odporna na zanieczyszczenie powietrza. Do zabiegów pielęgnacyjnych przy mahonii powinno się używać rękawic bo liście mogą pokłuć. Jeżeli na liściach pojawią się czerwonobrunatne plamy będące objawem choroby, to najprościej krzew nisko przyciąć.
Mahonia jest łatwa w rozmnażaniu - często sama wytwarza odrosty. Można też bez trudu rozmnożyć ją z nasion. W sierpniu zbieramy owoce, zalewamy je wodą a gdy zmiękną rozgniatamy wydobywamy nasiona, które przemywamy woda. Najlepiej wysiać nasiona od razu.
Krzewy mahonii nie wymagają cięcia ale można co jakiś czas przeprowadzić cięcia pielęgnacyjne; usunąć uszkodzne i zeschnięte pędy i nieco uformować krzewy. Oczywiście cięcie przeprowadza się po przekwitnięciu. Gleba: Dobrze rośnie w każdej przeciętnej glebie ale najlepsza jest dla mahonii gleba żyzna i lekko wilgotna. Stanowisko: Najlepsze jest miejsce osłonięte i ocienione. Zastosowanie:Mahonia może być stosowana do obsadzania miejsc zacienionych, pod drzewami czy wysokimi krzewami, od północnej strony budynków. Można ją sadzić grupowo, nadaje się też na niskie, nieformowane żywopłoty.
Gałązki z błyszczącymi liśćmi są często używane do wieńców.
Z owoców mahonii sporządza się galaretki, kompoty i wina. Ciekawostki: Mahonia pochodzi z zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej, a jej angielska nazwa nawiązuje do stanu Oregon.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.