Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty zimozielony Wysokość: Ma formę krzewu osiągającego około 150 cm. Ozdoba rośliny: Pięciopłatkowe, dzwonkowate kwiaty, zwisające, osadzone na długich szypułkach. W środku kwiatu znajduje się wiele zrośniętych pręcików, które na końcu tworzą szczoteczkę wystającą poza płatki korony, co jest dodatkową ozdobą kwiatów. Barwa kwiatów może być biała, żółta, pomarańczowa lub czerwono-purpurowa. Płatki mogą mieć kontrastowo zabarwione żyłki. Oprócz kwiatów elementem dekoracyjnym są także zielone lub nakrapiane liście podobne kształtem do liści klonu. Pędy klonika są cieńkie, łukowata wygiete. Pora kwitnienia: Przede wszystkim okres od czerwca do września ale w odpowiednich warukach pąki mogą pojawić się już pod koniec lutego. Uprawa: Roślina wymaga trochę uwagi ale jest łatwiejsza do przezimowania od innych, ponieważ wytrzymuje wyższe temperatury czyli takie, jakie mamy w mieszkaniu. Miejsce, w którym spędza zimę powinno być jasne a tempertura powinna wynosić przynajminiej 10 st.C. Na nizszą temperaturę roślina zareaguje zrzucaniem liści. Latem można zaślaz wystawić na balkon, taras lub do ogrodu, ale miejsce powinno być osłonięte od wiatru i lekko zacienione. Od wiosny do końca lata kloniki powinny być intensywnie podlewane i raz na tydzień nawożone. W okresie wiosenno-letnim potrzebuje dużo światła, obfite. Od października do lutego zaślaz mieszańcowy przechodzi okres spoczynku - wtedy podlewamy mniej aby nie pojawiła się szara pleśń.
Rozmnażamy zaślazy mieszańcowe wiosną (w marcu-kwietniu) albo przez wysiew nasion albo przez sadzonki wierzchołkowe.
W celu uzyskania lepszego rozkrzewieniia należy przycinać czubki młodych roślin, zaś okazy starsze przycinać na 1/3 wysokości pędów. Gleba: Najlepszym podłożem bedzie ziemia liściowa zmieszana z torfem, może być bogata w składniki odżywcze ziemia do kwiatow lub roślin doniczkowych. Stanowisko: Zaciszne, lekko zacienione. Zastosowanie:Jako roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach i kwiatach. Może być ozdobą balkonu lub tarasu. Jeżeli mamy w ogrodzie zaciszne i ocienione miejsca, to tam ustawiona, w okresie letnim będzie ciekawą ozdobą. Ciekawostki: Zaślazy mieszańcowe powstały ze skrzyżowania róznych odmian zaślazów pochodzących z Ameryki Południowej.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.