Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie Wysokość: Poszczególne odmiany mają zróżnicowaną wysokość - od 50 do 80 cm, pędy kwiatowe mogą wyrastać nawet do 1m. Roślina tworzy duże kępy. Ozdoba rośliny: Duże kwiaty przypominające kwiaty lilii. Istnieje wiele odmian tej pięknej rośliny, o różnej formie i barwie kwiatów, z których niektóre wygladają jak przyprószone złotym brokatem, inne mają aksamnitne płatki a jeszcze inne przypominają egzotyczne motyle.
Kwiaty liliowców mogą być trójkatne, okrągłe, lejkowate lub pająkowate.
Liście liliowców są długie, równowąskie lub trawiaste tworzące kępy, ponad które wyrastają bezlistne pędy kwiatowe wydające nawet do 40 kwiatów. Niektóre odmiany przyjemnie pachną. Pora kwitnienia: Najwcześniejsze odmiany kwitną już w maju a najpóźniejsze do września włącznie. Poszczególne kwiaty kwitną najczęściej tylko jeden dzień ale ponieważ stale otwierają się nowe pąki, roślina jest długo ukwiecona i efektowna. Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, długowieczna, niewybredna, o małych wymaganiach, odporna na choroby i szkodniki. Może przez wiele lat rosnąć w jednym miejscu. Nie wymagają specjalnego nawożenia, ale nawożone i podlewane lepiej kwitną.
Liliowce rozmnaża się bardzo łatwo przez podział roślin od wiosny do jesieni. Najlepszy termin to sierpień-wrzesień. Można też rozmnażać je przez wysiew nasion jesienią a siewki mają czasem ciekawsze kwiaty niż roślina mateczna.
Liliowce typu dormant są wytrzymałe na mrozy, natomiast liliowce półzimnozielone potrzebują okrycia na zimę. Gleba: Mogą rosnąć w prawie każdej glebie choć w lepszej glebie lepiej kwitną. Dobrze rosną w miejscach wilgotnych ale w suchych też dają sobie radę. Stanowisko: Mogą rosnąć w słońcu i w półcieniu. Zastosowanie:Roślina idealna dla każdego, kto ma niewiele czasu na pracę w ogrodzie. Mogą być składnikiem rabat z dużych bylin, nadają się na grupy na trawniku oraz do obsadzania brzegów zbiorników wodnych.
Nie nadają się na kwiaty cięte bo po ścięciu zamykają kwiaty. Ciekawostki: Liliowce to jedne z ulubionych roślin hodowców, zwłaszcza w Ameryce. Hodowcy ciągle tworzą coraz to nowsze odmiany tych roślin o interesujących kwiatach.
Narodową kolekcję rodzaju Hemerocallis można podziwiać w Arboretum w Wojsławicach filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego . Więcej informacji na stronie : http://arboretumwojslawice.pl/
Rada: Liliowce wiecznie zielone (ang.softgreen) są nieodporne na niskie temperatury i nie nadają się do uprawy w naszym klimacie. Przy zakupie kłączy należy się upewnić z jakiego typu liliowcem mamy do czynienia.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.