Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Jeden z najniższych powojników, przeciętnie wyrasta do 1 m, w wyjatkowo korzystnych warunkach do 2-3 m. Bujnie sie rozkrzewia. Ozdoba rośliny: Dzwonkowate kwiaty, osadzone na długich, wiotkich szypułkach, wyraźnie zwisające. Składają się z 4 działek o długości 3-4 cm, barwa jest najczęściej jasnofiołkowa. Istnieją odmiany o kwiatach białawych (np. White Columbine), fioletowoniebieskich (np. Clematis Frances Rivis), różowawych (np. Clematis Willy o ciemnoróżowych kwiatach z jasnym brzegiem), purpuroworóżowych (np. Clematis Ruby).
Po kwitnieniu ozdobne są też puszyste owocostany.
Liście powojnika alpejskiego składają się z 3 liści trójlistkowych. Pora kwitnienia: Od początku maja do czerwca. Uprawa: Pnącze to należy do grupy powojników botanicznych i jest mniej wymagajace w porównaniu powojnikami wielkokwiatowymi. Jest wytrzymalsze na mrozy i zwykle nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wymaga również corocznego przycinania oprócz wycinania pędów suchych lub uszkodzonych. Jest delikatniejszej budowy niż powojniki wielkokwiatowe, potrzebuje podpory, której łapie się ogonkami liściowymi.
Powojniki alpejskie można rozmnażać przez wysiew wiosną. Nasiona do wschodu potrzebują okresu przechłodzenia (stratyfikacji) w wilgotnym podłożu o niskiej temperaturze. Możemy również rozmnażać je z odkładów lub sadzonek. Sadzonkujemy powojniki w lecie (lipcu-sierpniu), w ciepłym inspekcie. Sadzonki sporządzajmy z pędów na pół zdrewniałych. Sadzonki powinny zawierać 1 parę liści wraz z kilkucentymetrowym odcinkiem łodygi pod nimi. Zaleca się nacinanie łodygi aż pod oczka, co spowoduje to wytworzenie przez sadzonkę silniejszego systemu korzeniowego. Gleba: Powojniki alpejskie z reguły lubią gleby wapienne i dość wilgotne. Stanowisko: Najlepszy jest półcień. Zastosowanie:Nadaje się do okrywania niskich ogrodzeń i balustrad (np. przy tarasach), pergoli, może też rosnąć przy pniach drzew lub na mniej atrakcyjnych krzewach.
Nadają się również do dekoracji większego alpinarium. Dobrze rośnie w sąsiedztwie kosodrzewiny. Ciekawostki: Powojniki alpejskie występują w Europie i Azji (Syberia, Kirgistan, Mongolia). W Polsce w stanie naturalnym rośnie w Tatrach, także w Pieninach, Gorcach, Beskidzie Niskim i w Bieszczadach.
Cała roślina jest lekko trująca.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.