Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady Wysokość : Od 30 do 60 cm. Ozdoba rośliny : Kwiaty drobne, ukryte w dużych kolorowych, żyłkowanych przykwiatkach. Przykwiatki mogą mieć kolor fioletowy, różowy, czewony lub biały. Tworzą długie kłosy. Pędy sztywne i wzniesione. Roślina silnie się krzewi tworząc kolorowe kępy. Pora kwitnienia : Od połowy czerwca do października, do przymrozków. Uprawa : Roślina łatwa w uprawie, odporna na choroby i szkodniki.
Wysiew nasion marzec-kwiecień pod osłony. Siewki wymagają pikowania. W celu lepszego rozkrzewienia warto uszczyknąć sadzonki, gdy wykształcą co najmniej trzy liście. Zabieg ten nieco opóźni kwitnienie ale roślina będzie miała więcej pędów. W połowie maja wysadzamy na zewnątrz.
Rośliny nie nawozimy bo bardziej odpowiada jej gleba uboga. Gleba : Każda gleba ogrodowa, dobrze gdy jest wilgotna ale przepuszczalna. W zbyt żyznej ziemi wyrasta a wysoko i słabiej kwitnie. Odczyn jest obojetny, może rosnąć w glebie alkalicznej. Stanowisko : Słoneczne. Zastosowanie : Szałwia powabna nadaje się się na rabaty, kwietniki, obwódki, do tworzenia grup. Sadzone w grupie tworzą barwne plamy. Dobrze wygląda w kompozycjach ze starcami, koleusami, heliotropami. Pasuje do ogrodów naturalistycznych i wiejskich. Może być sadzona w pojemikach na balkonach i tarasach. Nadaje się na kwiat cięty. Ciekawostki : Szałwia powabna pochodzi z południowych części Europy, regionu Morza Śródziemnego, gdzie rośnie na obszarach trawiastych. W ogrodach uprawiano ją już XVI wieku.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.