Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty zrzucający liście Wysokość: Do 1,5 m . Ozdoba rośliny: Liście eliptyczne, pod spodem białawo kutnerowate. Kolor szarozielony. Jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo.
Kwiaty drobne, pieciopłatkowe różowawe, dość niepozorne, zebrane w luźne grona. Owoce to drobne jagody, niemal kuliste, czerwone lub purpurowoczerwone, wewnątrz mączyste. Pojawiają się we wrześniu i październiku. Są trujące dla ludzi.
Roślina tworzy silnie rozgałęziony, dość luźny krzew.
Pora kwitnienia: Koniec kwietnia, maj, czerwiec. Uprawa: Roślina mało wymagajaca i łatwa w uprawie. Odporna na mrozy i suszę.
W rejonach o ostrzejszym klimacie lepiej ją zabezpieczyć na zimę.
Najlepszą pora do sadzenia lub przesadzania (którego nie lubi) jest okres od września do listopada.
Rozmnażanie przez wysiew nasion wiosną (wymaga stratyfikacji) lub sporządzanie sadzonek zielnych lub półzdrewniałych latem. Gleba: Nie ma specjalnych wymagań co do gleby choć preferuje gleby wapienne, lekkie, kamieniste i przepuszczalne. Może być przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna. Stanowisko: Ciepłe i słoneczne. Zastosowanie: Roślina jest dekoracyjna przez prawie cały rok, nadaje się do posadzenia na większym skalniaku, murku skalnym lub umacniania skarp.
Ciekawostki: Najczęstszy z krajowych gatunków irgi, w górach i na pogórzu, zwykle na wapieniach. Jest reliktem glacjalnym.
Znanych jest od 50 do 400 gatunków irgi. Liczba gatunków jest trudna do ustalenia ze względu na podobieństwo i krzyżowanie się z sobą wielu gatunków.
Narodową kolekcję rodzaju Cotoneaster można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu. Więcej informacji na stronie :
http://www.obuam.robia.pl/
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.