Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie Wysokość: Kwiaty o długości od 10 do 25 cm, liście mają długość około 30 cm. Ozdoba rośliny: Duże kwiaty o długiej rurce wyrastającej wprost z ziemi, płatkach podobnych do krokusów, ale nieco węższych i ostro zakończonych. Kolor zwykle lilaróżowy. Są też odmiany o kwiatach białych i purpurowofioletowych. Liście w kolorze żywo zielonym, lancetowate. Kwiaty ukazują się jesienią a liście dopiero na wiosnę następnego roku i zasychają w czerwcu-lipcu razem ze starą bulwą. Podziemna bulwa jest duża, w obwodzie może mieć nawet ponad 20 cm. Pora kwitnienia: Wrzesień - październik. Zimowity kwitną bezlistnie. Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie, wymaga tylko trochę lepszej gleby. Zimowity są za to wytrzymałe na mrozy. Nie wymagają okrycia ale warto wyśćiółkować glebę co ochroni rośliny przed wysuszeniem i zachwaszczeniem. W lipcu roślina przechodzi krótką fazę letniego spoczynku. Wtedy też można cebulki wykopać - najlepiej robić to raz na kilka lat. Wysadzmy na nowo w sierpniu lub na początku września. Glebę warto użyźnić. Głębokość sadzenia : 10 - 20 cm, zależnie od wielkości bulw. Rozmnażanie z bulw przybyszowych, wyrastających z bulwy matecznej. Gleba: Zwięzła, próchnicza, zasobna w składniki pokarmowe, lekko wilgotna. Stanowisko: Słoneczne lub półcieniste. Zastosowanie:Zimowit to jedna z niewielu roślin cebulowych kwitnących jesienią. Nadaje się przede wszystkim na rabaty z niskich roślin lub na skalniaki. Mogą być sadzone grupami w pobliżu luźno posadzonych krzewów, zwłaszcza iglastych. Ładnie wyglądają w towarzystwie rozchodników i niższych odmian astrów trwałych, albo w grupach na trawnikach z niskich traw.
Ciekawostki: Trzeba pamiętać, że zimowity to rośliny silnie trujace (zawierają kolchicynę), a więc lepiej nie sadzić ich gdy w ogrodzie przebywają małe dzieci. Trująca jest cała roślina. Śmiertelna dawka dla człowieka to ok. 0,02 g kolchicyny (ilość zawarta w ok. 6 g nasion).
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.