Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Drzewo iglaste Wysokość: Gatunek bardzo zróżnicowany: może mieć formę drzewa lub krzewu o wielkości, w zależności od odmiany, od 0,5 m do 50 m. W naszych warunkach dużych rozmiarów raczej nie osiągnie. Ozdoba rośliny: Szydlica japońska zwana też kryptomerią to atrakcyjne drzewo lub krzew o czerwono-brązowej korze. Zawsze zielone, cieńkie igły gęsto pokrywają gałęzie. Barwa igieł jasnozielona, zielona lub niebieskawo-zielona. Nie opadają na zimę ale czasem brązowieją. Mają długość od 8 do 15 mm, są szydlaste, siepowato wygięte. Pokrój drzewa jest z początku piramidalny i luźny, z wiekiem się zagęszcza i zmienia kształt na kopulasty. Odmiany ogrodowe, karłowate mogą mieć kształ kuli lub nieregularnego krzewu. Szyszki kuliste, niewielkie (do 1 do 3 cm), jasnobrązowe, długo pozostają na drzewie. Ciekawe odmiany: Szydlica japńska Bandai-sugi - wolno rosnący iglak o zaokorąglonym, niewyrażnym pokroju. Igły zima wybarwiają się na brązowo. Dorasta do 2 m, na co potrzebuje od 20 do 50 lat. Szydlica japońska Cristata - małe, gęste, szerokostożkowate drzewo o wyskolości 6-8 m. Część pędów wytwarza jaskrawozielone "grzebienie" - pofalowane, staśmione i grube - pozostałe rosną typowo. Szydlica japońska Elegans Compacta - odmiana osiąga od 1,5 do 2,5 m wysokości na co potrzebuje co najmniej 20 lat. Igły cieńkie, długie i miękkie zimą zmieniają kolor na purpurowo-brązowy. Sydlica japońska Globosa Nana - odmiana karłowata, tworząca gęsty krzew o kopulastym kształcie. Igły przez cały rok są zielone. Rozmiary : od 0,5 do 1 m wysokości i tyle samo szerokości. Szydlica japońska Vilmoriniana - kolejna odmiana karłowata, tworząca gęsty, zaokrąglony krzew. Zimą krotkie igły zmieniają kolor na fioletowo-czerwony. Uprawa: Szydlica japońska to iglak dość trudny w uprawie. W naturlnych warunkach rośnie w klimacie wilgotnym i cieplejszym od naszego. Dlatego trzeba starannie dobrać jej miejsce w ogrodzie. Pewniejsza jest uprawa w cieplejszych regionach naszego kraju - bo tęgiego mrozu może nie przetrzymać. Nie służą jej też silne opady śniegu, które mogą uszkodzić gałęzie. Jest też wrażliwa na suszę. Lubi wilgotne powietrze - w suche lato warto roślinę delikatnie spryskać np. przy podlewaniu trawnika lub grządek wieczorem.
Generalnie nie jest za to atakowana przez szkodniki i choroby.
Rozmnażanie - dość łatwo rozmnaża się przez częściowo zdrewniałe sadzonki. Można też spóbować wysiewu nasion. Gleba: Najlepsza jest gleba ciężka, ilasta, wilgotna, głęboko uprawiona. Odczyn lekko kwaśny. Stanowisko: Słoneczne lub półcień. Miejsce powinno być zaciszne i osłoniete od wiatru. Zastosowanie: Szydlica japońska to iglak raczej dla doświadczonych kolekcjonerów i pasjonatów. Szczególnie nadaje się do ogrodów w stylu japońskim. Odmiany karłowate mogą być sadzone na skalniakach. Nadają się do małych lub średniej wielkości ogrodów ze względu na dość powolny wzrost. Stosowane w sztuce bonsai. Ciekawostki: Ojczyzną szydlicy japońskiej, nazywanej też japońskim cedrem, jest Japonia (gdzie 30% lasów to właśnie to drzewo) i wschodnie rejony Chin.
Do Europy sprowadzona w połowie XIX w.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.