Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: Od 40 do 50 cm. Ozdoba rośliny: Kwiaty o wydłużonych i zaostrzonych listkach okwiatu, u nasady są dość pękate, dalej zwężone, a na końcu płatki lekko rozchylają się na zewnątrz. Występują w wielu kolorach, cechuje je niezwykła elegancja. Często spotyka się odmiany dwubarwne. Kwiaty wyjątkowo długo trzymają się w wodzie i nie zmieniają kształtu.
Liście zazwyczaj szarozielone. Pora kwitnienia: Przełom kwietnia i maja. Uprawa: Tulipany liliokształtne, jak wszystkie tulipany, są dość odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i nie sprawiają kłopotów w uprawie. Są odporne na mrozy, choć miejsca w których zimują warto okrywać. Rozmnaża się je z cebulek przybyszowych. Jak wszystkie tulipany sadzi się je w odpowiednio przygotowanym miejscu w terminie od połowy września do końca października. Głębokość sadzenia cebul:- 10-15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach) ale w następnych latach aby utrzymać efektownie kwitnienie tulipanów, glebę należy starannie uprawiać tzn. nawozić, kompostem i spulchniać.
Na zimę cebule lepiej przykryć śćiółką z liści, którą usuwamy wczesną wiosną. Gleba: Najbardziej odpowiada im gleba żyzna, próchnicza, głęboko spulchniona i wilgotna. Stanowisko: Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. W pełnym słońcu płatki tulipanów liliokształtnych rozkładają się niemail płasko. Zastosowanie:Do nasadzeń w parkach i ogrodach. Jako składnik rabat mieszanych, najlepiej sadzić je w małych grupach po kilka sztuk. Nadają się też na kwiat cięty.
Ciekawostki: Tulipany liliokształtne to stosunkowo nowa grupa tulipanów - wyhodowane zostały w latach 50-tych XX wieku ze skrzyżowania tulipa retroflexa z odmianami z grupy Darwina.
Ciekawe odmiany: White Triumphator - kwiaty białe. Elegant Lady - kwiaty białoróżowe. China Pink - kwiaty jasnoróżowe. Marietta - ciemnoróżowe kwiaty. Pieter de Leur - czerwone kwiaty. West Point - kwiaty żółte. Aster kwiaty łososiowe z miedzianym odcieniem.
Miody z Kurpi MIÓD Z ŻURAWINĄ 1000g Pasieka Pawła
Detal: 58,45
Miód wielokwiatowy z żurawiną to miód, który wzmocni każdy organizm! Zaletą miodu jest to, że zwiększa
przyswajalność składników, które zawarte są w żurawinie, dokładając jednocześnie swoje zdrowotne i odżywcze
właściwości!
Więcej miodów i syropów...
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki. więcej na temat wysiewów roślin...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy. więcej o bylinach i rabatach bylinowych...