Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina cebulowa (bulwiasta) zimująca w gruncie
Wysokość: Niewysoka roślina, osiągaja 10-15 cm. Ozdoba rośliny: Wyrastające z rozetki przyziemnych liści kwiaty. Może ich być od 3 do 8. Kwiaty szcześciopłatkowe w kształcie gwiazdy, pachnące. W środku kielicha mają kolor żółty, brzegi płatków białe. Kwiaty otwierają się szeroko.
Liście wąskie, błyszczące, jasnozielone. Pora kwitnienia: Wczesna wiosna; marzec-kwiecień. Uprawa: Tulipan botaniczny dość łatwy w uprawie. Jak wszystkie tulipany wymaga jednak nieco starania, szczególnie ważna jest jakość i wilgotnośc gleby. Mogą być narażone na ataki szkodników i chorób ale są bardziej odporne niż odmiany szlachetne. Najczęściej występuje pstrokatość tulipanów będąca objawem choroby wirusowej.
Cebulki sadzimy jesienią , w odpowiednio przygotowanym miejscu w terminie od połowy września do połowy października. Głębokość sadzenia - 2-3 wysokości cebulki, czyli od 5 do 15 cm. Rozmnaża się je z cebulek przybyszowych ale trzeba pamietać, że tulipany botaniczne wytwarzają ich mniej niż odmiany szalchetne.
Nie wymagają wykopywania i mogą pozostać przez wiele lat na tym samym stanowisku ale aby utrzymać efektowne kwitnienie tulipanów, glebę należy starannie uprawiać tzn. nawozić kompostem albo porcją nawozu wieloskładnikowego.
Przekwitłe pozostałości kwiatostanów usunąć co pozytywnie wpłynie na kondycję cebulki. Liście usuwamy dopiero gdzy całkowicie zaschną.
Są odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Gleba: Najbardziej odpowiada im gleba żyzna, zasobna w próchnicę, przepuszczalna, niezbyt sucha. Nie lubi gleb nadmiernie mokrych. Stanowisko: Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, osłonietych od wiatru. Zastosowanie:Nadaje się do ogródków skalnych lub jako składnik rabat mieszanych lun na obwódki. Najlepiej sadzić je w małych grupach po kilka sztuk. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach - na balkony i tarasy oraz do pędzenia.
Ciekawostki: Tulipany Tarda pochodza z Azji Środkowej. Ich naturalnym środowiskiem są skaliste, subalpejskie łąki.
Roślina jest trująca, może też powodować czasem alergię skórną.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.