Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Pnącze wieloletnie Wysokość: Pnącze wnaszych warunkach klimatycznych osiąga około 5-8m, w cieplejszych rejonach może wyrosnąć nawet do 10 - 15m. Pędy słabo się wiją. Ozdoba rośliny: Wyjątkowo dekoracyjne kwiaty; duże (do 8 cm) w kształcie trąbki zakończonej pięcioma odchylonymi łatkami. Kwiaty zebrane są po kilkanaście na końcach jednorocznych pędów. Barwa kwiatów ceglastoczewrona, u nasady żółta.
Istnieją też odmiany o kwiatach ciemnoczerwonych.
Liście milinu są ciemnozielone, błyszczące i pierzaste o wielkości 20-25 cm złożone z 9 do 11 drobniejszych listków; jesienią zmieniają kolor na cytrynowozółty.
Pora kwitnienia: Zaletą pnacza jest bardzo długi i nietypowy okres kwitnienia; kwiaty pojawiają się stopniowo od lipca do wczesnej jesieni. Uprawa: Roślina dość trudna w uprawie; słabo się wije ale posiada korzenie czepne. Najlepiej sadzić milin przy ścianach domu, murach czy podporach o wystawie południowej lub południowo-wschodniej i południowo-zachodniej. Dobrze jest też podwiązywać roślinę. Milin źle znosi ostre zimy; najlepiej uprawia się go na terenach Polski południowej i południowo-zachodniej. Na terenach o ostrzejszym klimacie trzeba go na zimę okryć ziemią czy liśćmi a górną część rośliny zabezpieczyć słomianą matą. Ma też spore wymagania co do gleby.
Cięcie milinu: usuwa się pędy przemarznięte i suche. Należy też skrócić pędy zeszłoroczne, na których były kwiaty. Zabiegi te należy przeprowadzać wczesną wiosną. Cięcie rośliny powoduje obfitsze kwitnienie.
Gleba: Żyzna, próchnicza, odpowiednio wilgotna i zdrenowana. Roślinę należy 2-3 razy nawozić w terminie od wiosny do połowy lipca. Glebę wokoło pnącza najlepiej wyściółkować. Stanowisko: Najlepsze jest stanowisko ciepłe, słoneczne i zaciszne. Zastosowanie:Do okrywania ścian domów, murów; roślina wybitnie dekoracyjna. Ciekawostki: Milin pochodzi z południowo-wschodnich terenów Stanów Zjednoczonych, jego nektar jest przysmakiem kolibrów, które też zapylają roślinę.
Cała roślina jest lekko toksyczna i u niektórych osób może wywołać odczyn alergiczny.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.