Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie Wysokość: Roślina o wysokości do 50 cm. Ozdoba rośliny: Duże kielichowate kwiaty w kolorze najczęściej rózowoczerwonym, w głębi żółte, ale mogą być też kwiaty w kolorze białym lub jasnofioletowym.
Dekoracyjne są również liście; ciemnozielone i błyszczące, kształtem przypominające liście paproci. Część naziemna rośliny zanika w drugiej połowie lata. Pora kwitnienia: Czerwiec - lipiec. Uprawa: Roślina trochę trudniejsza w uprawie przede wszystkim z powodu pewnej wrażliwości na mrozy. W regionach kraju o łagodniejszym klimacie można ją zostawić na zimę w gruncie ale należy ją zabezpieczyć przykrywając igliwiem lub suchymi liśćmi. W regionach o mroźniejszym klimacie lepiej przechować korzenie w pomieszczeniach. Ma też pewne wymagania co do gleby. W okresie jesienno-zimowym nie lubi nadmiaru wody.
Inkarwille łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion w sierpniu-wrześniu. Gleba: Żyzna, próchnicza i wilgotna ale przepuszczalna i zasobna w wapń. Stanowisko: Miejsce ciepłe, słoneczne lub półcieniste. Zastosowanie: Do obsadzania ogrodów skalnych, rabat bylinowych. Ciekawostki: Roślina ze względu na kształt kwiatów nazywana jest czasem gloksynią gruntową.
Inkarwilla jest lubiana przez motyle.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.