Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Drzewo iglaste Wysokość: W naszych warunkach osiąga maksymalnie do kilkunastu metrów. Ozdoba rośliny: Zimozielone drzewo o sztywnych wąskolancetowatych liściach. Kolor igieł ciemnozielony, od dołu dwa bałe paski. Długość igieł od 3 do 7 cm, szrokość od 3-5 mm. Korona wąska o lużnym pokroju, kora zmarszczona, czerwono-brązowa. Szyszki małe, kuliste, brązowe. Ciekawe odmiany: Kuningamia chińska Samurai - o igłach zabarwionych na niebieskawo. Kuningamia chińska Galuca - o srebrnozielonych, błyszczących igłach. Uprawa: Drzewo dla doswiadczonego ogrodnika, przede wszystkim ze względu na niepełną mrozoodporność. Może być sadzona w cieplejszych regionach naszego kraju w osłoniętych, zacisznych miejscach ogrodu. W takich warunkach, nawet jeżeli zostanie uszkodzona przez mróz, łatwo się zregeneruje. Jest za to kuningamia odporna na ataki chorób i szkodników.
Rozmnażanie przez wysiew nasion lub sadzonki zdrewniałe.
Drzewko może zaśmiecać nieco ogród zrzucanymi, zasychajacymi pędami. Gleba: Gliniasta, wilgotna ale przepuszczalna gleba. Odczyn lekko kwaśny. Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień. Zastosowanie: Kuningamia chińska to roślina raczej kolekcjonerska, może być sadzona w ogrodach przydomowych - na przykład jako odpowiednio wyeksponowany soliter. Pasuje do ogrodów w stylu dalekowschodnim. Ciekawostki: Kuningamia chińska występuje naturalnie na terenie Chin gdzie może dorastać nawet do 50 m wysokości. Jest drzewem użytkowym uprawianym ze względu na jasne, miękkie ale trwałe drewno.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.
Słyną również z rozległych pól jagodowych a jesienią jest szansa na obfite grzybobranie. Zimą można skorzystać
tras narciarskich np. w Ustrzykach Dolnych. więcej o atrakcjach Bieszczad...