Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie Wysokość: Niska roślinka wyrasta do 10-20 cm. tworząc niskie dywany. Ozdoba rośliny: Lazurowe kwiaty, ale są też odmiany o kwiatach białych, różowych, niebieskofioletowych lub czerwonych, pojedyncze lub pełne. Kwiat ma wiele spiralnie ustawionych słupków oraz pręcików o białych lub różowych nitkach. Zamykają się na noc lub podczas deszczowej pogody. Liście trójklapowe, ciemnozielone, od spodu lekko fioletowe, skórzaste i gładkie. Są zimozielone, ułożone w rozetę. Pora kwitnienia: Wczesna wiosna, marzec - maj. Kwitnienie występuje przed rozwojem liści. Uprawa: Roślina trochę trudniejsza w początkowej uprawie bo po przesadzeniu może przez jakiś czas słabo rosnąć. Najlepiej przesadzać w maju lub pod koniec lata. Często bywa rozsiewana przez mrówki, które lubią zjadać owoce roślinki. Jest odporna na mrozy. Naturalnie rośnie w lasach i zaroślach. Gleba: Nie ma specjalnych wymagań ale najlepiej rośnie w glebie próchniczej i stale wilgotnej o odczynie wapiennym. Stanowisko: Cień i półcień. Zastosowanie: W ogródkach skalnych, niskich rabatach bylinowych, jako runo pod wyższymi drzewami. Ciekawostki: Przylaszczka pospolita występuje w Europie, na północ od Alp.
W medycynie ludowej przylaszczka pospolita stosowana była niegdyś jako środek pomocny przy schorzeniach wątroby. również nazwa łacińska pochodzi od kształtu liści kojarzących się z płatami wątroby. W Polsce była rośliną chronioną od 2004 do 2014 roku.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.