Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Jesiony wyniosłe mogą dorastać do 40 m wysokości ale odmiana Pendula, najczęsciej sadzona w ogrodach osiąga 8-10 m. Ozdoba rośliny: Duże liście składające się z 9-15 listków o barwie ciemnozielonej, jesienią wybarwiają się na żółto. Korona drzewa jest szeroka, u odmiany Pendula, szczepionej na podkładkach, pędy wygiete są ku ziemi nadając drzewu parasolowaty kształt.
Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści i tworzą niezbyt efektowne wiechy.
Owoce to podłużne i spłaszczone orzeszki ze skrzydełkiem ale jesiony owocują dopiero w wieku 30-40 lat.
Kora u młodych drzew gładka jasnozielono szara, u starszych brązaowa i spękana. Pora kwitnienia: Kwiecień - maj. Uprawa: Drzewo to jest dość łatwe w uprawie ale wymaga jedynie odpowiedniego podłoża i słonecznego miejsca. Jako gatunek rodzimy odporne na mrozy, do tego toleruje zanieczyszczone powietrze i zacienienie i silne wiatry. Rośnie dość szybko. Gleba: Wymaga żyznego podłoża, udaje się gorszych glebach, również na glebach wapiennych. Stanowisko: Może rosnąć zarówno w słońcu jak i cieniu. Zastosowanie:W mniejszych ogrodach najlepiej sadzić go w rogu działki jako tło dla innych miejszych roślin. W większych ogrodach dobrze prezentuje się na dużych trawnikach lub przy zbiornikach wodnych. Może służyć za naturaną altanę w ogrodzie lub jako osłona od ulicy czy sąsiedniej działki. Nadaje się do nasadzeń w parkach lub na skwerach miejskich. Ciekawostki: Jesiony wyniosłe są jednym z najstarszych gatunków drzew na ziemi - istnieją już od 10 mln lat. Są drzewami długowiecznymi - najstarszy jesion w Polsce rośnie na Kaszubach we wsi Motarzyno i ma ponad 400 lat.
Miody z Kurpi MIÓD Z ŻURAWINĄ 1000g Pasieka Pawła
Detal: 58,45
Miód wielokwiatowy z żurawiną to miód, który wzmocni każdy organizm! Zaletą miodu jest to, że zwiększa
przyswajalność składników, które zawarte są w żurawinie, dokładając jednocześnie swoje zdrowotne i odżywcze
właściwości!
Więcej miodów i syropów...
Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie. więcej na temat sąsiedztwa roślin...
Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki. więcej na temat wysiewów roślin...
Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy. więcej o bylinach i rabatach bylinowych...