Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Do 1,5 metra w sprzyjających warunkach. Pędy kwiatostanowe wyrastają nawet do 2 m. Pokrój rozłożysty. Pożytek z rośliny: Warzywo przyprawowe. Surowcem jest korzeń lubczyku oraz ziele zbierane 2-3 krotnie w ciagu wegetacji i spożywane w stanie surowym lub wysuszone. Opis rośliny: Zioło wieloletnie, które w pierwszym roku wegetacji tworzy dużą rozetę liści podobnych do liści selera. W następnych latach wyrastają pędy kwiatostanowe. Kwiaty lubczyka są niepozorne, zielonkawożółte, zebrane w płaskie baldachy na szczytach pędów kwiatostanowych. Są chętnie odwiedzane przez owady. Korzenie lubczyka składają się z krótkiego kłącza i wyrastających z niego licznych korzeni bocznych. pora kwitnienia: Czerwiec - lipiec. Uprawa: Roślina łatwa w uprawie, bez szczególnych wymagań pielęgnacyjnych ale potrzebuje odpowiedniego podłoża. Sadzonki wysadzamy do gruntu po majowych przymrozkach. Siew nasion można rozpocząć już w kwietniu. Częściej jednak wysiewa się lubczyk na rozsadnik w sierpniu, a na wiosnę roku następnego na miejsce stałe. Roślina jest mrozoodporna ale w okresie zimowym całkowicie zamiera jej część naziemna.
Rozrośnięte kłącza lubczyku można wykopać, podzielić i posadzić na nowo.
Jako zioło bardzo rozłożyste powinien rosnąć przynajmniej w półmetrowym oddaleniu od innych roślin, aby ich nie zacieniał. Wymaga dobrego zaopatrzenia w wodę. Gleba: Lubczyk rośnie dobrze na glebach ogrodowych starannie przygotowanych (głęboko uprawionych). Najlepsza jest gleba żyzna, przepuszczalna, o dużej zawartości próchnicy i wapnia. Źle rośnie na glebach suchych, gliniastych, kwaśnych lub jałowych. Stanowisko: Słoneczne lub półcieniste. Lubi miejsca ciepłe ale niezbyt suche. Zastosowanie: W kuchni, do dań obiadowych, zamiast kostek rosołowych lub maggi. Napary z korzenia działają moczopędnie i uspokajająco. Korzeń Lubczyka zbiera się w drugim lub trzecim roku wegetacji. Wykopane korzenie należy umyć pod bieżącą wodą a następnie osuszyć, pociąć na mniejsze kawałki i wysuszyć w temperaturze do 35 st.C . Ziele lubczyka stosuje się w zupach i warzywnych sałatkach. Ciekawostki: Lubczyk w zielarskiej tradycji znany jest jako zioło miłości - z pewnością dlatego, że wspomaga kondycję i dodaje energii.
Powszechnie dostępne rośliny w pojemnikach można sadzić niemalże cały rok, za wyjątkiem okresów zmarzniętego
podłoża. Wybierając odpowiednie stanowisko, podłoże oraz miejsce w ogrodzie nasadzamy rośliny od kwietnia do
listopada - do pierwszych przymrozków.
Prosimy nie łączyć cebulek kwiatowych z nasionami, roślinami oraz innym asortymentem w sklepie,
ponieważ większość cebulek ma termin sadzenia w marcu i w tym własnie czasie są wysyłane do klientów.
Dlatego też zamówienia, gdzie będą cebulki z innymi produktami zostaną podzielone przez obsługę sklepu.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.