Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Drzewo liściaste Wysokość: Osiąga od 10 do nawet 20 m wysokości, ale odmiany hodowlane, sadzone w ogrodach mają niezbyt duże rozmiary. Rośnie szybko, maksymalne rozmiary osiąga w ciągu 10-20 lat. Ozdoba rośliny: Forma pierwotna ma zielone liście, złożone z 7-9 listków, nieregularna,szeroką i nisko osadzoną koronę. Pień krótki, krzywy, guzowaty. Nie jest specjalnie atrakcyjnym drzewem. W celach dekoracyjnych sadzi się przede wszystkim odmiany hodowlane o pstrych, wybarwionych liściach, szczepione na pniu. Takie odmiany są znacznie bardziej ciekawe a do tego wolniej rosną i są mniej ekspansywne.
Klony jesionolistne są roślinami dwupiennymi, kwiaty są drobne i niepozorne. Potem roślina wytwarza owoce - podwójne skrzydlaki.
Ciekawe odmiany: Flamingo - niewielkie drzewo dorastające do 5 m, o szerokiej i nieregularnej koronie. Wyróżnia się kolorowymi liśćmi : większośc jest biało obrzeżona lub całkiem biała. Młode liście są rożowe, co daje ciekawy efekt i z czego wzięła się nazwa odmiany. zobacz... Odessanum - rośnie silniej niż odmiana poprzednia, dorasta do 7-10 m. Tworzy szeroką, dekoracyjną koronę z nisko osadzonymi konarami. Zaletą są piękne, złotożółte liście. Latem bledną stając się żółtozielone. zobacz... Variegatum - dorasta maksymalnie do 10 m, liście tego klonu są zielone z białym obrzeżeniem. Trochę podobny do Falmingo ale mniej efektowny.zobacz... Pora kwitnienia: Marzec, kwiaty mało efektowne. Uprawa: Drzewo łatwe w uprawie ale należy sadzić odmiany hodowlane, szczepione na pniu, które nie są zbyt ekspansywne i nie zajmują tyle miejsca co forma pierwotna. Klony jesionolistne są mało wymagajace, całkowicie mrozoodporne, nie przeszkadza im zanieczyszczone środowisko. Dobrze znoszą zarówno suszę jak i wilgoć. Można je przycinać kontolując w ten sposób wzrost. Cięcie wykonać na przedwiośniu. Choć szybko rosną są drzewami krótkwiecznymi - dożywają do 100 lat. Nie warto sadzić formy dzikiej gdyż jest ekspansywna i może "zachwaścić" ogród a wytwarzane w dużych ilościach owoce śmiecą. Drewno jest kruche, konary i mogą odłamywać się na wskutek silnego wiatru lub intensywnego opadu śniegu. Gleba: Nie ma specjalnych wymagań glebowych, może być przeciętna gleba o każdym odczynie pH. Stanowisko: Najlepiej czują się w słońcu (szczególnie odmiany o pstrych liściach) lub lekkim półcieniu. Zastosowanie: Klony jesionolistne maja dość szerokie korony - potrzebują trochę więcej miejsca. Najlepiej sadzić je w ogrodzie pojedyńczo, na tle roślin o ciemniejszym zabarwieniu. Często stosowane w parkach, zieleni miejskiej. Ciekawostki: Klony jesionolistne pochodzą z Ameryki Północnej i Środkowej, do Europy trafiły w XVIII wieku i szybko się zadomowiły. Wkrótce okazało się że jest to roślina ekspansywna , która może zagrozić rodzimym gatunkom. Formy dzikie są często traktowane jako uciążliwe chwasty.
Narodową kolekcję rodzaju Acer w Arboretum SGGW w Rogowie (woj. łódzkie). Więcej informacji na stronie :
http://www.arboretum.sggw.pl/rodzaj_acer.html
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.