Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Drzewo liściaste Wysokość: Osiąga od 3 do 5 m wysokości, ma formę niewielkiego drzewa lub krzewu. Ozdoba rośliny: Dekoracyjne są przede wszystkim delikatne, powcinane, zielone liście, które jesienią przebarwiają się na kolor karminowoczerwony, lub pomarańczowoczerwony. Intensywność przebarwienia klonów japońskich jesienią jest niezwykła.
Pokrój rośliny dekoracyjny, silnie rozgałęziony o delikatnych pędach. Kwiaty niepozorne, purpurowe. Owoce - skrzydlaki pojawiają się latem i nie mają specjalnej wartości dekoracyjnej. Ciekawa odmiana: Aurea - o zielonkawozłocistych liściach przez cały sezon. Jej owoce latem przybierają ciemnoczerwoną barwę, która wspaniale kontrastuje ze złotymi liśćmi. Pora kwitnienia: Kwiaty ukazują się w maju, równocześnie z rozwojem liści i nie są główną atrakcją rośliny. Uprawa: Drzewo trudniejsze w uprawie przede wszystkim ze względu na pewną wrażliwość na silne mrozy - ale jest odporniejsze w tym względzie niż klon palmowy. W surowe zimy może przemarzać więc na wszelki wypadek lepiej je zabezpieczyć, szzczególnie młode okazy.
Za nasycenie odcieniami koloru żółtego, pomarańczowego lub czerwonego odpowiada nie tylko zasilanie gleby, ale także nasłonecznienie. Z reguły te malownicze drzewa i krzewy najlepiej wybarwiają się gdy dociera do nich bardzo dużo promieni słonecznych.
Jeżeli sadzimy klon japoński w ubogiej glebie ogrodowej, to wystarczy zastosować mineralny nawóz długo działający, który uwalnia substancje odżywcze w małych dawkach. Najlepszym okresem na nawożenie jest kwiecień. Potem młode pędy mają dość czasu na zdrewnienie i w zimie są mniej narażone na uszkodzenia.
Klony japońskie nie wymagają cięcia poza usuwaniem suchych lub uszkodzonych gałęzi. Gleba: Ma raczej niewielkie wymagania glebowe, choć woli glebę żyzną, umiarkowanie wilgotną o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko: Najlepsze jest miejsce słoneczne ale znosi też zacienienie. Miejsce raczej powinno być zaciszne. Zastosowanie: Efektowna roślina, która ze względu na niezbyt duże rozmiary może być sadzona w pobliżu oczek wodnych albo przy ścianie domu. Wokoło można uprawiać rośliny okrywowe albo pokryć podłoże warstwą żwiru lub kory. Nadaje się do miejsc w stylu orientalnym, może być elementem większego skalniaka. Doskonałym sąsiedztwem dla klonów japońskich są parocie i azalie. Ciekawostki: Klony japońskie w stanie naturalnym występują w Japonii - stąd ich nazwa.
Narodową kolekcję rodzaju Acer można podziwiać w Arboretum SGGW w Rogowie (woj. łódzkie). Więcej informacji na stronie :
http://www.arboretum.sggw.pl/
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.