Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty półzimozielony Wysokość: Niski krzew dorastający do 0,5 - 1 m wysokości i 1,8 m szerokości. Ozdoba rośliny: Efektowna pod wieloma względami roślina. Płożące pędy są prawie poziomo rozpostarte - ciekawie są ułożone gałązki boczne, które wyrastają w jednej płaszczyźnie, równolegle do siebie, przypominając rybi szkielet. Liście irgi poziomej są drobne, latem zielone, jesienią wybarwiają się na czerwono lub pomarańczowo. Podczas łagodniejszych zim pozostają na krzewie. Kwiaty są drobne, białoróżowe. W lecie na krzewie pojawiają się kuliste owoce, które jesienią przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor i długo utrzymują na krzewie. Pora kwitnienia: Maj - czerwiec. Uprawa: Roślina bardzo łatwa w uprawie, niezawodna praktycznie w każdych warunkach, o niewielkich wymaganiach glebowych. Dość dobrze znosi suszę poza egzemplarzami świeżo posadzonymi.
W rejonach o ostrzejszym klimacie lepiej ją okryć jesienią.
Praktycznie nie wymaga cięcia poza korektą pokroju i wycinaniem uszkodzonych pędów.
Najlepszą pora do sadzenia lub przesadzania (którego nie lubi) jest okres od września do listopada.
Rozmnażanie przez wysiew nasion wiosną (wymaga stratyfikacji) lub sporządzanie sadzonek zielnych lub półzdrewniałych latem. Gleba: Nie ma specjalnych wymagań co do gleby ale najlepsza jest lekka, przepuszczalna, wapienna. Stanowisko: Udaje się zarówno w słońcu jak i w cieniu ale lepiej kwitnie i owocuje w miejscach słonecznych. Zastosowanie: Roślina jest dekoracyjna przez prawie cały rok, nadaje się do posadzenia na murku skalnym lub umacniania skarp. Dobrze wygląda posadzona pojedyńczo na trawniku czy rabacie, pod murem (pieknie rozpościera pędy na murze) lub w większym ogródku skalnym. Może być stosowana jako roślina okrywowa ale trzeba dbać aby nie zagłuszyły jej chwasty. Można też ją sadzić w większych pojemnikach - ładnie przewieszają się jej pędy.
Ciekawostki: Znanych jest od 50400 gatunków irgi. Liczba gatunków jest trudna do ustalenia ze względu na podobieństwo i krzyżowanie się z sobą wielu gatunków.
Narodową kolekcję rodzaju Cotoneaster można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu. Więcej informacji na stronie :
http://www.obuam.robia.pl/
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.