Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie Wysokość: Wysoka bylina, w zależności od odmiany osiąga od 50 do 200 cm wysokości. Ozdoba rośliny: Duże kiście drobnych żółtych kwiatków. Kwiatostany są rozgałęzione, wiechokształtne, osadzone na szczycie pędów.
Pędy nawłoci sa proste i sztywne, u dołu drewniejące, liście podłużne i lancetowate. Pora kwitnienia: Lipiec - październik w zależności od odmiany. Uprawa: Roślina wyjątkowo łatwa w uprawie, bez specjalnych wymagań. Wytrzymała na mróz i suszę. Nie potrzebuje przykrywania na zimę. Wadą jest spora ekspansywność nawłoci, często rośnie dziko na polach, nieużytkach a nawet rumowiskach.
Rozmnażanie przez dzielenie roślin w kwietniu. Gleba: Może rosnąć w różnych rodzajach gleby, nawet w tych słabszych. Stanowisko: Słoneczne lub półcień. Zastosowanie: Nawłoć można sadzić na większych rabatach bylinowych lub grupami w wiekszych ogrodach czy parkach. Może być sadzona w ogrodach letniskowych bo nie wymaga pielęgnacji lub w ogrodkach w stylu wiejskim. Dobrze komponuje się z wysokimi trawami ozdobnymi. Może też rosnąć w pobliżu zbiorników wodnych. Nadaje się na kwiat cięty i do suchych bukietów. Jest roślina miododajną. Ciekawostki: Roślina często nazywana jest polską mimozą.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.