Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w gruncie Wysokość: Pędy osiągają długość do 60 cm. Ozdoba rośliny: Kielich, który w miarę dojrzewania nasion rosnie i staje się pomarańczowoczerwony lub szkarłatny, beczkowaty w kształcie. Długość kielicha wynosi 5-8cm. Wewnątrz znajduje się czerwona jagoda.
Kwiaty osadzone są pojedyńczo w kątach liści, drobne, żółtawe, dzwonkowate, niezbyt efektowne.
Pędy lekko zdrewniałe, wzniesione ale czasem pokładają się na boki Pora kwitnienia: Maj - czerwiec, okres zabarwiania się kielichów - wrzesień. Kielichy na długo zachowują swoją barwę. Uprawa: Miechunka rozdęta jest dość łatwa w uprawie, kłopot może sprawiać jedynie trochę mniejsza wytrzymałość na silne mrozy. Wymaga lekkiego przykrycia na zimę. Oprócz tego nie ma specjalnych wymagań. W dobrych warunkach może się silnie rozrastać za pomocą odrostów korzeniowych. Podział rozrosniętych kłaczy to jeden ze sposobów rozmnażania. Dzielenie przeprowadzamy wiosną. Można też spróbować wysiewu nasion (wymagają stratyfikacji). Gleba: Nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Stanowisko: Słoneczne lub półcień. Zastosowanie: Na wieksze rabaty bylinowe ale trzeba pamietać, że jest ekspansywna. Może być wysadzana pod drzewami i krzewami ale przede wszystkim nadaje się na suche wiązanki. Łodygi z dojrzałymi kielichami ścina się i suszy w przewiewnym pomieszczeniu. Może być sadzona w ogrodach letniskowych lub w ogródkach w stylu wiejskim. Ciekawostki: Roślina pochodzi z Japonii.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.