Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Pnie się wysoko, nawet do 20 m. Roślina rośnie szybko. Ozdoba rośliny: Jest najbardziej dekoracyjny ze wszystkich winobluszczy. Od innych gatunków różni się liśćmi - pojedyńczymi o trzech trójkątnych klapach. Starsze liście mają 10-15 cm długości i szerokości, młodsze są mniejsze, jajowate, bez klap, za to wyraźnie ząbkowane. Powierzchnia liści gładka, ciemnozielona i błyszcząca. Jesienią stopniowo przybierają barwę pomarańczową, później ceglastą, a w końcu nabierają barwy czerwonego wina a nawet ciemniejszej. Jest pnączem samoczepnym, wąsy są niezbyt długie, opatrzone 5-8 tarczkami, które trzymają się ścian tak mocno, że trudno je oddzielić od muru. Kwiaty drobne, żółtozielonkawe, owoce to granatowe (prawie czarne), niejadalne jagody. Pora kwitnienia: Czerwiec - sierpień. Uprawa: Roślina jest dość łatwa w uprawie ale trzeba pamiętać, że trochę ekspansywna. Nie szkodzi jej kurz ani dym, toteż nadaje się do nasadzń miejskich. Wymagania mniej więcej takie jak winobluszcza pieciolistkowego, jest jednak nieco mniej wytrzymały i w wyjatkowo silne mrozy moze przemarznąć, ale egzemplarze szczepione na winobluszczu pieciolistkowym dość dobrze znoszą nasze zimy.
Rozmnażanie pod koniec lata lub na początku jesieni porzez sadzonki zielne lub zdrewniałe. Roślinę sadzimy w odległości co najmniej 30 cm od podpory lub ściany. Można przycinać gdy się nadmiernie rozrośnie.
Gleba: Może rosnąć w każdej glebie ale w glebie żyznej i wilgotnej rośnie silniej i ma bardziej gęste ulistnienie. Stanowisko: Winobluszcz trójklapowy powinen być posadzony na stanowisku zacisznym, słonecznym lub w półcieniu, ale raczej nie przy ścianie południowej, gdyż szkodzą mu duże wahania temperatury między dniem a nocą. Zastosowanie:Winobluszcz trójklapowy nazywany też winobluszczem japońskim lub odmianą Veitcha jest najefektowniejszym "winem" samoczepnym. Porasta wiele wysokich domów w miastach ukrywając ich braki lub podkreślajac zalety. Pędy rozkładają sie na ścianach rownomiernie, wachlarzowato. Nadaje się przede wszystkim do okrywania różnego rodzaju scian. , może być posadzony przy murowanym ogrodzeniu lub parkanie. Listowie jest zwarte a liście ustawiają się na murze dachówkowato, klapami do dołu. Roślina pnie się wykorzystując przylgi na końcu wąsów. Jej gęste ulistnienie skutecznie zatrzymuje kurz i tłumi hałas.
Ciekawostki: Winobluszcz trójklapowy pochodzi Dalekiego Wschodu - Japonii, Chin, Korei.
Powszechnie dostępne rośliny w pojemnikach można sadzić niemalże cały rok, za wyjątkiem okresów zmarzniętego
podłoża. Wybierając odpowiednie stanowisko, podłoże oraz miejsce w ogrodzie nasadzamy rośliny od kwietnia do
listopada - do pierwszych przymrozków.
Prosimy nie łączyć cebulek kwiatowych z nasionami, roślinami oraz innym asortymentem w sklepie,
ponieważ większość cebulek ma termin sadzenia w marcu i w tym własnie czasie są wysyłane do klientów.
Dlatego też zamówienia, gdzie będą cebulki z innymi produktami zostaną podzielone przez obsługę sklepu.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.