Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Bylina zimująca w pomieszczeniach Wysokość: Roślina dość wysoka - od 100 do 150 cm. Istnieją też karłowe odmiany pacioreczników, które osiągają od 40 do 70 cm wysokości. Ozdoba rośliny: Efektowne kwiaty, różnego kształtu i wielkości zebrane kłosy. Kwiaty kanny mogą być jednobarwne: cytrynowożółte, karminowe, łososioworóżowe, pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub ciemnoszkarłatne. Są też odmiany o kwiatach nakrapianych: np żółte ze szkarłatnymi plamami. Niektóre odmiany mogą mieć brzeg płatków innego koloru, np. ciemnokarminowe płatki z żółtymi lub różowymi brzegami.
Liście pacioreczników też są ozdobne - duże, jajowatolancetowate, zielone lub czerwonobrunatne. Pora kwitnienia: Od połowy lata do wystąpienia przymrozków. Uprawa: Roślina jest dość trudna w uprawie i wrażliwa na niskie temperatury. Wytwarza grube, mięsiste kłącza, które muszą przezimować w pomieszczeniu o temp. około 10 st.C. Po pierwszych przymrozkach trzeba wykopac pacioreczniki z ziemi, odcina martwe części a klącza przechowuje w lekko wilgotnym torfie. Sadzi się je znów, gdy jest już ciepło - w drugiej połowie maja.
Kannę rozmnaża się przez podział kłączy, najlepszy termin to koniec lutego - początek marca. Kłącza dzieli tak, by każda część miała przynajmniej 1-2 oczka. Miejsce cięcia przysypać węglem drzewnym. Kłącza sadzimy płasko do doniczek lub skrzynek z ziemią kompostowo-liściowa z domieszką piasku lub substratu torfowego i ustawia się w pomieszczeniach o temp. 20-22 st.C. a później temperaturę się obniża. Nie należy zapominać o systematycznym podlewaniu roślin, konieczne jest też obfite nawożenie. Gleba: Żyzna, próchnicza, kompostowa i wilgotna. Stanowisko: Słoneczne i ciepłe. Zastosowanie: Na kwietniki - wyglądają pięknie posadznone same lub w towarzystwie niższych kwiatów. Wnoszą do ogrodu nieco egzotyki. Można też posadzić pacioreczniki w donicach na balkonie czy tarasie. Do uprawy w pojemnikach lepiej wybrać odmiany niższe. Rada: Pacioreczniki rosnące w donicach mogą się przewracać dlatego trzeba sadzić je w dużych pojemnikach ze szerokim dnem obciążnym dodatkowo kamieniami. Kanny w pojemnikach powinny mieć ziemię stale wilgotną. Ciekawostki: Kanna pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki.
Polska nazwa rośliny - paciorecznik - pochodzi od kształtu nasion, które przypominają paciorki różańca.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.
Słyną również z rozległych pól jagodowych a jesienią jest szansa na obfite grzybobranie. Zimą można skorzystać
tras narciarskich np. w Ustrzykach Dolnych. więcej o atrakcjach Bieszczad...