Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew iglasty Wysokość: Do 18-20 m. Tworzy dość szerokie krzewy lub drzewa bez wyraźnie zaznaczonego wierzchołka. Rośnie powoli. Ozdoba rośliny: Długie, niekłujące igły cisa są z wierzchu ciemnozielone i błyszczące a od spodu jaśniejsze. Jest rośliną dwupienną. Ozdobą egzemplarzy żeńskich są nasiona otoczone czerwoną osnówką, która jest jedyną nietrującą częścią rośliny (nasiono wewnątrz osnówki jest też trujące). Osnówki dekorują cisy w sierpniu i wrześniu, potem z reguły wyjadają je ptaki.
Młode egzempalrze cisa mają pokrój zbliżony do stożkowatego, starsze o szeroko rozpostartych konarach tworzą nieregularne kopulaste lub szerokokolumnowe formy.
Pień i stare gałęzie pokryte są łuszczącą się, czerwona korą. Ciekawe odmiany: Cis pospolity Elegantissima - Krzaczasta, szeroko rozrastająca się odmiana o dosyć powolnym wzroście, osiągająca po 10 latach ok. 1 m wys. przy 1,5 m średnicy. Pędy sztywne, odstające pod kątem 45 st. Igły jasnożółte, jesienią bieleją. Odmiana wytrzymała na niskie temperatury i bardzo wartościowa. Cis pospolity Fastigiata - młodsze egzemplarze mają pokrój wąskokolumnowy, z czasem krzew się stopniowo poszerza osiągając wysokość i szerkość około 3m. Doskonała odmiana na żywopłoty. zobacz... Cis pospolity Fastigiata Aurea - odmiana kolumnowa o złocistożółtych igłach. zobacz... Cis pospolity Compacta - odmiana niska (około 1m) o pokroju zbliżonym do kulistego. Uprawa: Mimo, że cisy są krzewami rodzimymi są trochę trudnejsze w uprawie. Mają dość duże wymagania glebowe, szkodzą im wahania temperatury na przedwiośniu. Młodsze egzemplarze w rejonach o surowszym klimacie lepiej lekko przykryć słomą lub trzciną. Najbardziej odpowiada im klimat morski - wilgotny i łagodny. Zaletą jest to, że mogą rosnąć zarówno w słońcu jaki cieniu. Doskonale znoszą cięcie, dzieki czemu można fotmować z nich różne, fantazyjne bryły. Gleba: Cisy mają dość duże wymagania glebowe, najlepiej rosną na glebach żyznych, próchniczych i wilgotnych ale nie podmokłych. Gorzej rosną na glebach suchych, ubogich, piaszczystych. Nie lubią też zakwaszonego podłoża - w razie potrzeby dodać wapna. Stanowisko: Dobrze znoszą zacienienie. Zastosowanie: Cisy przez cały rok zdobią ogród. Dobrze wygladają w zestawieniu z zimozielonymi roslinami liściastymi. Egzemplarze fantazyjnie przycinane warto wyeksponować w odpowiednim miejscu. Nadają się na gęste, formowane żywopłoty, mogą też rosnąć w cienistych miejscach, nieodpowiednich dla innych roślin np. z połnocnej strony budynku. Odmiany o wybarwionych igłach mogą być stosowane w różnokolorowych kompozycjach ogrodowych. Ciekawostki: Z pięknych cisów słyną ogrody Anglii, w naszym kraju najładniejsze okazy rosną na Pomorzu.
Cisy są roślinami długowiecznymi - najstarszym cisem w Polsce jest cis Henrykowski w Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku (ponad 1260 lat), najstarszym na świecie jest Cis z Llangernyw liczący przynajmniej cztery tysiące lat.
Cisy są roślinami trującymi - zawierają taksynę, która między innymi uszkadza układ nerwowy.
Powszechnie dostępne rośliny w pojemnikach można sadzić niemalże cały rok, za wyjątkiem okresów zmarzniętego
podłoża. Wybierając odpowiednie stanowisko, podłoże oraz miejsce w ogrodzie nasadzamy rośliny od kwietnia do
listopada - do pierwszych przymrozków.
Prosimy nie łączyć cebulek kwiatowych z nasionami, roślinami oraz innym asortymentem w sklepie,
ponieważ większość cebulek ma termin sadzenia w marcu i w tym własnie czasie są wysyłane do klientów.
Dlatego też zamówienia, gdzie będą cebulki z innymi produktami zostaną podzielone przez obsługę sklepu.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.
Słyną również z rozległych pól jagodowych a jesienią jest szansa na obfite grzybobranie. Zimą można skorzystać
tras narciarskich np. w Ustrzykach Dolnych. więcej o atrakcjach Bieszczad...