Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Od 30 do 120 cm. Ozdoba rośliny: Trójpłatkowe, fioletowoniebieskie kwiaty, na tle płatków wyrażnie zaznaczone żółte, dość duże pylniki. Kwiaty wyrastają po kilka w kątach górnych liści. Mają szypułki i kielichy kwiatowe pokryte włoskami. Kwiaty trzykrotki wirginijskiej otwierają się wczesnym rankiem a zamykają wczesnym popołudniem w słoneczne dni. Dłużej pozostają otwarte w pochmurne dni lub gdy roślina pozostaje w cieniu. Odmiany ogrodowe mogą mieć kwiaty o barwie bialej, niebieskiej, czerwonej lub fioletowej.
Efektownie wyglądają liście trzykrotki - lancetowate, dlugie i trawiaste. Tworzą malownicze kępy, są bardziej ozdobną częścią rośliny niż kwiaty. Pora kwitnienia: Od czerwca do września. Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie, choć ma pewne wymagania co do gleby. Całkowicie mrozoodporna. Liście mogą być podjadane przez niektóre owady i inne zwierzęta.
W czasie upalnego i suchego lata wymaga podlewania.
Rozmnażanie przez siew lub podział roślin wiosną lub wczesną jesienią. Nie dzielić kęp zbyt intensywnie. Gleba: Próchnicza i wilgotna o odczynie obojętnym. Stanowisko: Półcień. Im więcej wody znajduje się w glebie tym większe znosi nasłonecznienie. Zastosowanie: Na rabaty bylinowe, do grup. Nadaje się doskonale do obsadzania zbiorników wodnych oraz miejsc cienistych i wilgotnych. Ciekawostki: Trzykrotka wirginijska nie występuje w stanie dzikim bo powstała w wyniku skrzyżowania kilku gatunków trzykrotek pochodzących z Ameryki Północnej.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.