Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady Wysokość: Pędy w zależności od odmiany moga mieć różną długość - od 20 do 100 cm. Ozdoba rośliny: Dekoracyjne, duże kwiaty kielichowate w kształcie, całobrzegie lub o brzegach postrzępionych czy karbowanych. Kwiaty mają wyraziste i czyste barwy - najczęściej są białe, różowe, purpurowe lub fioletowe w wielu odcieniach. Mogą być także dwu- lub wielobarwne, przeważnie o kwiatach paskowanych lub pokrytych ciemnymi żyłkami.
Pędy petuni mogą być wzniesione lub pokładające się, mniej lub bardziej rozgałęzione. Zarówno liście jak i pędy są lepko owłosione. Pora kwitnienia: Petunie kwitną niestrudzenie od czerwca do października. Uprawa: Jest to roslina łatwa w uprawie i niewybredna, wytrzymała na suszę ale w czasie kwitnienia roślinę warto regularnie podlewać i dokarmiać co 14 dni. Jedyną wadą jest to, że jej kwiaty są trochę mniej wytrzymałe na deszcze. Aby petunie długo kwitły trzeba usuwać przekwitające pędy kwiatowe nie dopuszczając do zawiązywania nasion.
Rozmnażanie petunii w warunakch amatorskich jest dość kłopotliwe, lepiej kupić gotową rozsadę, tym bardziej, że nie jest zbyt droga.
Jeżeli jednak chcemy spróbować rozmnażania to nasiona trzeba wysiać w styczniu lub lutym do skrzynek. Nasion się nie przykrywa tylko lekko wciska w podłoże. Gdy siewki wytworzą dwa liście pikuje się je kępkami. Na miejsca stałe wysadzamy petunie po połowie maja. Gleba: Wystarczy przeciętna ziemia ogrodowa, średnio wilgotna. Stanowisko: Dobrze rośnie w słońcu ale może też rosnąć w półcieniu. Zastosowanie:Petunie dają bardzo szybko duże efekty zdobnicze. Przede wszystkim stosuje się je do upiekszania balkonów i tarasów, do obsadzania dekoracyjnych naczyń lub skrzynek przyokiennych. Najlepsze do tego są odmiany o pedach zwisających. Może być też stosowana jako roślina rabatowa. Wtedy wybieramy odmiany o pędach wzniesionych. Może być sadzona na kwietnikach lub na obwódkach. Jeżeli chcemy wysadzić petunie do gruntu to warto jego powierzchnię ukształtować tak, by był to teren lekko wypukły. Można petunie stosować jako wypełnienie pustych miejsc po wiosennych roślinach cebulowych. Ciekawostki: Dzicy przodkowie petunii pochodzą z Ameryki Południowej. Hodowlę petunii ogrodowej rozpoczęto ponad 120 lat temu.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.