Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: Smukłe pędy kwiatostanowe naparstnicy przekraczają wysokość 1m. Ozdoba rośliny: Proste, sztywne pędy kwiatostanowe, zakończone gronem dzwonkowatych, dużych, zwisających kwiatów barwy jasnopurpurowej, fiotetowej lub różowej w różnych odcieniach. Są też odmiany o kwiatach białych. Długość grona może dochodzić do pół metra a liczba kwiatów w gronie do kilkudziesięciu. Charakterystyczna jest jasna gardziel kwiatów, pokryta ciemnymi plamkami z białawą obwódką.
Roślina tworzy rozetę jajowatolancetowatych, dużych i owłosionych liści. Pora kwitnienia: Od czerwca do sierpnia. Najpierw rozwijają się najniższe kwiaty grona a potem stopniowo coraz wyższe. Uprawa: Naparstnica jest roślina niewybredną i dość łatwą w uprawie ale trudniejszą w rozmnażaniu. W czasie kwitnienia warto roślinę podlać roztworem gnojowicy lub innego nawozu. Bujne pędy naparstnicy lepiej przywiązać do podpór bo mogą się położyć po obfitych deszczach.
Rozmnażanie naparstnicy jest podobne jak innych roślin dwuletnich. Nasiona trzeba wysiać na rozsadnik najlepiej w drugiej połowie maja lub w czerwcu, gdy wzejdą poprzerywać albo przepikować. Na miejsce stałe wysadzić we wrześniu. Można też spróbować wysiać naparstnicę od razu na miejsce stałe ale trzeba wtedy przypilnować aby sąsiednie rośliny nie zagłuszyły małych siewek. Naparstnica czasem sama sie wysiewa po przekwitnięciu. Gleba: Może rosnąć w przeciętnej glebie, najlepiej piaszczysto-gliniastej, żyznej i średnio wilgotnej. Stanowisko: Słoneczne lub lekko zacienione. Zastosowanie: Jako roślina okazała dobrze prezentuje się w dużej grupie na tle trawnika, nadaje się też na duże rabaty bylinowe. Dobrze wygląda w ogrodach naturalistycznych lub w wiejskim stylu. Nadaje się na kwiat cięty. Ciekawostki: Naparstnica jest rośliną silnie trującą.
Pochodzi z Europy i Afryki Północnej i właściwie jest byliną ale ze względu na to że w drugim roku po wysiewie najładniej kwitnie uprawia się ją jak kwiaty dwuletnie.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.