Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Wysokość: W zależności od odmiany i sposobu uprawy może osiągać wysokość od 20 do 100 cm. Ozdoba rośliny: Efektowne kwiaty różnych kształtow i barw z wyjątkiem niebieskiej. Ze względu na budowę kwiatów dzieli się złocienie na pojedyńcze (zwykłe lub półpełne), anemonowe i pełne (igiełkowe, kuliste półkuliste, parasolkowate, daliowe, astrowe lub dekoracyjne oraz japońskie zwane też fantazyjnymi).
Łodygi złocieni są sztywne i kruche, liście pierzasto wcinane, rzadziej ząbkowane lub całobrzegie. Pora kwitnienia: Odmiany wczesne kwitną już w sierpniu-wrześniu, późniejsze we wrześniu, październiku i listopadzie. Najlepiej kwitną podczas długiej, ciepłej jesieni. Uprawa: Roślina trudna w uprawie dla niedoświadczonego ogrodnika. Jest wrażliwa na mrozy i dość wymagająca. Najlepiej uprawiać odmiany drobnokwiatowe, które są wytrzymalsze od wielkokwiatowych. Do uprawy w gruncie najlepiej nadają się odmniany osiągające wys. 30-40 cm. Przed zimą trzeba złocienie okryć torfem, liśćmi czy stroiszem. W okolicach o surowszym klimacie okrycie usuwać dopiero na początku kwietnia a rośliny okopać nagarniając ziemi na korzenie. Przekwitłe łodygi ścinać dopiero na wiosnę.
W czasie wegetacji podlewa się i nawozi rośliny nawozami płynnymi podlewająć "pod korzeń". Nadmiar wilgoci powoduje pojawienie się na liściach brunatnych plamek - porażone liście zerwać i spalić. Liście mogą też być czasem atakowane przez mączniaka - zaleca się oprysk preparatem siarkowym.
Złocienie rozmnaża sie na wiosnę przez podział, sadząc podzielone rośliny nieco głębiej niż roślina mateczna. Najlepiej przesadzać chryzantemy co 2-3 lata. Gleba: Roślina wymagająca, najlepiej rośnie w glebie ciężkiej, zasobnej i próchniczej, obojetnej lub zasadowej. Kwiatów tych nie należy sadzić w ziemi świeżo nawożonej obornikiem. Stanowisko: Słoneczne. Zastosowanie:Do obsadzania rabat i kwietników, ponieważ można przesadzać złocienie z pąkami lub częściowo rozwinietymi kwiatami, wypełnia się nimi puste miejsca po roślinach rocznych i dwuletnich, które skończyły wegetację. Złocienie można też uprawiać jako rośliny doniczkowe, mogą być ozdobą jesiennych balkonów i tarasów. Nadają się też na kwiaty cięte. Ciekawostki: Nazwa chryzantema znaczy po grecku "złoty kwiat" - stąd się przyjęła się polska nazwa "złocień".
Liście chryzantem są stosowane w kuchni chińskiej jako dodatek do sałatek i mięs.
Złocista chryzantema o 16 płatkach jest herbem cesarza Japoniii.
Rada: Odmiany wielkokwiatowe nie wytrzymują mrozów; aby przeżyły zimę trzeba zapewnić im widne pomieszczenie o temperaturze 5-8 st.C.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.