Maliny pomogą przy zimowych przeziębieniach, czarna porzeczka wzmocni organizm. O tym, że warzywa owoce i zioła maja dobry wpływ na nasze zdrowie wiedzą wszyscy. Niestety niezbyt często tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce a szkoda, bo często owoce i warzywa nie tylko przywracają zdrowie ale też i wpływają pozytywnie na nasz wygląd i ogólne samopoczucie.
Więcej o leczniczych właściwościach roślin...
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Typ rośliny : Krzew liściasty zimozielony Wysokość: Niska krzewinka o wysokości około 30 cm. Ozdoba rośliny: Barwne, drobne kwiaty zebrane w szczytowe baldachogrona. Kwiaty wrzośców mogą być białe, fioletowoczerwone, czerwone, różowe, karminowe.
Liście wrzośców są małe, łuskowate, osadzone skośnie do wierzchołka pędu. Są zimozielone, igiełkowate; wyglądają jak nastroszone.
Pora kwitnienia: Od końca lutego do kwietnia-maja. Uprawa: Roślina trochę trudniejsza w uprawie. Jak większość roślin wrzosowatych ma pewne wymagania. Przed wysadzeniem krzewinek wrzośców należy przygotowć odpowiednie podłoże - wzbogacić ziemię w kwaśny i niewapnowany torf oraz przekompostowaną korę. Po posadzeniu glebę wokoło wyścółkować korą sosnową co ograniczy wysychanie gleby i zahamuje wzrost chwastów. Wrzośce należy podlewać wodą bezwapienną. Przed nadejściem mrozów krzewinki nalezy obficie podlać i zabezpieczyć na zime okrywając je stroiszem.
Aby rośliny dobrze się rozkrzewiły należy corocznie przycinać ich pędy. Robi się to na wiosnę zaraz po przekwitnięciu (połowa maja).
Można spróbować rozmnożyć wrzośce przez sadzonki, które sporządza się od początku lipca do pierwszej połowy sierpnia. Sadzonki z jednorocznych pędów o długości około 7 cm. pozbawiamy dolnych liści, końce zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy do skrzynek napełnionych mieszanką torfu i paski. Nakrywamy słoikiem. Podłoże przy sadzonkach powinno być wilgotne. Zima sadzonki powinny stać w jasnym pomieszczeniu o temp. 10-15 st.C. Inną metoda jest kopczykowanie. W końcu czerwca lub w lipcu usypuje się wokół podstawy rośliny kopczyk z mieszanki torfu i piasku. Kopczyk utrzymujemy w stanie wilgotnym. Wiosną następnego roku oddziela się ukorzenione pędy od rośliny matecznej. Gleba: Lekka, przepuszczalna, próchnicza i przede wszystkim kwaśna i wilgotna. Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień. Zastosowanie:Przede wszystkim do obsadzania ogródków wrzosowiskowych lub jako towrzystwo różaneczników i azalii czy karłowatych roślin iglastych. Wrzośce kupione w pojemnikach można zastosować jako wiosenną dekorację balkonów i tarasów. Ciekawostki: Rośliny wrzosowate posadzone w większych grupach wytwarzają specyficzny mikroklimat, ktory sprzyja ich rozwojowi.
Drzewo wrzośców jest cenionym materiałem do wyrobu fajek.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.