Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Dość trudno jest zagospodarować miejsca zacienione, bowiem niewiele jest roślin, które lubią takie warunki. Najpewniejsze rośliny do cienistych zakątków czy rabat usytuowanych od północnej strony to bluszcze, paprocie i barwinki, które będą z pewnością rosły nawet w miejscach bardzo słabo naświetlonych.
Więcej o ogrodowych twardzielach...
Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Kolory kwiatów najczęściej czerwone lub różowe ale są też odmiany o kwiatach białych lub fioletowych oraz odmiany o kwiatach dwubarwnych. Roślina kwitnie długo i obficie.
Kwiaty nie pachną, ale cała roślina wydaje charakterystyczny dla pelargonii zapach.
Więcej informacji o pelargonii pasiastej...
Efektowne kwiaty, różnego kształtu i wielkości zebrane kłosy. Kwiaty kanny mogą być jednobarwne: cytrynowożółte, karminowe, łososioworóżowe, pomarańczowoczerwone, pomarańczowe, żółte lub ciemnoszkarłatne. Są też odmiany o kwiatach nakrapianych: np żółte ze szkarłatnymi plamami. Więcej informacji o paciorecznikach...
Charakterystyczne kwiaty, składajace się z 2 płatków dużych i 2 płatków małych osadzonych naprzeciw siebie, wokół żółtego środka. Kwiaty są kruche, jedwabiste, o barwie najczęściej różowej w wielu odcieniach, karminowej lub białej.
Dekoracyjne są również liście begonii stale kwitnącej - okrągławe, dość grube i lśniące. Więcej informacji o begoniach stale kwitnących...
Pięciopłatkowe kwiaty o średnicy do 10 cm o niezwykle szerokiej gamie barw. Są wśród bratków odmiany jednobarwne: zółte, niebieskie i fioletowe w wielu odcieniach, czysto białe oraz purpurowobrązowe. Są też odmiany wielobarwne o mniejszych lub większych plamkach, oczkach albo obwódkach a mnogość kombinacji kolorystycznych sprawia, że każdy znajdzie coś w swoim guście.
Więcej informacji...
Starzec srebrzysty najefektowniejsze ma liście - głeboko powcinane, pokrtyte jasnoszarym,srebrzystym kutnerem. Kwiaty pojawiające się na szczytach pędów są mniej efektowne; to żółte koszyczki przypominające nieco kwiaty stokrotki. Nie zawsze zakwita. Niektorzy ogrodnicy kwiaty usuwają, aby roślina się nie wyciągała i miała efektowniejsze ulistnienie.
Więcej informacji o starcach srebrzystych...
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Dekoracyjną częścią poinsecji są wytwarzane na szczytach pędów duże, barwne, najczęściej szakrłatne liście przykwiatowe, które otaczają dość niepozorne, żółtawe kieliszkowate kwiatostany. Dekorcyjne liście przykwiatkowe mogą być też białe lub różowe. Stosowana jest do dekoracji mieszkań w okresie Bożego Narodzenia.
Więcej ...
Duże drzewo, może osiągnąć do 25 m wysokości i kilka m średnicy.
Nastroszone, sztywne i kłujące igły w kolorze szarosrebrzystym lub niebieskosrebrzystym. Dlatego często nazywany jest też świerkiem srebrnym.
Szyszki o długości 7-11 cm cylindryczne w kolorze jasnobrązowym.
Korona świerka kłującego jest regularna o stożkowatym kształcie.
Więcej ...
Długie, dzwoneczkowate kwiaty osadzone na szczycie pędów. Barwa kwiatów najczęściej karminowa ale są też odmiany zygokaktusa w kolorze czerwonym, fiołkowym, jasnoróżowym, purpurowym łososiowym, pomarańczowym a nawet białym z lekkim różowym odcieniem. Kwiaty są dość trwałe. Stosowany w różnego rodzaju aranzacjach świątecznych.
Więcej ...
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Co prawda są one nieco trudniejsze w uprawie niż typowe rośliny balkonowe ale za to satysfakcja z posiadania nietypowo obsadzonego balkonu jest większa. Dodatkową trudnością jest koniecznością posiadania pomieszczenia, w którym mogłyby przezimować bo chłody bywają dla nich niebezpieczne. Więcej o egzotycznych roślinach w artykule: Egzotyczne balkony i tarasy