Heliotrop rozmnaża się przez sadzonkowanie pędów lub rzadziej przez wysiew nasion w styczniu, co jest dość uciążliwe bo nasiona dość długo kiełkiują a siewki trzeba 2 razy przesadzać. Do wysiewu i ukorzeniania sadzonek stosować piaszczystą ziemię liściową.
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Duże kwiaty o średnicy 10-15 cm i oryginalnych kształtach. Płatki kwiatów są mięsiste i atłasowe. Niektóre odmiany o kwiatach pełnych są szczególnie efektowne; w pełnym rozkwicie przypominają kwiaty róż. Więcej informacji o begoniach bulwiastych...
Ogród to nie tylko rośliny ale również różnego typu dodatki i urządzenia, elementy architektury ogrodowej oraz dekoracje. Niektóre z dodatków ogrodowych mają funkcje użytkowe, np.meble ogrodowe czy kompostowniki, inne służą jako elementy dekoracyjne np. fontanny, oczka wodne, rzeźby ogrodowe a jeszcze inne łączą funkcję użytkową z dekoracyjną.
Więcej o dodatkach ogrodowych...
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników. więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń. więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Trawnik to jeden z ważniejszych elementów kompozycji ogrodowych; wprowadza w ogrodzie pewien porządek a zielona trawa jest doskonałym tłem dla drzew, krzewów, kwiatów, budynków i dekoracji ogrodowych. Więcej o trawnikach...
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.
Dekoracyjną częścią poinsecji są wytwarzane na szczytach pędów duże, barwne, najczęściej szakrłatne liście przykwiatowe, które otaczają dość niepozorne, żółtawe kieliszkowate kwiatostany. Dekorcyjne liście przykwiatkowe mogą być też białe lub różowe. Stosowana jest do dekoracji mieszkań w okresie Bożego Narodzenia.
Więcej ...
Duże drzewo, może osiągnąć do 25 m wysokości i kilka m średnicy.
Nastroszone, sztywne i kłujące igły w kolorze szarosrebrzystym lub niebieskosrebrzystym. Dlatego często nazywany jest też świerkiem srebrnym.
Szyszki o długości 7-11 cm cylindryczne w kolorze jasnobrązowym.
Korona świerka kłującego jest regularna o stożkowatym kształcie.
Więcej ...
Długie, dzwoneczkowate kwiaty osadzone na szczycie pędów. Barwa kwiatów najczęściej karminowa ale są też odmiany zygokaktusa w kolorze czerwonym, fiołkowym, jasnoróżowym, purpurowym łososiowym, pomarańczowym a nawet białym z lekkim różowym odcieniem. Kwiaty są dość trwałe. Stosowany w różnego rodzaju aranzacjach świątecznych.
Więcej ...
Jeśli znudziły się skrzynki z pelargoniami czy surfiniami warto sprobować hodowli roślin egzotycznych na balkonie lub tarasie. Co prawda są one nieco trudniejsze w uprawie niż typowe rośliny balkonowe ale za to satysfakcja z posiadania nietypowo obsadzonego balkonu jest większa. Dodatkową trudnością jest koniecznością posiadania pomieszczenia, w którym mogłyby przezimować bo chłody bywają dla nich niebezpieczne. Więcej o egzotycznych roślinach w artykule: Egzotyczne balkony i tarasy