ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA BYLINY IGLAKI WODA CEBULKI SKALNIAK DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE GLEBA GALERIA OGRODOWA ROŚLINY POKOJOWE BALKONY I TARASY EKOLOGICZNY OGRÓD OGRÓD UŻYTKOWY STYLE OGRODOWE ZABIEGI PIELĘGNACYJNE


ZBIORY NASION

Czasem warto zebrać nasiona z własnego ogródka - oprócz satysfakcji z tego że mamy własnoręcznie zebrany materiał siewny, jest to też pewna oszczędność bo sprzedawane w torebkach nasiona nie zawsze są tanie a często jest ich w opakowaniu bardzo niewiele ...

zbiory nasion, zbiór nasion z własnego ogrodu, jesienne zbiory

Zebrane nasiona wysuszyć i trzymać w papierowych torebkach do czasu wysiewu

Jesień to okres, w którym mamy wysyp nasion najpopularniejszych kwiatów jednorocznych i pnączy. Zbiory nasion przeprowadzamy po okresie kwitnienia. Najlepsza pogoda na takie zbiory to bezdeszczowe, a jeszcze lepiej słoneczne dni. Wtedy jest mniejsza szansa że zebrany materiał siewny spleśnieje.
Po przekwitnięciu kwiatów należy poczekać aż owocostany dojrzeją a następnie zaschną. Prościej zbierać nasiona tych roślin, które niezbyt łatwo się wysypują. Jeżeli chcemy zebrać nasiona roślin o lekkich lub fruwających nasionach należy po kwitnieniu zabezpieczyć owocostany bawełnianymi lub papierowymi torebkami. Dodatkowo zabezpieczymy je przed zjedzeniem przez ptaki i ograniczymy niekontrolowaną ekspansję roślin przez samosiew.
Zebrane nasiona należy wysuszyć - rozkładamy je w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu na kartonie lub ręczniku papierowym i czekamy aż całkiem obeschną i dojrzeją. Potem z nasion usuwamy osłonki i dokładnie je oczyszczamy ponieważ zanieczyszczone nasiona są bardziej podatne na choroby grzybowe. Tak przygotowane nasiona należy przechowywać w torebkach z nieprzejrzystego papieru w suchym miejscu.
Zebrany materiał siewny możemy przechowywać około 3 lat, choć wszystko zależy od gatunku rośliny. Są bowiem nasiona, które bardzo krótko zachowują zdolności kiełkowania i powinny zostać jak najszybciej wysiane. Przykładem tu są ciemierniki.

Jakie nasiona zbierać ?

Najłatwiej zebrać nasiona takich kwiatów jednorocznych jak aksamitki, nagietki, cynie, onętki, słoneczniki czy maki. Z pnączy jednorocznych łatwo zebrać nasiona wilców, groszku pachnącego i fasoli wielokwiatowej. Zbiory nasion tych kwiatów przypadają na koniec lata i jesień.
Zbiory nasion kwiatów dwuletnich takich jak goździki, bratki czy niezapominajki przeprowadza się najczęściej na początku lata. Nieco później zbieramy nasiona malwy i miesięcznicy dwuletniej.
Terminy zbioru nasion roślin bylinowych są bardziej zróżnicowane i zależą od terminu ich kwitnięcia. Z bylin warto zbierać nasiona orlików, ostróżki ogrodowej, jeżówki purpurowej, lawendy wąskolistnej oraz rudbekii.
Oprócz zbioru nasion kwiatów można zebrać też nasiona takich warzyw jak dynie, pomidory, papryka czy ogórki.

AKSAMITKA ROZPIERZCHŁA

Ogrody, zdjęcia aksamitki rozpierzchłej, aksamitka rozpierzchła  w ogrodzie
W zależności od odmiany osiąga od 20 do 60cm. Rozłożysta roślina o kwiatach pojedyńczych lub pełnych w kolorze żółtopomarańczowym o średnicy od 2 do 5 cm. Cała roślina wydziela charakterystyczny, dośc ostry zapach, który nie każdemu musi się podobać. Kwitnie od czerwca aż do nastania mrozów.
Więcej informacji o aksamitce rozpierzchłej...

NAGIETEK

Ogrody, zdjęcia nagietka, nagietek, nagietki w ogrodzie
Kwiaty o wesołych barwach - pomarańczowe i żółte w rożnych odcieniach. Są odmiany nagietków o kwiatach chryzantemowych lub anemonowych, są też odmiany o kwiatach pojedyńczych lub półpełnych. Pora kwitnienia: Od lipca do października.
Więcej informacji o nagietkach...

GROSZEK PACHNĄCY

pnącze jednoroczne groszek pachnący
Kwiaty o lekkiej motylkowej budowie i dość silnym, pieknym zapachu. Duża jest skala barw kwiatów: białe, różowe, karminowe, fioletowe i niebieskie w wielu odcieniach. Szczególnie pięknie prezentują się delikatne kwiaty groszku o pastelowych, subtelnych barwach. Istnieją też odmiany dwubarwne.
Więcej informacji...

TRAWY OZDOBNE

ogrodnik -  trawy ozdobne, rosliny wieloletnie, trawy, na rabaty
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Więcej w artykule: Trawy ozdobne.

GOŹDZIK BRODATY

KWIATY OGRODOWE, gożdzik brodaty
Kwiaty zebrane w zbite, płaskie kwiatostany na szczytach sztywnych pęów. Moga być jedno- lub wielobarwne, często z tzw. oczkiem, pojedyńcze, rzadziej pełne. Barwy kwiatów to biała, różowa lub karminowy w różnych odcieniach i kombinacjach. Maja typowy dla goździków, silny, korzenny zapach.
Więcej informacji o goździkach brodatych...

BRATKI

kwiaty bratki
Pięciopłatkowe kwiaty o średnicy do 10 cm o niezwykle szerokiej gamie barw. Są wśród bratków odmiany jednobarwne: zółte, niebieskie i fioletowe w wielu odcieniach, czysto białe oraz purpurowobrązowe. Są też odmiany wielobarwne o mniejszych lub większych plamkach, oczkach albo obwódkach a mnogość kombinacji kolorystycznych sprawia, że każdy znajdzie coś w swoim guście.
Więcej informacji...

OSTRÓŻKA OGRODOWA

rośliny bylinow kwiaty ostróżka ogrodowa
Idealna roślina dla miłośników różnych odcieni niebieskiego koloru - od jasnego błekitu do ciemnego granatu. Kwiaty o średnicy 4-6 cm, pojedyńcze lub pełne, z charakterystyczną ostrogą, zebrane są w długie, zwykle półmetrowe groniaste kwiatostany, osadzone na długich, prostych pędach. Są też odmiany ostróżki ogrodowej o kwiatach białych lub różowych.
Więcej informacji...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

ogrodnik-amator.pl

Galerie zdjęć:

Galeria roślin nazwy A-E

Galeria roślin nazwy F-J

Galeria roślin nazwy K-M

Galeria roślin nazwy N-R

Galeria roślin nazwy S-Ż

Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

Galeria roślin pokojowych

WYSIEW NASION

ogrodnik -  wysiew nasion , terminy siewów, siewy
Rozmnażać rośliny zielne można przez podział, sadzonki albo przez wysiew nasion. Wydawać by się mogło że najprostszą metodą jest wysiew; niestety dotyczy to tylko części roślin; głównie kwiatów jednorocznych. Wysiew jako metoda rozmnażania w warunkach amatorskiej uprawy ogrodu w przypadku wielu roślin jest zbyt kłopotliwy
Więcej o wysiewach nasion...

Inne porady ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...


NAWOŻENIE ROŚLIN
Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
więcej na temat nawożenia roślin...

ROZMNAŻANIE ROŚLIN
Większość z nas po prostu kupuje sadzonki w sklepach ogrodniczych. Istnieje jednak grupa pasjonatów, którym własnoręcznie wyhodowane rośliny sprawiają wiele radości. Trzeba na początku wspomnieć, że część roślin bardzo łatwo daje się rozmnażać
więcej na temat rozmnażania roślin...

MIESIĄCZNICA DWULETNIA

KWIATY OGRODOWE, MIESIĄCZNICA DWULETNIA
Liczne kwiaty w kolorze niebieskofioletowym, zebrane w grona, pachnące. Istnieje również odmiana o kwiatach białych. Wartość zdobniczą mają jednak nie kwiaty, ale okrągłe, srebrzyste przegrody owoców - łuszczyn, zawieszone na dość długich szypułkach. Średnica łuszcznyn do 5 cm. W zależności od pogody wiosną możę kwitnąć pod koniec kwietnia, w maju i na początku czerwca.
Więcej informacji o miesiącznicy dwuletniej...OGRÓD WIEJSKI

ogrodnik -  ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o ogrodach wiejskich...

OGRÓD FRANCUSKI

ogrodnik -  ogród francuski, ogrody w stylu francuskim
Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria.
Więcej o ogrodach francuskich...

Polityka prywatności

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...

Polityka prywatności