ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA DODATKI OGRODOWE PORADY OGRODNIKA GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE


ZAPACHY W OGRODZIE

Na początku należy wspomnieć, że że zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia.
Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania (np.estragon czy marzanka wonna).

ogródzapachy,zapachy w ogrodzie, rośliny pachnące

Wiosenny pachnący duet - narcyzy i hiacynty.

Rośliny pachną w określonym celu - zapach przywabia odpowiednie owady. Innym sposobem na zachętę są piekne kwiaty. Często jest tak, że rośliny o efektownych kwiatach "nie wysilają się już na zapach" (np. rododendrony) i odwrotnie jeśli roślina pachnie, to jej kwiaty są niepozorne, co nie znaczy, że bez wdzięku i uroku. Ale jest parę wyjąktów od tej reguły: np. bzy - lilaki, jaśminy, floksy, wiciokrzewy czy magnolie.
Przyjemne wonie roślin wykorzystywane są w aromaterapii; z reguły koja nerwy i mają korzystny wpływ na samopoczucie.
Przy tworzeniu kompozycji zapachowych należy również pamiętać, że odczuwanie zapachu jest sprawa indywidualną; to co jednej osobie wydaje się zapachem przyjemnym, dla innej może być drażliwe czy duszące. Na pewno "bezpieczniejsze" są zapachy delikatne i lekkie.

Drzewa i krzewy pachnące:

Oczar - kwitnie już w lutym, na delikatny zapach,
Mahonia - kwitnie koniec kwiaetnia początek maja, delikatnie pachnące żółte kwiaty,
Forsycja - lekko pachnąca, kwitnie w kwietniu,
Kalina koreańska - kwiaty tego krzewu charakteryzują się silnym, egzotycznym zapachem. W naszych ogrodach jest dość rzadko spotykana. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja.
Azalia pontyjska - kwitnie pod koniec kwietnia i w maju, kwiaty w kolorze złotożółtym silnie pachną goździkami i wanilią. Zapach ten choć piękny może być przyczyną bólu i zawrotów głowy a nawet omdleń jeśli zbyt długo przebywa się w sąsiedztwie tej rośliny. Rośnie dziko na Ukrainie a w Polsce w stanie dzikim można ją oglądać w rezerwacie Wola Zarzycka koło Leżajska.
Lilaki - zachwycają niepowtarzalnym zapachem ale również pięknymi kwiatami.
Czeremcha - drzewo o białych zwisających gronach kwiatów i odurzającym zapachu, kwitnące w połowie maja.
Kielichowiec wonny - o brązowo-czerwonych kwiatach przypominających budową kwiaty magnoli. Pachną bardzo przyjemnie a zapach przypomina dojrzałe truskawki, choć może też się kojarzyć z zapachem dojrzałych jabłek, bananów czy anasa. Zapach i jego intensywność zależy od odmiany a nawet pojedyńczego osobnika. Podobnie pachnie kora, liście i korzenie rośliny.
Wiciokrzewy - pnącza o dość silnym lecz przyjemnym zapachu; wieczorem ich zapach jest bardziej intensywny. Kwitną w maju i czerwcu. Wiciokrzewy są roślinami miododajnymi.
Robinia - nazywana często akacją, kwitnie w czerwcu wydając białe wonne kwiaty, kóre przyciągają pszczoły, a miód akcjowy jest szczególnie smaczny - dlatego często sadzona jest w okolicy pasiek.
Róże - nie wszystkie pachną, ale wiekszość charakteryzuje się delikatnym, orzeźwiającym zapachem. Do ciekawszych odmian róż dość mocno pachnacych należą pnące "New Dawn" czy "Lawinia". Pięknie pachną róże dzikie (kwitnące w czerwcu), dodatkowo niektóre gatunki np. róża pomarszczona czy róża jabłkowa mają przyjemnie pachnące liście. Również róże wielokwiatowe pieknie pachną; z reguły delikatnym miodowym zapachem, a róża francuska posiada pachnace owoce. Aby krzewy róży jak najdłużej kwitły i pachniały należy regularnie usuwać przekwitłe pąki. Inaczej róża zawiąże owoce co zmniejszy jej kwitnienie.
Jaśminowiec wonny - spory krzew o kremowobiałych kwiatach i silnym. pieknym zapachu. Kwitnie w czerwcu.
Lipa - Duże i długowieczne drzewo o kwiatach żółtawobiałych, silnie i przyjemnie pachnących, zabranych w kwiatostany. Kwitnie pod koniec czerwca i w lipcu, jest rośliną miododajną.
Jodła balsamiczna - właściwie igły wszystkich drzew iglasytch wydzielają olejki eteryczne ale wyjątkowo silnie pachnące igły ma jodła balsamiczna. Iglaki pachną przez cały rok. Najsilnieszy zapach wydają w upalne dni.

Pachnące byliny i rośliny cebulowe:


Heliotrop - o orientalnym, silnym, waniliowym zapachu. Kwitnie od lipca do przymrozków, kwiaty w kolorze fioletowoniebieskim.
Hiacynty - kwitną w kwietniu, charakteryzują się mocnym zapachem.
Narcyzy - wydzielają delikatny zapach, kwitną od połowy kwietnia.
Fiołki - kwitną kwiecień, maj - zapach fiołków chyba zna każdy.
Ranniki zimowe - jedne z najwcześniej kwitnących roślin, kwitnie na przełomie lutego i marca, wydziela miodowy zapach.
Tulipany - kwitną w kwietniu i maju i charakteryzują się delikatnym miodowym zapachem.
Smagliczka skalna - kwitnąca od kwietnia do maja, ma drobne kwiaty o żółtym kolorze i dość silnym, miodowym zapachu.
Marzanka wonna - roślina zadarniająca, kwitnie od kwietnia do czerwca drobnymi, białymi kwiatami. Cała roślina pachnie kumaryną. Zapach silniejszy jest po zauszeniu.
Konwalie - typowo majowy kwiat o pięknym dość silnym zapachu.
Dyptam jesionolistny - zwany też krzewem gorejącym (rzadko spotykana roślina) wydziela intensywny cynamonowo cytrynowy zapach. Kwitnie koniec maja i początek czerwca. Roślina miododajna, polecana dla pszczelarzy.
Goździki sine - mają silny korzenny aromat - kwitną w czerwcu.
Floksy - kwitną w lipcu sierpniu - słodkawo-korzenny aromat.
Lilie - silny egzotyczny zapach, kwitną w lipcu.
Piwonie - ich okazałe kwiaty pojawiają się pod koniec wiosny i na początku lata - wiele odmian wyróżnia się nie tylko efektownymi kwiatami ale również pięknym zapachem.

Pachnące kwiaty jednoroczne i dwuletnie :

Groszek pachnący - kwiaty w wielu kolorach i intensywnie pachnące (jak sama nazwa wskazuje), potrzebuje podpór.Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Maciejka - drobne, niepozorne kwiaty wieczorem silnie i pięknie pachnące. Kwitnie w miesiącach letnich.
Tytoń - egzotyczny, ciężki, słodki zapach, najbardziej intensywny wieczorem. Kwitnie od lipca do jesieni.
Lewkonia - zapch pieprzowy, najsilniejszy wieczorem. Kwitnie od czerwca do września.
Rezeda wonna - ma drobne, puszyste kwiaty barwy zielonożółtej, zebrane w kilkucentymetrowe, kłosowate kwiatostany. Roślina sadzona w ogrodach przede wszystkim ze względu na piękny, intensywny zapach. Kwitnie długo - od lipca do października.kwiaty w wielu kolorach i intensywnie pachnące (jak sama nazwa wskazuje), potrzebuje podpór.Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Lak wonny - roślina dwuletnia o ciężkim fiołkowym zapachu.
Goździk brodaty - ma typowy dla goździków silny, korzenny zapach, kwitnie od połowy czerwca do lipca włącznie.

Zioła aromatyczne :

Zioła pachną od wiosny do jesieni. Można z nich tworzyć pachnące kobierce lub wykorzystywać na obsadzenie powierzchni miedzy ułożonymi płytkami lub kamieniami. Można też urządzać rabaty ziołowe. Pachną całe rośliny - nie tyko kwiaty i do tego od wiosny do jesieni.
Mięta - zapach orzeźwiający, rumianek - lekko jabłkowy aromat.
Tymianek, macierzanka - niska krzewinka, obficie kwitnąca o zapachu korzennym.
Lawenda - posiada charakterystyczny intensywny zapach używana w przemyśle perfumeryjnym. Suszone kwiaty i gałązki lawendy skutecznie odstraszają mole.
Estragon - świeży ma bardzo słaby zapach - dopiero w trakcie suszenia zaczyna wydzielać charakterystyczny zapach przypominający nieco anyżek.
Melisa - orzeźwiający lekko cytrynowy zapach.
Szałwia lekarska - najbardziej aromatyczne są liście w okresie przed kwitnieniem roślin.

Gdzie sadzić rośliny pachnace:

  • W miejscach przeznaczonych na kącik wypoczynkowy - aromaty działają upokajająco,
  • Wzdłuż alejek - potrącane rośliny będą wydawać zapach, (lawenda, tymianek, mięta, rumianek, macierzanka)
  • Pachnące kobierce - przydeptywane będą intensywniej pachnieć,
  • W pobliżu okien, ganków czy wejść, na balkonach i tarasach - aby przechodzący będą mieli okazję do wrażeń zapachowych a delikatny zapach będzie gościł w domu.

    Rośliny pachnące na balkony i tarasy

    Najbardziej popularną i pachnącą rośliną balkonową jest pelargonia. Cytrynowy zapach liści pelargonii odstrasza insekty. Najpiekniej pachną liście odmian graveolens, veriegatum, fragrans i tomentosum.
    Inne rośliny pachnące odpowiednie na balkony i tarasy to goździki brodate, lawenda, szałwia, bazylia i plekantrus, którego liście pachną po deliktnym roztarciu. Aromat młodych listków szałwi jest mniej intensywny niż roślin dwuletnich.
    Krzewy pachnące na balkony i tarasy to róże, oleandry i mirt.

    Rośliny niezbyt pięknie pachnące

    Zapach niektórych roślin może się niezbyt spodobać, i tak na przykład cesarska korona - kwitnie w kwietniu i wydziela dość silną nieprzjemną woń (której podobno nie lubią nornice).
    Szczodrzeniec - krzew kwitnący obficie w kwietniu - maju. Niezbyt przyjemny zapach czuć dopiero w pobliżu rośliny.
    Aksamitki - zapach tych letnich kwiatów może być odczuwany jako niezbyt ciekawy.
    Czarny bez - kwitnący na początku czerwca - słodkawy zapach tego krzewu może być odczuwany jako mdły i duszący. Podobne odczucie można mieć w pobliżu kwitnących krzewów ligustrów.
    Rośliny owadożerne - często aby przywabić ofiarę wydzielaja woń psującego się mięsa.

    Rośliny miododajne :

    obinia akacjowa (grochodrzew), dąbrówka rozłogowa, wiciokrzewy, ligustr, lipa, rozchodnik ostry, śnieguliczka - różowo-białe kwiaty pojawiają się przez cały okres lata, facelia - roślina stosowana również jako nawóz zielony, lawenda - smaczne miody lawendowe produkuje się w Prowansji.

    Ciekawostki zapachowe

    Azalie pontyjskie pięknie pachną ale ich zapach może odurzać. Nie powinno się spać przy bukietach takich kwiatów jak konwalie, lilie czu hiacynty bo możemy obudzić sie rano z bólem głowy. Zapach lawendy przeciwnie - ukoi nadszarpnięte nerwy i pomoże smacznie zasnąć.    Zioła w ogrodzie i domu

    rosliny ziołowe, zioła w ogrodzie, zioła w domu, uprawia ziół

    Najbardziej popularne i łatwe w uprawie zioła to szczypiorek, pietruszka naciowa i koperek. Są to zarazem rośliny należące do niezbędnika w kuchni. Warto jednak uprawiać również inne zioła takie jak tymianek, szałwia, bazylia, mięta, estragon czy oregano. Oprócz pożytku w kuchni są to z reguły rośliny dość ozdobne i pięknie pachnące.
    Więcej informacji o ziołach...

    Katalog stron o zdrowiu

    Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron o zdrowiu

    serwisy poświęcone zdrowiu, poradniki, lekarze, ubezpieczenia zdrowotne, uzdrowiska, sanatoria w Polsce, apteki.
    Medycyna naturalna, zioła, diety.

    zobacz katalog....

    Katalog stron praca

    Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron o pracy

    Oferty pracy, jak napisać CV i list motywacyjny, serwisy społecznościowe związane z pracą, praca zagranicą.

    zobacz katalog....

    Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2020

    Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze

    Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
    Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

  • AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

    ogrodnik-amator.pl     


    Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

    Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

    Angielskie nazwy roślin ogrodowych

    Galerie zdjęć:

    Galeria roślin nazwy A-E

    Galeria roślin nazwy F-J

    Galeria roślin nazwy K-M

    Galeria roślin nazwy N-R

    Galeria roślin nazwy S-Ż

    Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje

    Galeria roślin pokojowych

    Menu ogrodnika amatora:

    Kalendarz ogrodnika amatora:

    Porady ogrodnika amatora:


    SĄSIEDZTWO ROŚLIN
    Ogrody, wysiewy, sąsiedztwo roślin

    Allelopatia czyli wzajemne oddziaływanie roślin - rośliny mogą oodziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy.
    więcej na temat sąsiedztwa roślin...

    LILIE

    Ogrody, zdjęcia lilii, uprawa lilii, lilie w ogrodzie
    Lilie to jedne z najpiękniejszych bylin cebulowych; istnieje wiele gatunkow i odmian tej rośliny o zróżnicowanym wyglądzie i kolorystyce. Dla większości gatunków lilii najlepsza pora na sadzenie cebul przypada od połowy września do połowy października. Sadząc lilie trzeba jednak pamietać, że są to rośliny o dużych potrzebach i wymagające troskliwej opieki.
    Więcej informacji na temat lilii...

    GLEBA RODZAJE I SPOSOBY ULEPSZANIA GLEBY
    Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce. Ogólnie można jednak przyjąć, że większość roślin dobrze uprawia się na glebach średnio ciężkich, zasobych w próchnicę, składniki pokarmowe i wodę. Poznanie rodzaju gleby w swoim ogrodzie to podstawowa czynność, która pozwoli odpowiednio uprawiać rosnące w niej rośliny.
    więcej na temat gleby...

    MIEJSCE DO SIEDZENIA W OGRODZIE

    miejsce do siedzenia w ogrodzie
    Większości z nas ogród kojarzy się przede wszystkim z relaksem. Najczęściej obsadzmy go kwiatami, krzewami i drzewami ozdobnymi. Aby nasz ogród czy taras wygladał estetycznie i był przyjemnym miejscem do spędzania czasu warto pomyśleć o aranżacji miejsca do siedzenia i zakupie mebli ogrodwych czy przynajmniej ławeczki ogrodowej.
    Więcej o miejscu do siedzenia w ogrodzie...

    LAWENDA

    Ogrody, zdjęcia lawendy, lawenda w ogrodzie
    Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.W naszych ogrodach i parkach też jest coraz częściej sadzona. Są to w zależności od gatunku rośliny dwuletnie, byliny lub wieloletnie krzewy czy krzewinki o wys. 20-50 cm. tworzące gęsto rosnące krzaczki.
    Więcej informacji o lawendzie...

    RÓŻE

    krzewy Liściaste , róże
    Nie ma chyba bardziej popularnej rośliny hodowanej przez ludzi od kilku tysięcy lat. Zachwycano się nią w już starożytności i jak dotąd żadna roślina nie odebrała jej tytułu królowej kwiatów. Krzewy róż pochodzą z Azji Środkowej, skąd przez Bliski Wschod dotarła do Europy. Na popularność róż składa się wiele cennych cech tej rośliny: piekne kwiaty, zapach i długi okres kwitnienia. Nie bez znaczenia jest łatwość uprawy niektórych odmian róż.
    Więcej informacji o różach...

    SZAŁWIA LEKARSKA

    Ogrody, zdjęcia szałwia lekarska kwiat, szałwia w ogrodzie
    Szałwia lekarska jest rośliną wieloletnią, o łodygach zielonych, u nasady zdrewniałych. Ma szarozielone, lekko omszone liście na długich ogonkach, ułożone na pędzie naprzeciwlegle. Są też gatunki o liściach ciekawie wybarwionych. Kwiaty niebieskawofioletowe, rzadziej białe lub różowe, znajdują się na szczytach pędów, osadzone w kwiatostanach.
    Więcej informacji o szałwii lekarskiej...

    OGRODOWI TWARDZIELE

    ogrodnik -  ogrodowi twardziele, rośliny na każdą glebę
    Niektórym gatunkom roślin odpowiada najlepiej pewien określony rodzaj gleby, który może nie występować na naszej działce ale jest też wiele takich, które mogą rosnąć praktycznie w każdej glebie. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu lub ochoty na skomplikowane zabiegi ulepszania gleby warto się ta grupą roślin zainteresować. Część z wymienionych roślin ma co prawda swoje preferencje ale są one na tyle wytrzymałe, że można spróbować hodować je nawet jeżeli nasza gleba jest nieco gorsza.
    Więcej o ogrodowych twardzielach...

    Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania

    Ogrody, parki

    Ogród Keukenhof w Lisse - najpiękniejszy ogród cebulowy - Holandia

    Ogród Keukenhof w Lisse szczyci się najwspanialszą ekspozycją roślin cebulowych. Jest jedną z największych atrakcji trystycznych Holandii. Co roku, w sezonie otwarcia który trwa około 2 miesięcy odwiedza go milion turystów z całego świata.
    UWAGA !!! W 2020 roku ogród Keukenhof nie zostanie otwarty ze względu na nadzwyczajne przepisy rządu holenderskiego, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Spotkania z ponad 100 osobami w Holandii nie są dozwolone. Dotyczy to również spotkań na wolnym powietrzu. Środki obowiązują do 1 czerwca.
    fot. Materiały promocyjne ogrodu - http://www.keukenhof.nl/
    Więcej o Ogrodzie Keukenhof w Lisse...

    REZEDA WONNA

    kwiaty jednoroczne, pachnące, rezeda wonna
    Drobne, puszyste kwiaty barwy zielonożółtej, zebrane w kilkucentymetrowe, kłosowate kwiatostany. Roślina sadzona w ogrodach przede wszystkim ze względu na piękny, intensywny zapach.
    Więcej informacji o rezedzie wonnej...

    KWIATY CIĘTE

    ogrodnik - kwiaty cięte, bukiety, rośliny na wiązanki, dekoracje florystyczne
    Nie wszystkie gatunki kwiatów nadają się do cięcia, niektóre z kolei wyglądają pieknie w wazonie bardzo krótko - dzień lub dwa. Nie nadają się na kwiaty cięte rośliny otwierające się tylko na słońcu , bo w wazonie zostają z reguły zamknięte. Nie bez znaczenia jest zapach roślin; niektóre pachną pięknie ale bardzo intensywnie - takie nie powinny być ustawiane w pokoju, w którym się śpi.
    Więcej o kwiatach ciętych...

    LILAK, BEZ

    Ogrodnik-amator, opis rośliny, lilak, bez, Syringa, Uprawa lilaków, bzów, krzewy lilaka bzów, krzewy pachnące
    Okazałe wiechowate kwiatostany (około 15 cm) w kolorach od białego przez fioletoworóżowe, niebieskifioletowe do ciemnofioletowych, ciemnopurpurowych i purpurowoczerwonych. Kwiaty mogą być pojedyńcze lub pełne. Lilaki dość silnie ale bardzo przyjemnie pachną.
    Więcej informacji o lilakach...

    KONWALIE

    Ogrody, zdjęcia konwalia kwiat, konwalie w  ogrodzie
    Drobne, dzwonkowate kwiaty, zebrane w pędy kwiatostanowe. W gronie odmian ogrodowych znajduje sie 11-18 kwiatów o niepowtarzalnym uroku i zapachu. Liście ciemnozielone, podłużne, lancetowate lub jajowate, wyrastają po 2-3 z pędu. Roślina tworzy z nich zwarte kobierce.

    PIWONIA LEKARSKA

    Ogrody, rośliny  , piwonia lekarska
    Ogromne kwiaty w kolorze różowym lub czerwonym. Bywają też piwonie lekarskie o kwiatach białych. Kwiaty są pojedyńcze, u odmian uprawnych półpełne lub pełne. Pachną bardzo słabo w odróżnieniu od piwonii chińskiej, która ma piękny i dość silny zapach.
    Więcej informacji o piwoniach lekarskich...

    AZALIA PONTYJSKA

    zdjęcia azalii pontyjskiej, azalia pontyjska
    Duży krzew może osiągać od 2,5 do 4m. Żółte kwiaty zebrane w okrągłe kwiatostany. Kwitnie obficie wydzielając silny zapach. Liście podłużne, jesienią zmieniają kolor na pomarańczowy, fioletowo-brązowy i czerwony. Roślina ma formę szerokiego krzewu. Pora kwitnienia: Przełom kwietnia i maja.
    Więcej informacji o azaliach pontyjskich...

    NAWOŻENIE ROŚLIN
    Nawożenie to jedna z podstawowych prac w ogrodzie.Mizerny wzrost roślin, słabe kwitnienie, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników pokarmowych.
    więcej na temat nawożenia roślin...

    JUŻ PORA NA PIERWSZE WYSIEWY
    Można już wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
    Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
    więcej na temat wczesnych wysiewów roślin...

    Katalog stron dla kobiet

    Ciekawe strony, przydatne liki, katalog internetowych stron dla kobiet

    Serwisy dla kobiet, moda, uroda, zdrowie i psychologia, rodzina, dom, kuchnia, kobiety na rynku pracy, serwisy zakupowe.

    zobacz katalog ....

    ROZTOCZE

    Roztocze, ciekawe miejsca

    Położone w południowo-wschodniej Polsce, pasmo malowniczych wzgórz ciągnące się szerokim łukiem od Kraśnika na południowy wschód aż do Lwowa.
    więcej o atrakcjach Roztocza...

    KWIECIEŃ W OGRODZIE

    Kwiecień w ogrodzie, prace ogrodowe w kwietniu

    Co w kwietniu trzeba zrobić w ogrodzie,
    więcej na ten temat ...

    MAJ W OGRODZIE

    Maj w ogrodzie, prace ogrodowe w maju

    Co w maju trzeba zrobić w ogrodzie,
    więcej na ten temat ...

    OGRÓD WIEJSKI

    ogrodnik -  ogród wiejski, ogrody w stylu wiejskim
    Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi. Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
    Więcej o ogrodach wiejskich...

    OGRÓD FRANCUSKI

    ogrodnik -  ogród francuski, ogrody w stylu francuskim
    Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria. W ogrodzie francuskim wszystko jest starannie zaplanowane; położenie tarasów, fontann, rzeźb, równe ścieżki i aleje, sztuczne jeziora, dywanowe rabaty o geometrycznych kształtach, równo przystrzyżone drzewa i krzewy.
    Więcej o ogrodach francuskich...

    Galeria roślin pokojowych

    rosliny pokojowe, kwiaty w domu, kwiaty domowe

    Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
    Zobacz galerię roślin pokojowych...

    OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

    Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
    Sprawdź indeks haseł...

    Polityka prywatności