Zamiokulkas zamiolistny łac. Zamioculcas zamiifolia - opis rośliny

Zamiokulkas zamiolistny Odsłon : 115420 wstecz
Sukulent
Wysokość: Od 30 do 100 cm.
Ozdoba rośliny: Krzew - sukulent. Z kłącza wyrastają mięsiste pędy, które u podstawy mają zgrubuienia umożliwiające gromadzenie wody. Z mięsistych ogonków wyrastają niewielkie, owalne, błyszczące liście. Te właśnie grube, twarde i ciemnozielone liście to główny atut rośliny
Zamiokulkas uprawiany w doniczce rzadko kwitnie.
Uprawa: Zamiokulkas, z racji niewielkich wymagań nazywany jest żelazną rośliną - nadaje się do zacienionych mieszkań, nie wymaga od właściciela specjalnych starań, jest odporny na ataki szkodników. Poradzi sobie praktycznie w każdym miejscu ale jasnych rośnie szybko, w miejscu zacienionym pogłębia się zieleń liści. Jeżeli będzie miał za mało słońca liście jego pojaśnieją. Ostre słońce mu szkodzi - na liściach pojawiają się brązowe plamy.
Jeśli chodzi o temperaturę to służy tej roślinie temperatura pokojowa - najlepiej około 20 st.C. Zimą trzeba chronić go przed przeciągami.
Podlewamy od czasu do czasu. Bez wody wytrzyma nawet dwa tygodnie, bo magazynuje ją w ogonkach i liściach. Podlewamy odstałą wodą, gdy podłoże przeschnie. Nie znosi nadmiaru wody, zwłaszcza zimą. Przelany trudno uratować bo po prostu zgnije. Od czasu do czasu roślinę należy spryskać wodą.
Dokarmiamy wiosną i latem, też od czasu do czasu, niewielką dawką nawozu uniwersalnego.
Liście czyścimy jeżeli spryskiwanie nie wystarcza. Przecieramy wilgotną szmatką.
Zamiokulkas nie wymaga cięcia.
Przesadzanie w razie konieczności do bogatej w składniki odżywcze ziemi do kwiatów. Najlepszą porą na przesadzanie jest wiosna.
Rozmnażanie Można też spróbować ukorzenić sadzonkę w ziemi. Należy obciąć liść, miejscem nacięcia umieścić go w glebie do rozmnażania roślin, przykryć folią lub słoikiem i utrzymywać stały poziom wilgotności.
Gleba: żyzna uniwersalna ziemia do kwiatów. Na dnie doniczki powinien być drenaż.
Stanowisko: Lekki półcień. Daje sobie radę też w miejscach cienistych.
Zastosowanie:Roślina doniczkowa. Duże okazy lepiej prezentują się samotnie , są rozłożyste i potrzebują przestrzeni.
Ciekawostki: Zamiokulkas pochodzi z Afryki Wschodniej. Jako roślina pokojowa stosowany jest od niedawna; w 1996 roku wypromowały go holenderskie firmy ogrodnicze.
Roślina może powodować zatrucia i alergie.
Tematy pokrewne: najpiekniejsze rośliny pokojowe, choroby roślin doniczkowych, szkodniki roślin doniczkowych, naturalna pielęgnacja roślin doniczkowych, rośliny doniczkowe zimą.
fot.
Zamiokulkas liście - Forest and Kim Starr /Flickr CC
Zamiokulkas zamiolistny - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Opisane rośliny doniczkowe :
aloes, anturium, araukaria wyniosła, azalia indyjska, bieluń drzewiasty (datura, anielskie trąbki), chamedora wytworna, cibora papirusowa, cyklamen perski, cyprys wielkoszyszkowy, dendrobium phalaenopsis, difenbachia, dracena deremeńska (wonna), dracena obrzeżona, epifilum, falenopsis (ćmówka miła), figowiec benjamina (benjaminek), figowiec sprężysty, fiołek afrykański (sępolia), fitonia, frizea lśniąca, fuksja (ułanka), gloksynia, grubosz jajowaty, guzmania, gwiazda betlejemska (poinsecja), hipeastrum (zwartnica), irezyna Herbsta, jukka gwatemalska, kalanchoe (żyworódka), koleus (pokrzywka brazylijska), kroton (trójskrzyn), kufea hyzopolistna, kuflik, maranta, miltonia, monstera, nefrolepis (paprotka), niecierpek nowogwinejski, niecierpek Waleriana, niedośpian (hypoestes), papryka roczna ozdobna, pierwiosnek kubkowaty, prymulki doniczkowe, pelargonia bluszczolistna, pelargonia pachnaca, garanium, anginka, pelargonia pasiasta, pelargonia wielkokwiatowa, angielska, psianka szafirowa burza, róża chińska (hibiskus doniczkowy), rozmaryn, sagowiec odwinięty (cykas), sansewieria gwinejska, scindapsus złoty, setkrezja purpurowa, skrzydłokwiat, stefanotis bukietowy, sundaville, szeflera, wilczomlecz lśniący, zamiokulkas zamiolistny, zaślaz mieszańcowy, klonik, zielistka, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy, grudnik .
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
FIGOWIEC SPRĘŻYSTY
Drzewo o dużych, skórzastych jajowatych liściach , które mogą osiągać do 40 cm długości, o szerokich brzegach, najczęściej ciemnozielone. Są też odmiany o liściach zabarwionych na żółto, biało lub szaro. W warunkach domowych raczej nie kwitnie - bardzo duże i stare rośliny kwitną i wydają owoce typu figi.
Więcej informacji...
Szkodniki roślin doniczkowych
Rośliny powinno się tak grupować aby powietrze mogło między nimi krążyć. Ciasnota wśród roślin doniczkowych sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Źrodłem zakażenia może być też nowo zakupiona roślina, często zdarza się, że występują one na roślinie w postaci uytajonej i rozwijają się dopiero pod wpływem niewłaściwej pielegnacji.
więcej o szkodnikach roślin doniczkowych...
Choroby roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe najczęściej chorują na szarą pleśń, plamistość liści, rdzę, mączniaka przwdziwego, miękką zgniliznę bakteryjną, gnicie korzeni i sadzaki. Warto więc co jakiś czas oglądać rośliny i poznać sygnały ostrzegawcze i objawy chorób oraz metody leczenia kwiatowych schorzeń.
więcej o chorobach roślin doniczkowych...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
NEFROLEPIS, PAPROTKA
Cała roślina jest ozdobna, składa się z bujnych pierzastych liści, łukowato wyginających się lub lekko wzniesionych. Liście złożone są z drobnych, lancetowatych listków. Kolor liści żywozielony. Roślina wytwarza silne kłącze z rozłogami.
Mniejsze i średnie okazy dobrze czują się w towarzystwie innych roślin. Paprotki dobrze rosną w wiszących doniczkach lub koszykach.
Więcej informacji o paprotkach...
Galerie ogrodnika amatora:
Pielęgnacja roślin pokojowych
Sukces w uprawie roślin pokojowych zależy od zapewnienia im właściwych warunków wegetacji czyli doborze odpowiedniego miejsca, i właściwej pielęgnacji: podlewania, nawożenia i zwalczania szkodników.
więcej o pielęgnacja roślin pokojowych...
SKRZYDŁOKWIAT
Skrzydłokwiaty to bujnie rosnące, o gęstym pokroju rośliny. Liście są skórzaste i połyskliwe, wyrastające na długich ogonkach. Nerwy liścia układają się w charakterystyczny rybi szkielet.
Drobne i niepozorne kwiaty, barwy białawej lub żółtawozielonej, zebrane są kolbowate kwiatostany na szczycie pędu i otulone u podstawy pochwą kwiatostanową. To właśnie te zmodyfikownae liście, przypominajace biały żagiel lub skrzydło ptaka są najwiekszą ozdobą rośliny i pięknie kontrastują z soczystą zielenią liści.
Więcej informacji o skrzdłokwiatach...
Rośliny doniczkowe latem
Latem nie zapominamy o roślinach pokojowych, szczególnie że dla większości z nich wiosna i lato jest okresem wegetacji i trzeba pamietać o tym by miały odpowiednią ilość wody i składników pokarmowych. Niektóre rośliny pokojowe takie jak aukuba, mirt, strzałkowiec, szeflera czy araukaria będą wdzięczne, gdy na okres lata i wczesnej jesieni przeniesiemy je na zacienony balkon lub w zaciszny kącik pod drzewami w ogrodzie.
więcej o roślinach doniczkowych latem...
Rośliny doniczkowe zimą
Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej o roślinach doniczkowych zimą...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...