Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodniki
Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie, rośliny pachnące
Zastosowanie najpopularniejszych ziół, uprawa, zbiory i przechowywanie zół.

Gleba kwaśna

gleba kwaśna w ogrodzie, rośliny na gleby kwaśne

Gleba kwaśna w ogrodzie, rośliny na gleby kwaśne.
wiecej na temat gleby kwaśnej...JESIENNE ARANŻACJE

JESIENNE DEKORACJE DO DOMU I OGRODU

Jesienna pora to obfitość nie tylko kwiatów ale przede wszystkim warzyw i owoców. Oprócz funkcji użytkowych mogą być wykorzystane do stowrzenia niepowatarzalnych dekoracji oddających specyficzny nastrój i koloryt tej pory roku.

więcej pomysłów na jesienne dekoracje...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...


WRZOSOWISKO


Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty.
wrzosowisko, ogród wrzosowiskowy, wrzosy, rosliny na wrzosowisko
Krzewinki wrzosów można układać w wyszukane wzory.

Miejsce przeznaczone na wrzosowisko powinno mieć przynajmniej 2-5 m.kw. Ogródek wrzosowiskowy może być umieszczony w sąsiedztwie ogródka skalnego albo przy murku lub drodze. Można też przeznaczyć na wrzosowisko odrębne miejsce i stworzyć rabatę z wrzosami i wrzoścami o nieregularnym kształcie. Najefektowniej wrzosowisko wygląda na terenie łagonie pochylonym lub lekko pofałdowanym. Na płaskim terenie takie pofałdowanie można uzyskać robiąc niskie nasypy, usuwając ziemię lub sadząc odmiany wrzosów i wrzośców różnej wysokości.

Jeżeli planujemy większe wrzosowisko, to rośliny można dobrać tak aby przez cały okres wegetacyjny coś na nim kwitło. Mniejsze wrzosowisko lepiej obsadzić wyłącznie roślinami kwitnącymi albo wiosną albo jesienią.

wrzosowisko, ogród wrzosowiskowy, wrzosy, rosliny na wrzosowisko
Pomysł na niewielkie wrzosowisko. Zdjęcie pochodzi z GARDENexpo - jesiennej wystawy kwiatów i ogrodów.


Gleba na wrzosowisku próchnicza ale lekka i kwaśna oraz odpowiednio wilgotna i bez zawartości wapnia, bo takie są wymagania wrzosów i wrzośców.
Jeżeli gleba jest za mało kwaśna to należy do niej dodać kwaśnego torfu, natomiast jeśli gleba jest zdecydowanie wapienna to przed założenie wrzosowiska należy usunąć jej warstwę wierzchnią (około 40 cm) i zastąpić odpowiednym kwaśnym i próchniczym podłożem. Może to być mieszanka rozłożonych igieł i kory sosnowej, ziemi liściowej, torfu i piasku.


Sadzenie

Najlepiej sadzić obok siebie po kilka egzemplarzy tej samej odmiany wrzosu czy wrzośca, przez co uzyskamy większe powierzchnie za tą samą barwą kwiatów i jednakowym wzrostem i ulistnieniem.

dodatki ogrodowe, iglaki formowane, cięcie ozdobne, galeria ogrodowa, wrzosowisko, ogród zdjęcia
Kompozycja złożona ze wrzosów i niskich iglaków. Podłoże wyściółkowane korą.


Rośliny własnoręcznie rozmnożone sadzi się na wrzosowisko wiosną a ziemię pod wrzosowisko przygotowuje się jesienią roku poprzedniego.
Mniejsze odmiany wrzosu i wrzośca sadzi się co 25 cm, średnie co co 40 cm a odmiany o bujnym wzroście co 50 cm.
Świeżo posadzone rośliny należy zacieniać podczas bardzo słonecznej pogody.
Sadzenie większych krzewów na wrzosowisku
Jeżeli w naszym ogrodzie posiadamy ziemię zasadową, to większym roślinom kwasolubnym musimy stworzyć odpowiednie warunki. W miejscu, w którym zamierzamy posadzic krzew trzeba wykopać większy dół a jego dno wyłożyć folią. W folii zrobić kilka otworów aby woda mogła swobodnie odpływać, a następnie wsypać podłoże do roślin wrzosowatych lub dla rododendronów i zasadzić krzew. Powierzchnię dookoła rośliny wyściółkować mchem lub jeszcze lepiej korą.
Na granicy wrzosowiska można ustawić ograniczniki powierzchni, wtedy ściółka nie będzie się rozsypywać a wrzosowisko nie będzie zarastać.

Pielęgnacja wrzosowiska:

Podlewanie - Woda, którą podlewamy rośliny rosnące na wrzosowisku nie powinna być twarda, bo po jakimś czasie zmieni odzczyn gleby na zasadowy. Pora podlewania - wczesnym rankiem lub o zachodzie słońca.
Najwięcej wody należy roślinom na wrzosowisku dostarczać w okresie jesiennym, co zapewni roślinom zapas wody na zimę. Należy jednak uważać, gdyż w zbyt mokrej glebie mogą zgnić korzenie.

Inne zabiegi pielęgnacyjne na wrzosowisku to regularne nawożenie, odchwaszczanie i przycinanie roślin. Rośliny kwitnące wiosną przycina się zraz po przekwitnięciu, kwitnące pod koniec lata i na początku jesieni na początku wiosny roku następnego.
Po pierwszych przymrozkach warto wrzosowisko przykryć na zimę gałązkami najlepiej sosnowymi, które należy usunąć wiosną. Lepiej nie przykrywać wrzosowiska opadłymi liścimi bo może to powodować gnicie roślin.

dodatki ogrodowe, iglaki, wrzosy,  galeria ogrodowa, wrzosowisko
Świerki otoczone wrzosami. Zdjęcie pochodzi z GARDENexpo - Jesiennej wystawy kwiatów i ogrodów.

rożnokolorowe wrzosy, wrzosowisko
Różnokolorowe wrzosy. Można też spotkać wrzosy o wybarwionych liściach.


Rośliny na wrzosowisko:

Wrzosiec krwisty - ( Erica carnea) - będzie kwitnąć na wrzosowisku wiosną. Jest to krzewinka o wysokości 15-20 cm pokryta ciemnozielonymi liścimi w kształcie igiełek. Kwiatostany o długości do 10 cm mogą być białe, purpurowo-różowe lub w rożnych odcieniach koloru różowego. Zakwita zaraz po zniknieciu śniegu i kwitnie dość długo. Roślina ozdobna jest przez cały rok a rozrastające się wrzośce tworzą gęste kobierce. Może rosnąć w miejscach słonecznych lub półcieniu. Pączki wrzośca wykształcaja się latem roku poprzedniego, dlatego też przycinanie tych roślin należy przeprowadzać zaraz po przekwitnieniu.

Wrzosiec rozpierzchły - (Erica vagans) - tworzący krzaczki o wys. 20-30 cm. Kwitnie od kwietnia do sierpnia. Kwiaty w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Lubi glebę wilgotną i stanowisko półcieniste. Jest rośliną delkatniejszą niż wrzośiec krwisty i dlatego należy go okrywać na zimę gałązkami z drzew iglastych.

Wrzos - (Calluna vulgaris) - zapewni na wrzosowisku rośliny pod koniec lata i jesienią. Jest to zimnozielona krzewinka tworząca mniej lub bardziej zwarte kobierce, szczególnie efektowne w okresie kwitnienia. Kwiaty wrzosu są drobne, dzwonkowate, pojedyńcze lub pełne, zebrane w grona. Kwitnie najczęściej w kolorze foletoworóżowym ale uprawia się również odmiany wrzosów o kwiatach białych, fioletowoczerwonych lub różowych. Liście wrzosu są drobne, łuskowate w barwie ciemnozielonej, zimą nieco czerwonawe. Istnieją też odmiany o barwnych liściach. Najlepiej wrzos rośnie na glebach kwaśnych, torfowych i niezbyt mokrych. W czesie suchego lata należy wrzos rosnących w pełnym słońcu dość często podlewać.

dodatki ogrodowe, iglaki, wrzosy,  galeria ogrodowa, wrzosowisko
Kompozycja w formie okrągłęgo klombu.
Zdjęcie pochodzi z GARDENexpo - Jesiennej wystawy kwiatów i ogrodów.

rożnokolorowe wrzosy, wrzosowisko
Wrzosowisko pod wysokimi drzewami.


Dodatkowo jako uzupełnienie moża na wrzosowisku posadzić takie rośliny jak :
klamia, pieris, enkiant dzwonkowaty, bagno, modrzewnica, dabecja kantabryjska, czy róża alpejska oraz rododendrony i azalie.
Na wrzosowisku można również posadzić niektóre rośliny owocowe, których wymagania wodne i glebowe są podobne jak wrzosów i wrzośców. W takim środowisku dobrze rosną kwasolubne borówki wysokie (amerykańskie), borówki brusznice czy żurawina wielkoowocowa. Na obrzeżach wrzosowiska mogą rosnąć aronia i jeżyna bezkolcowa. Dobrze na wrzosowisku wyglądają małe rośliny cebulowe i bulwiaste, niskie i średniowysokie trawy oraz karłowe odmiany drzew i krzewów liściastych czy iglastych. Doskonale do uzupełnienia wrzosowiska nadaje się świerk biały Conica, który też lubi rosnąć w kwasnej glebie.
Zobacz więcej ciekawych zdjęć z GALERII OGRODOWEJ

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2022

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2021


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych

ceneo sprzet AGD ceneo.pl - SPRZĘT AGD
AGD do zabudowy, AGD wolnostojące, zmywarki, praki, lodówki, płyty elekrtyczne. Małe AGD do domu, małe AGD do kuchni. Wyciskarki, roboty kuchenne, tostownice, parowary, kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy, krajalnice, odkurzacze automatyczne i tradycyjne, żelazka, mopy parowe. Urządzenia do pielęgnacji ciała. Golarki, maszynki do strzyżenia, suszarki do włosów, lokówki... ceneo.pl - #materiałreklamowy


MIKROLISTKI

mikrolistki

Mikrolistki to młode liście, czyli kilkudniowe lub kilkunastodniowe siewki warzyw i ziół. Microgreens to forma pośrednia pomiędzy popularnymi kiełkami, a warzywami uprawianymi do normalnych rozmiarów. Można je zjadać podobnie jak kiełki.

więcej o mikrolistkach...


ceneo nar?dzia ogrodowe ceneo.pl - NARZĘDZIA OGRODOWE !!!
Kosiarki do trawy, myjki wysokoci?nieniowe, piły elektryczne, piły spalinowe, rozdrabniarki do gałęzi, aeratory i wertykulatory, nożyce ogrodnicze, podkaszarki do trawy, glebogryzarki, traktory i kosiarki samojezdne, łuparki do drewna, ogrodowe urządzenia wielofunkcyjne, narzędzia ręczne doo ogrodu... ceneo.pl - #materiałreklamowyPorady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin


Wrzosowisko wiosną:

Wrzosowisko latem i jesienią:

wrzosowisko - wrzosy,ogród
Od połowy lata i przez większą część jesieni kwitną wrzosy

wrzosowisko - wrzosy,ogród
Odmiana wrzosu o amarantowych kwiatach

Inne rośliny na wrzosowisko:

wrzosowisko - wrzosy,kalmia,ogród
Kalmia kwitnąca w czerwcu i lipcu może uzupełnić ogród wrzosowiskowy


wrzosowisko - wrzosy,jałowiec łuskowy,ogród
Dobrze na wrzosowisku wyglądają karłowe odmiany iglakówDabecja kantabryjska

rośliny krzewiaste , krzewinki wieczniezielone, dabecja
Beczułkowate kwiaty (przypominają trochę kwiaty konwalii), zwisające, zebrane na wierzchołkach pędów w wydłużone grona. Liście, bardzo drobne, ciemnozielone, skórzaste.

Pieris japoński

rośliny krzewiaste , krzewy wieczniezielone, pieris japońsk ,rośliny na wrzosowisko
Dekoracyjne, błyszczące liście, zimozielone, wydłużone, skórzaste. Często młode przyrosty są wybarwione, np. czerwonoróżowe, białe, żółtozielone lub czerwonobrunatne. Kwiaty dzwonkowate, zebrane w efektowne duże, zwisłe grona. Więcej ...


ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY

Ściólkowanie gleby, kora do ogrodu
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
więcej ...

IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

drzewa i krzewy iglaste do ogrodu

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe.
Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.

więcej o iglakich...Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2022    Parki, ogrody i rezerwaty