Najpiekniejsze rośliny pokojowe

Rosliny pokojowe, rośliny doniczkowe, galeria zdjęc, pielegnacja, choroby i szkodniki
Zioła w ogrodzie

Zioła w ogrodzie, rośliny pachnące
Zastosowanie najpopularniejszych ziół, uprawa, zbiory i przechowywanie zół.

Gleba kwaśna

gleba kwaśna w ogrodzie, rośliny na gleby kwaśne

Gleba kwaśna w ogrodzie, rośliny na gleby kwaśne.
wiecej na temat gleby kwaśnej...JESIENNE ARANŻACJE

JESIENNE DEKORACJE DO DOMU I OGRODU

Jesienna pora to obfitość nie tylko kwiatów ale przede wszystkim warzyw i owoców. Oprócz funkcji użytkowych mogą być wykorzystane do stowrzenia niepowatarzalnych dekoracji oddających specyficzny nastrój i koloryt tej pory roku.

więcej pomysłów na jesienne dekoracje...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ

Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.

Sprawdź indeks haseł...


WRZOSOWISKO


Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty.
wrzosowisko, ogród wrzosowiskowy, wrzosy, rosliny na wrzosowisko
Krzewinki wrzosów można układać w wyszukane wzory.

Miejsce przeznaczone na wrzosowisko powinno mieć przynajmniej 2-5 m.kw. Ogródek wrzosowiskowy może być umieszczony w sąsiedztwie ogródka skalnego albo przy murku lub drodze. Można też przeznaczyć na wrzosowisko odrębne miejsce i stworzyć rabatę z wrzosami i wrzoścami o nieregularnym kształcie. Najefektowniej wrzosowisko wygląda na terenie łagonie pochylonym lub lekko pofałdowanym. Na płaskim terenie takie pofałdowanie można uzyskać robiąc niskie nasypy, usuwając ziemię lub sadząc odmiany wrzosów i wrzośców różnej wysokości.

Jeżeli planujemy większe wrzosowisko, to rośliny można dobrać tak aby przez cały okres wegetacyjny coś na nim kwitło. Mniejsze wrzosowisko lepiej obsadzić wyłącznie roślinami kwitnącymi albo wiosną albo jesienią.

wrzosowisko, ogród wrzosowiskowy, wrzosy, rosliny na wrzosowisko
Pomysł na niewielkie wrzosowisko. Zdjęcie pochodzi z GARDENexpo - jesiennej wystawy kwiatów i ogrodów.


Gleba na wrzosowisku próchnicza ale lekka i kwaśna oraz odpowiednio wilgotna i bez zawartości wapnia, bo takie są wymagania wrzosów i wrzośców.
Jeżeli gleba jest za mało kwaśna to należy do niej dodać kwaśnego torfu, natomiast jeśli gleba jest zdecydowanie wapienna to przed założenie wrzosowiska należy usunąć jej warstwę wierzchnią (około 40 cm) i zastąpić odpowiednym kwaśnym i próchniczym podłożem. Może to być mieszanka rozłożonych igieł i kory sosnowej, ziemi liściowej, torfu i piasku.


Sadzenie

Najlepiej sadzić obok siebie po kilka egzemplarzy tej samej odmiany wrzosu czy wrzośca, przez co uzyskamy większe powierzchnie za tą samą barwą kwiatów i jednakowym wzrostem i ulistnieniem.

dodatki ogrodowe, iglaki formowane, cięcie ozdobne, galeria ogrodowa, wrzosowisko, ogród zdjęcia
Kompozycja złożona ze wrzosów i niskich iglaków. Podłoże wyściółkowane korą.


Rośliny własnoręcznie rozmnożone sadzi się na wrzosowisko wiosną a ziemię pod wrzosowisko przygotowuje się jesienią roku poprzedniego.
Mniejsze odmiany wrzosu i wrzośca sadzi się co 25 cm, średnie co co 40 cm a odmiany o bujnym wzroście co 50 cm.
Świeżo posadzone rośliny należy zacieniać podczas bardzo słonecznej pogody.
Sadzenie większych krzewów na wrzosowisku
Jeżeli w naszym ogrodzie posiadamy ziemię zasadową, to większym roślinom kwasolubnym musimy stworzyć odpowiednie warunki. W miejscu, w którym zamierzamy posadzic krzew trzeba wykopać większy dół a jego dno wyłożyć folią. W folii zrobić kilka otworów aby woda mogła swobodnie odpływać, a następnie wsypać podłoże do roślin wrzosowatych lub dla rododendronów i zasadzić krzew. Powierzchnię dookoła rośliny wyściółkować mchem lub jeszcze lepiej korą.
Na granicy wrzosowiska można ustawić ograniczniki powierzchni, wtedy ściółka nie będzie się rozsypywać a wrzosowisko nie będzie zarastać.

Pielęgnacja wrzosowiska:

Podlewanie - Woda, którą podlewamy rośliny rosnące na wrzosowisku nie powinna być twarda, bo po jakimś czasie zmieni odzczyn gleby na zasadowy. Pora podlewania - wczesnym rankiem lub o zachodzie słońca.
Najwięcej wody należy roślinom na wrzosowisku dostarczać w okresie jesiennym, co zapewni roślinom zapas wody na zimę. Należy jednak uważać, gdyż w zbyt mokrej glebie mogą zgnić korzenie.

Inne zabiegi pielęgnacyjne na wrzosowisku to regularne nawożenie, odchwaszczanie i przycinanie roślin. Rośliny kwitnące wiosną przycina się zraz po przekwitnięciu, kwitnące pod koniec lata i na początku jesieni na początku wiosny roku następnego.
Po pierwszych przymrozkach warto wrzosowisko przykryć na zimę gałązkami najlepiej sosnowymi, które należy usunąć wiosną. Lepiej nie przykrywać wrzosowiska opadłymi liścimi bo może to powodować gnicie roślin.

dodatki ogrodowe, iglaki, wrzosy,  galeria ogrodowa, wrzosowisko
Świerki otoczone wrzosami. Zdjęcie pochodzi z GARDENexpo - Jesiennej wystawy kwiatów i ogrodów.

rożnokolorowe wrzosy, wrzosowisko
Różnokolorowe wrzosy. Można też spotkać wrzosy o wybarwionych liściach.


Rośliny na wrzosowisko:

Wrzosiec krwisty - ( Erica carnea) - będzie kwitnąć na wrzosowisku wiosną. Jest to krzewinka o wysokości 15-20 cm pokryta ciemnozielonymi liścimi w kształcie igiełek. Kwiatostany o długości do 10 cm mogą być białe, purpurowo-różowe lub w rożnych odcieniach koloru różowego. Zakwita zaraz po zniknieciu śniegu i kwitnie dość długo. Roślina ozdobna jest przez cały rok a rozrastające się wrzośce tworzą gęste kobierce. Może rosnąć w miejscach słonecznych lub półcieniu. Pączki wrzośca wykształcaja się latem roku poprzedniego, dlatego też przycinanie tych roślin należy przeprowadzać zaraz po przekwitnieniu.

Wrzosiec rozpierzchły - (Erica vagans) - tworzący krzaczki o wys. 20-30 cm. Kwitnie od kwietnia do sierpnia. Kwiaty w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Lubi glebę wilgotną i stanowisko półcieniste. Jest rośliną delkatniejszą niż wrzośiec krwisty i dlatego należy go okrywać na zimę gałązkami z drzew iglastych.

Wrzos - (Calluna vulgaris) - zapewni na wrzosowisku rośliny pod koniec lata i jesienią. Jest to zimnozielona krzewinka tworząca mniej lub bardziej zwarte kobierce, szczególnie efektowne w okresie kwitnienia. Kwiaty wrzosu są drobne, dzwonkowate, pojedyńcze lub pełne, zebrane w grona. Kwitnie najczęściej w kolorze foletoworóżowym ale uprawia się również odmiany wrzosów o kwiatach białych, fioletowoczerwonych lub różowych. Liście wrzosu są drobne, łuskowate w barwie ciemnozielonej, zimą nieco czerwonawe. Istnieją też odmiany o barwnych liściach. Najlepiej wrzos rośnie na glebach kwaśnych, torfowych i niezbyt mokrych. W czesie suchego lata należy wrzos rosnących w pełnym słońcu dość często podlewać.

dodatki ogrodowe, iglaki, wrzosy,  galeria ogrodowa, wrzosowisko
Kompozycja w formie okrągłęgo klombu.
Zdjęcie pochodzi z GARDENexpo - Jesiennej wystawy kwiatów i ogrodów.

rożnokolorowe wrzosy, wrzosowisko
Wrzosowisko pod wysokimi drzewami.


Dodatkowo jako uzupełnienie moża na wrzosowisku posadzić takie rośliny jak :
klamia, pieris, enkiant dzwonkowaty, bagno, modrzewnica, dabecja kantabryjska, czy róża alpejska oraz rododendrony i azalie.
Na wrzosowisku można również posadzić niektóre rośliny owocowe, których wymagania wodne i glebowe są podobne jak wrzosów i wrzośców. W takim środowisku dobrze rosną kwasolubne borówki wysokie (amerykańskie), borówki brusznice czy żurawina wielkoowocowa. Na obrzeżach wrzosowiska mogą rosnąć aronia i jeżyna bezkolcowa. Dobrze na wrzosowisku wyglądają małe rośliny cebulowe i bulwiaste, niskie i średniowysokie trawy oraz karłowe odmiany drzew i krzewów liściastych czy iglastych. Doskonale do uzupełnienia wrzosowiska nadaje się świerk biały Conica, który też lubi rosnąć w kwasnej glebie.
Zobacz więcej ciekawych zdjęć z GALERII OGRODOWEJ

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2018

Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2018Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 2017Targi i wystawy ogrodnicze, rok 7


Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych

OFERTA SKLEPU Sadowniczy.pl

Pora na wiosenne nasadzenia - piękne rośliny cebulowe!


Prosimy nie łączyć cebulek kwiatowych z nasionami, roślinami oraz innym asortymentem w sklepie, ponieważ większość cebulek ma termin sadzenia w marcu i w tym własnie czasie są wysyłane do klientów. Dlatego też zamówienia, gdzie będą cebulki z innymi produktami zostaną podzielone przez obsługę sklepu.
Begonia bulwiasta Grandiflora pomarańczowa - 3,07 - zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Ojczyzną begonii bulwiastych jest Ameryka Środkowa i Południowa - rejony o ciepłym, zwrotnikowym klimacie. Otrzymano kilkaset odmian o zróżnicowanej wysokości, pokroju roślin, wielkości i kształcie liści oraz budowie i barwie kwiatów. Begonie nie zimują w gruncie i dlatego są typowo sezonową, letnią rośliną, której bulwy sadzi się w maju, a wykopuje już w końcu września. Bulwy można też posadzić do doniczek, już w marcu, a do gruntu przesadzić, gdy minie obawa wiosennych przymrozków.
Bożykwiat fioletowy - 8,38 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Bylina pochodząca z Ameryki Północnej. Należy do rodziny pierwiosnkowatych. W Polsce roślina ta nie występuje w naturze, uprawiana jest czasem jako roślina ozdobna. Bożykwiat ma długie, nawet do 20 cm, wąskojajowate liście. Kwiaty sa białe lub różowe wywinięte w bardzo charakterystyczny sposób. Kwitnienie rośliny przypada na maj-czerwiec. Po przekwitnieniu naziemna część rośliny zanika.
Dalia dekoracyjna White Perfection biała - 4,82 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Rośliny osiągają wysokość 100 cm, a średnica kwiatostanów może wynosić 20cm. W naszym klimacie dalie nie zimują w gruncie i są wrażliwe nawet na niewielkie przymrozki. Dlatego karpy sadzi się dopiero w maju, w miejscach ciepłych, słonecznych, w glebę głęboko uprawioną, niezbyt ciężką i nie nadmiernie wilgotną. Karpy odmian silnie rosnących sadzi się co 50cm. Dalie są ceniolubnymi roślinami o wszechstronnym zastosowaniu. Doskonale nadają się do tworzenia grup ogrodowych na trawnikach, na rabaty, na kwiat cięty, a niskie odmiany na obwódki i do pojemników na tarasy i balkony.
Irys bródkowy kosaciec Edith Wolford granatowo-żółty - 7,76 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Jest byliną kłączową. Nazywany jest także "irysem bródkowym", gdyż na środku płatka zewnętrznego kwiatu znajdują się włoski zwane bródką. Kosaćce kłączowe są mało wymagające. Obficie kwitną w miejscach słonecznych, ale mogą też rosnąć w półcieniu i tam kwitnienie jest nieco dłuższe. Gleba powinna być przepuszczalna, raczej sucha. Rośliny pozostawia się na kilka lat w tym samym miejscu. Okres kwitnienia: VI-VII .
Dalia karłowa Topmix Pink różowa - 5,16 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Dalie Topmix mają koszyczki kwiatowe szerokości 2-4 cm. Kwiaty składają się z pojedynczych, płaskich płatków. Kłącza bulwiasto zgrubiałe, łodygi grube, rozgałęzione, wewnątrz puste, liście pierzaste.
Begonia bulwiasta Pendula biała - 3,70 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Begonie nie zimują w gruncie i dlatego są typowo sezonową, letnią rośliną, której bulwy sadzi się w maju, a wykopuje już w końcu września. Najlepsze miejsce to teren lekko ocieniony, osłonięty od wiatrów. Gleba powinna być próchniczna, przepuszczalna, wilgotna. Okres kwitnienia: VII-X . Bogaty asortyment odmian sprawia, że znajdziemy odpowiednie begonie do uprawy w gruncie, w grupach na trawnikach, a także w różnego typu pojemnikach.
Drakunkulus zwyczajny smocza lilia czerwona - 9,05 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Drakunkulus można uprawiać w gruncie, w miejscach ciepłych, osłoniętych, np. pod murami zabudowań. Na zimę wymaga przykrycia, gdyż znosi spadki temperatury tylko do -5oC. Mniej kłopotliwe jest sadzenie bulw dopiero na wiosnę, w kwietniu. Gleba powinna być żyzna, wilgotna, ale przepuszczalna. Bulwy przykrywa się warstwą podłoża o grubości 3-5cm, a odstępy między roślinami wynoszą 20-30cm. Drakunkulus nadaje się do sadzenia na rabacie, po kilka lub kilkanaście roślin, w pobliżu domu lub altany, w sąsiedztwie niskich bylin i traw. Okres kwitnienia: VI-VII .
Liliowiec ogrodowy El Desperado brązowo-żółty - 8,02 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Liliowce najlepiej sadzić w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych, na glebach żyznych, lekko wilgotnych i głęboko uprawionych. Liliowce można uprawiać kilka lat na tym samym miejscu. najlepiej nadają się na rabaty bylinowe, do tworzenia grup ogrodowych, także w pobliżu oczek wodnych. Kolor: brązowo-żółty. Okres kwitnienia: VI-VII.
Galtonia candicans biaława - 2, 73 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Rośliny mają wysokość do 120cm, tworzą rozetę mieczowatych liści i okazałe grona nawet z kilkudziesięcioma dzwonkowatymi, białymi kwiatami o delikatnym zapachu. Galtonia kwitnie w lipcu i sierpniu. Galtonia wymaga obfitego podlewania w czasie suszy i zasilania nawozem mineralnym.
Kalla Cantedeskia Schwarzwalder czarna - 8,73 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Częścią podziemną są grube kłącza: z ich górnej części wyrastają zarówno korzenie jak i liście i kwiaty. Pomiędzy okazałymi liśćmi pojawiają się kwiatostany - kolby otoczone dużą, barwną pochwą. Kwitnienie rozpoczyna się 6-8 tygodni po posadzeniu i trwa przez 2 miesiące. Kolorowe cantedeskie nadają się przede wszystkim do uprawy w szklarniach i tunelach foliowych. Sadzone w gruncie wymagają dużej staranności. Najlepiej rosną w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru, jasnych, ale niezbyt silnie nasłonecznionych.
Piwonia chińska Peonia Bowl of Beauty różowy - 10,35 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Piwonia jest jedną z najpiękniejszych bylin na kwiat cięty. Kwiaty ścinane w pąkach zachowują trwałość przez 5-6 dni. Piwonie sadzi się też na trawnikach, pojedynczo lub w grupach, zwykle po kilka roślin tej samej odmiany. Kolor: różowo-żółty. Piwonie dobrze rosną w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocienionych. Gleba powinna być żyzna, próchniczna, gliniasta, lekko kwaśna. Na tym samym miejscu uprawia się rośliny przez wiele lat pod warunkiem starannego pielęgnowania.
Paciorecznik Canna Kanna CLEOPATRA żółto-czerwony - 5,16 zł
ogrodnik-amator.pl oferta sadowniczy
Paciorecznik jest najczęściej sadzony na miejskich kwietnikach, a także na rabatach w sąsiedztwie niższych bylin. W ogrodzie pięknie wygląda na trawniku, posadzony w grupach po kilka lub kilkanaście roślin. Niskie odmiany stosuje się do uprawy w pojemnikach, do ozdoby tarasów i ogrodów. Sadzenie wprost do ogrodu przypada dopiero w końcu maja lub na początku czerwca, ale można rośliny przygotować wcześniej. Już od połowy marca sadzi się kłącza pojedynczo do dużych doniczek i ustawia w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 16-18 st.C. Okres kwitnienia: VII-IX


Porady ogrodnicze :

ogrodnik-amator.pl 


AKTUALNOŚCI
I NOWOŚCI

Alfabetyczny spis roślin ogrodowych

Łacińskie
nazwy roślin


Angielskie
nazwy roślin


Wrzosowisko wiosną:

Wrzosowisko latem i jesienią:

wrzosowisko - wrzosy,ogród
Od połowy lata i przez większą część jesieni kwitną wrzosy

wrzosowisko - wrzosy,ogród
Odmiana wrzosu o amarantowych kwiatach

Inne rośliny na wrzosowisko:

wrzosowisko - wrzosy,kalmia,ogród
Kalmia kwitnąca w czerwcu i lipcu może uzupełnić ogród wrzosowiskowy


wrzosowisko - wrzosy,jałowiec łuskowy,ogród
Dobrze na wrzosowisku wyglądają karłowe odmiany iglakówDabecja kantabryjska

rośliny krzewiaste , krzewinki wieczniezielone, dabecja
Beczułkowate kwiaty (przypominają trochę kwiaty konwalii), zwisające, zebrane na wierzchołkach pędów w wydłużone grona. Liście, bardzo drobne, ciemnozielone, skórzaste.

Pieris japoński

rośliny krzewiaste , krzewy wieczniezielone, pieris japońsk ,rośliny na wrzosowisko
Dekoracyjne, błyszczące liście, zimozielone, wydłużone, skórzaste. Często młode przyrosty są wybarwione, np. czerwonoróżowe, białe, żółtozielone lub czerwonobrunatne. Kwiaty dzwonkowate, zebrane w efektowne duże, zwisłe grona. Więcej ...


ŚCIÓŁKOWANIE GLEBY

Ściólkowanie gleby, kora do ogrodu
Zabieg ten polega na przykryciu powierzchni gleby materiałem ściółkowym w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności, ciepła i ochrony przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych oraz zapobiega zmianom temperatury podłoża.
więcej ...

IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

drzewa i krzewy iglaste do ogrodu

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe.
Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.

więcej o iglakich...Agaleria, ciekawe linki, przydatne stronyStrona główna    Drzewa    Krzewy    Kwiaty    Dodatki    Porady ogrodnicze    Wiosna    Lato    Jesień    Zima Aktualności i nowości 
Galeria roślin    Galeria ogrodowa    Galeria drzew    Galeria krzewów    Galeria roślin cebulowych i bulwiastych    Galeria roślin pokojowych   
Aksamitki    Hortensje    Magnolie    Lawenda    Lilie    Tulipany    Róże    Powojniki    Storczyki   
Ogród od A do Z - indeks haseł    Wystawy i targi ogrodnicze 2018    Parki, ogrody i rezerwaty