Wrzesień to również okres wielu
wystaw i targów ogrodniczych, które są doskonałą okazją do podpatrzenia nowych trendów w ogrodnictwie, poznania nowych odmian roślin oraz zrobienia ciekawych zakupów.
Jest wiele prac ogrodowych, które najlepiej przeprowadzć we wrześniu:
Sadzenie :We wrześniu jest najlepsza pora aby zadbać o wygląd naszego ogrodu na wiosnę; najpiękniejsze wiosenne kwiaty to rośliny cebulowe -
przebiśniegi,
krokusy,
cebulice,
narcyzy,
szafirki,
hiacynty,
szachownice cesarskie,
szachownice kostkowate no i oczywiście
tulipany - i należy je sadzić właśnie teraz. Na przełomie sierpnia i września wysadzamy bulwy lilii białej,
kosaćców bródkowych czy pustynnika. Do posadzenia należy wybrać cebule duże, zdrowe i bez uszkodzeń mechanicznych. Muszą być w stanie spoczynku tzn. nie mieć wyrośniętych liści oraz korzeni. Przed posadzeniem można cebule moczyć w roztworze preparatu grzybobójczego. Cebule należy sadzić piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli; mniejsze gęściej a większe rzadziej. Jeśli chodzi o czas sadzenia to należy najwcześniej posadzić te, które najwcześniej zakwitają wiosną tzn. przebiśniegi, krokusy i cebulice. Po posadzeniu można cebulki podlewać a po pierwszych przymrozkach okryć torfem, korą lub gałązkami drzew iglastych. Niektóre gatunki roślin cebulowych, takie jak cebulice, śnieżniki lub szafirki po paru latach rozrastają się i tworzą piękne kwitnące grupy. Inne takie jak tulipany lub lilie azjatyckie nie powinny rosnąć w tym samym miejscu dłużej niż 3 lata bo zbyt się zagęszczą i zdrobnieją.
Początek miesiąca to odpowiedni czas na wykopanie i posadzenie na nowo cebul
lilii .
Przesadzmy również z rozsadnika na miejsca stałe rośliny dwuletnie takie jak
malwy, dzwonki ogrodowe,
bratki,
niezapominajki,
goździków brodatych,
stokrotki czy
naparstnice.
Warto również pomyśleć o smacznych owocach truskawki i
poziomki - we wrześniu można je jeszcze zasadzić, powinny mieć wystarczajaco dużo czasu aby się dobrze ukorzenić.
We wrześniu
sadzimy i przesadzamy drzewa i
krzewy zarówno produkowane w pojemnikach jak i z odsłoniętym korzeniem. Jest ot też dobra pora na
zakładanie wrzosowiska a na efekty tej pracy można podziwiać od razu.
Na początku miesiąca przygotowujemy stanowisko i glebą przeznaczona pod uprawe roślin jagodowych, rododendronów i na wrzosowsko. Potrzebujemy do tego
kwaśnej gleby - jeżeli takiej nie ma w ogrodzie trzeba trochę nad nią popracować.
Rozmnażanie roślin : rozmnażamy przez podział i sadzimy na nowo wiele bylin - przede wszystkim te, które kwitły wiosną i latem oraz trawy ozdobne. Wrzesień to doskonała pora na dzielenie i przesadzanie bylin takich bylin jak na przykład
fiołków wonnych i fiołków motylkowatych,
smagliczek skalnych,
żagwinu, omiegów kaukaskich,
floksów szydlastych,
ubiorków wiecznie zielonych,
rogownicy, karmnika ościstego,
dąbrówki rozłogowej,
barwinków, astrów alpejskich,
zawciąga, macierzanki.
Z roślin użytkowych rozmnażamy w ten sposób
rabarbar, lubczyk i cząber.
Pobieramy i ukorzeniamy sadzonki krzewów wiecznie zielonych i innych np.
bukszpanu,
berberysów czy
szczodrzeńca. Można też przygotować sadzonki pędowe
bluszczu pospolitego,
barwinka,
rozchodników.
Z roślin użytkowych możemy rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe
agrest i porzeczki - w tym miesiącu najlepiej się przyjmują.
Więcej informacji na stronie
rozmnażanie roślin.
Zbiory : na wrzesień przypada okres dojrzewania wielu odmian gruszek, jabłek i śliwek. Zbieramy również orzechy laskowe oraz warzywa korzeniowe takie jak ziemniaki, cebula, buraki, marchew, pietruszka czy seler.
W suche i słoneczne dni zbieramy nasiona roślin jednorocznych.
Siewy : niektóre kwiaty wysiewa się we wrześniu, przede wszystkim
maczki kalifornijskie, ostróżki letnie, chabry bławatki, mak lekarski oraz ubiorek gorzki. Wysiewa się też jesienią rośliny na zielone nawozy oraz zioła do doniczek (np.pietruszkę) na zimową zieleninę. W pierwszej dekadzie września wysiewamy szpinak przeznaczony do przezimowania w gruncie. Z krzewów w tym czasie wysiewa się nasiona
rokitnika pospolitego, które powinny wykiełkować w ciągu 4 tygodni.
Zabiegi pielegnacyjne : przygotowujemy
glebę pod wiosenne nasadznia, porządkujemy ogród, regularnie zgrabiamy pierwsze opadłe liście, obficie podlewamy
drzewa i
krzewy przed zimowym spoczynkiem. Drzewa i
krzewy, którym dostarczymy w tym okresie sporej ilości wody lepiej przetrwają okres zimowy. Najlepiej przeprowadzić nawadnianie na początku miesiąca września.
Przewracamy
kompost nagromadzony przez okres wiosny i lata.
Jesienią warto przekopać ziemię - w zimie wymarzną szkodniki wydobyte na powierzchnię a wiosną odpady lepiej wnikną w głąb gleby.
Trawnik : Wstrzymujemy nawożenie trawnika ale nadal go kosimy. Uzupełniamy po lecie ubytki w murawie dosiewając nasiona traw.
Oczko wodne : Oczyszczamy wdę w zbiornikach z opadających liści. Trzeba to robić regularnie aby gnijące resztki nie zanieczyszczały wody i nie zabierały tlenu rybom.
Kwiaty kwitnące we wrześniu : astry chińskie,
aksamitki,
rozchodniki okazałe,
begonie,
cynie,
dalie,
gazanie,
jeżówka purpurowa,
języczki pomarańczowe,
kanny, nachyłki,
nasturcje,
niecierpki,
onętki,
portulaki, rudbekie,
nawłoć,
złocienie,
tytoń oskrzydlony,
pelargonie,
szarłaty,
żeniszki,
maczki kalifornijskie,
ślazówki, ubiorki baldaszkowate,
lwie paszcze, dzielżany,
pysznogłówki, rudbekie,
kanna (paciorecznik),
żółwik ukośny,
tygrysówka pawia oraz
acidantera dwubarwna.
Na balkonach kwitną
lobelie,
werbeny,
petunie,
calibrachoa Million Bells,
bakopa,
pelargonie,
begonie zwisające,
sunadaville.
Krzewy kwitnące we wrześniu : przede wszystkim
wrzosy oraz
róże,
hortensje bukietowe,
budleja Davida,
hibiskusy oraz zimujace w pomieszczeniach
kufliki, oleandry,
fuksje.
We wrześniu bardzo efektownie wyglądają krzewy
ognika szkarłatnego i
rokitnika pospolitego obsypane drobnymi pomarańczowymi owocami. Owocują również krzewa i krzewy
głogu oraz
czarnego bzu.
Pnącza kwitnące we wrześniu : Niektóre odmiany clematisów,
fasola ozdobna,
milin amerykański,
tunbergie,
rdest Auberta,
wilce.
Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. Jesienny ogród może wyglądać bardzo atrakcyjnie jeżeli wybierzemy do niego rośliny o kolorowych liściach, ozdobnych owocach, rośliny późno kwitnące lub o dekoracyjnych pędach, gałęziach lub korze.
więcej na temat roślin do jesiennego ogrodu...
|
Kalendarz księżycowy na miesiąc wrzesień 2021:
Zbiory owoców, warzyw i ziół - na koniec lata przypada zbiór wielu owoców, warzyw i ziół. Rośliny liściowe i owoce najlepiej zbierać w okresie przybywania księżyca - od 8 do 20 września. Dość dobry okres jest też od 21 do 28 września. Rośliny korzeniowe najlepiej zbierać właśnie w tym terminie. Jeżeli zbiory są przeznaczone do dłuższego przechowywania to lepszy jest termin od 1 do 6 września i po 29 września. Rośliny korzeniowe zbierane w tym terminie lepiej się przechowują i są bardziej wartościowe.
Sadzenie i przesadzanie roślin - wrzesień to obok pażdziernika najlepszy miesiąc na sadzenie drzew i krzewów, rozmnażanie i przesadzanie wielu bylin oraz wysadzanie na miejsca stałe roślin dwuletnich. Dobry termin do sadzenia przypada od 8 do 20 września. Sadzimy niezapominajki, chabry, orliki, naparstnice oraz gożdziki brodate. Jest to też bardzo dobry termin aby posadzić wrzosy i powojniki oraz przesadzić byliny. Warto posadzić również w tym terminie drzewka owocowem krzewy jagodowe oraz poziomki i truskawki. Wysadzamy również jesienne cebulki kwiatowe. Unikać prac związanych z sadzeniem przed nowiem czyli od 1 do 6 września i po 28 września.
Siewy warzyw i roślin ozdobnych - we wrześniu nie wysiewa się zbyt wielu roślin ozdobnych i użytkowych. Do nielicznych należą na przykład takie kwiaty jak maczek kalifornijski, chaber-bławatek, ostróżka letnia, lawenda czy mak lekarski. Z roślin użytkowych wysiewamy roszponkę, koper, szpinak, tymianek, trybulę. Wysiewa się też jesienią rośliny na zielone nawozy oraz zioła do doniczek na zimową zieleninę. Dobry termin na siewy przypada od 8 do 12 września. Unikać siewu przed nowiem czyli od 1 do 6 września i po 29 września.
Prace porządkowe i pielegnacyjne - jesienne prace porządkowe i pielęgnacyjne najlepiej przeprowadzać od 1 do 6 września i po 21 września. Szczególnie korzystny termin przypada okres od 1 do 6 września i po 28 września. W tym czasie warto usunšć porażone liście, resztki owoców oraz mumie aby ograniczyć rozwój chorób. Tego materiału nie przeznaczamy na kompost. Porządkujemy i odchwaszczamy ogród, spulchniamy wierzchnią warstwę gleby. Przygotowujemy również glebę pod nowe nasadzenia zasilając ją kompostem i nawozami fosforowo-potasowymi. Rozkładamy również kompost , obornik i korę pod drzewa i krzewy owocowe. Przeprowadzamy cięcia drzew i krzewów owocowych.
Prace w pasiekach - wykonujemy od 1 do 6 września i po 21 września, ale najlepszy jest termin od 1 do 6 września i po 28 września.
  
Czerwiec to miesiąc, w którym wysiewa się większość roślin dwuletnich oraz wiele bylin. Wysiane wczesnym latem, przesadzane jesienią na miejsca stałe roku pierwszego kwitną wiosną i latem roku następnego po czym obumierają. Niektóre z nich to byliny ale lepiej uprawiać je w cyklu dwuletnim, bowiem starsze egzemplarze nie są już tak efektowne. Tak jest na przykład z popularnymi stokrotkami.
Inne znane kwiaty dwuletnie to malwy, naparstnice, bratkii, goździki brodate i niezapominajki .
Z bylin warto spróbować siewu dzwonków karpackich, orlików, ciemierników, przegorzanów, goździków kropkowanych, dzwonków brzoskwiniolistnych, skalnic i sasanek.
więcej informacji na temat wysiewu roślin dwuletnich...
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
|