GALERIA ROŚLIN - Wiśnia piłkowana łac. Prunus
serulata ang. Japanese Flowering Cherry |
|

Wiśnia piłkowana Odsłon : 52583 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY: | | Typ rośliny : Drzewo liściaste
Wysokość: Nieduże drzewo o maksymalnej wysokości 10m i szerokości korony 8m. Są też odmiany mniejsze o wąskiej koronie.
Ozdoba rośliny: Największą ozdobą wiśni piłkowanej, zwanej też wiśnią japońską są różowe, pełne kwiaty o średnicy 3-4 cm. Kwiaty zebrane są w kwiatostan po kilka sztuk i wyrastają na długich szypułkach. Kwitnie obficie, kwiaty wydzielają delikatną woń. Większość odmian nie zawiązuje owoców, a te które zawiązują wytwarzają owoce niejadalne dla ludzi ale za to zjadane przez ptaki. Liście są błyszczące, o piłkowanych brzegach zielone lub brązowoczerwone. Jesienią przebarwiają się na żółto, rzadziej czerwono lub purpurowo.
Pora kwitnienia: Od kwietnia do maja.
Uprawa: Drzewo trudniejsze w uprawie. Niestety wszystkie wiśnie piłkowane są dość wrażliwe na mrozy a do tego wymagają dobrej gleby, odpowiedniego stanowiska i systematycznej pielęgnacji (regularne usuwanie odrostów).
Nie lubi cięcia - jeżeli koniecznie trzeba je przeprowadzić to posmarować miejsca cięcia maścią ogrodniczą.
Gleba: Żyzna i próchnicza.
Stanowisko: Słoneczne i osłoniete od wiatru.
Zastosowanie:Jako drzewko ozdobne, może być sadzone w niewielkich ogrodach. Szczególnie do małych ogrodów nadaje się odmiana Kiku-shidare-sakura dorastająca do 3m wysokości i koronie o parasolowatym pokroju (szer.4m) lub odmiana Amanogawa o wąskiej koronie (szerokość 1m i wysokośc do 8m). Wiśnie piłkowane wykorzystuje się w wiosennych kompozycjach ogrodowych, moga być sadzone pojedyńczo lub w grupach.
Ciekawostki: Z kwitnieniem wiśni piłkownaych związany jest japoński zwyczaj hanami. Ma on kilkaset lat tradycji i polega na podziwianiu kwitnących drzew połącznym z zabawami pod ukwieconymi koronami drzew.
Tematy pokrewne: Drzewa trudniejsze w uprawie, rośliny do wiosennego ogrodu,
galeria drzew,
drzewa do małego ogrodu, wiśnia różowa.
| |
Opisane drzewa liściaste :
ambrowiec amerykański (balsamiczny),
brzoza brodawkowata,
buk pospolity,
czeremcha merykańska,
głóg dwuszyjkowy,
grab pospolity,
jabłoń domowa,
jabłoń purpurowa,
jarząb pospolity (jarzębina),
jesion wyniosły,
judaszowiec,
katalpa (surmia),
klon jesionolistny,
klon palmowy,
klon pospolity (zwyczajny),
magnolie - opis odmian,
magnolia brooklińska,
magnolia pośrednia,
magnolia purpurowa,
miłorząb dwuklapowy,
morwa biała,
orzech włoski,
robinia akacjowa (grochodrzew biały, robinia biała),
robinia lepka,
styrakowiec,
sumak octowiec,
Wierzba japońska Hakuro,
wierzba mandżurska,
wiśnia piłkowana, wiśnia różowa .
GALERIA OGRODOWA
Galeria ogrodowa, zdjęćia ogrodów i roślin, ciekawe pomysły na aranżacje.
więcej zdjęć...
TEMAT NA GRUDZIEŃ
PRZYGOTOWANIE OGRODU DO ZIMY

Coraz częściej uprawiamy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą z miejsc o łagodniejszym klimacie. I choć w w okresie zimowym wymagają zabezpieczenia to jednak warto posadzić je w swoim ogrodzie, bo są to z reguły rośliny bardzo dekoracyjne. Najpierw należy poznać jak przebiega ich wegatacja. Są to z reguły rośliny przyzwyczajone do długiej i ciepłej jesieni. Często w ogóle nie zapadają zimą w spoczynek a tylko spowalniają wegetację - tak jest w przypadku roślin zimnozielonych.
więcej na temat przygotowania ogrodu do zimy...
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
|