Królewski Ogród Światła w Wilanowie
Królewski Ogród Światła w Wilanowie powraca! Ulubiona jesienno-zimowa wystawa warszawiaków otwiera się 10 października i będzie czynna do 28 lutego 2021 r.
fot.Marcin Mastykarz
Goście odwiedzający wilanowski park po zmroku poczują się jak na królewskim dworze! Do pałacu dotrą
75-metrowym świetlistym tunelem, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Na dziedzińcu przywita ich strzeżona przez orły rozświetlona pergola, a w ogrodzie północnym przejdą aleją obsadzoną pnączami.
fot.Marcin Mastykarz
Jak co roku - nie zabraknie niespodzianek i nowości! Będą one odkrywane stopniowo, w kolejnych tygodniach trwania wystawy.
Już w listopadzie odbędzie się premiera nowego mappingu, czyli trójwymiarowego pokazu wyświetlanego na fasadzie królewskiej rezydencji - łączącego światło, obraz i dźwięk, pod wpływem których poszczególne elementy dekoracji pałacu ożywają. Również w listopadzie, na dziedzińcu głównym staną złote sanie, do których będzie można wsiąść! A na początku grudnia rozbłyśnie kolejna część wystawy - Ogród Różany!
Ogród różany wizualizacja
Nowością w tym roku jest świetlna karuzela - mieniąca się setkami ciepłych świateł, ożywionych chłodnymi błyskami to znakomite dopełnienie tegorocznej edycji Królewskiego Ogrodu Światła. Jej delikatny blask rozświetli ogród, nawet, gdy nie będzie się poruszała. Z kolei w chwili, gdy ręcznie wprawi się ją w ruch ? rozbłyśnie mocniej, przy pomocy ponad 25 000 ekologicznych diod ledowych. To oznacza, że każdy z odwiedzających może rozświetlić część pałacowych ogrodów własnoręcznie!
Więcej informacji:
FACEBOOK: Królewski Ogród Światła - Facebook
WWW: http://wilanow-palac.pl/edukacja/krolewski_ogrod_swiatla
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2021
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
ZIMOWE CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH
Na przełomie stycznia i lutego zdarzają sie już w naszym klimacie cieplejsze i słoneczne dni, podczas których możemy przystąpić do pierwszych cięć drzew i krzewów owocowych.Pierwsze w kolejce będą odmiany krajowe bardziej przystosowane do panujących warunków niż te wyhodowane w cieplejszym klimacie. Tak więc pierwsze zimowe cięcie trzeba rozpocząć od roślin najmniej wrażliwych na ujemne temperatury.
więcej na temat zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych...

serwisy poświęcone zdrowiu, poradniki, lekarze, ubezpieczenia zdrowotne, uzdrowiska, sanatoria w Polsce, apteki.
Medycyna naturalna, zioła, diety.
zobacz katalog....

Oferty pracy, jak napisać CV i list motywacyjny, serwisy społecznościowe związane z pracą, praca zagranicą.
zobacz katalog....
OGRÓD FRANCUSKI
Ogród w stylu francuskim to przestrzeń dokładnie ujęta w ścisłe ramy. W ogrodach w stylu francuskim natura jest całkowicie podporządkowana myśli człowieka, prawie każdy fragment to starannie wyreżyserowana sceneria. W ogrodzie francuskim wszystko jest starannie zaplanowane; położenie tarasów, fontann, rzeźb, równe ścieżki i aleje, sztuczne jeziora, dywanowe rabaty o geometrycznych kształtach, równo przystrzyżone drzewa i krzewy.
Więcej o
ogrodach francuskich...
EKOLOGICZNY OGRÓD
Naturalne środki służące do zasilania roślin oraz do zwalczania chorób i szkodników w ogrodzie cieszą się sporym zainteresowaniem. I trudno się temu dziwić - są bezpieczniejsze od środków chemicznych, możemy je sami sporządzać no i są zgodne z naturą. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to środki, które w cudowny sposób zwalczą wszystkie szkodniki i choroby w ogrodzie. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość bo środki naturalne działają wolniej niż radykalne środki chemiczne.
więcej na temat środków naturalnych ...
Parki, ogrody i rezerwaty - czyli ciekawe miejsca do zwiedzania
Ogrody tarasowe Zamku w Książu - prawdziwa perła Dolnego Śląska, oprócz zamku, trzeciego co do wielkości w Polsce, warto zwiedzić otoczenie rezydencji - kompleks 12 ogrodów tarasowych ułożonych piętrowo na zamkowym zboczu.
Więcej o ogrodach Zamku w Książu...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych
Łacińskie nazwy roślin ogrodowych
Angielskie nazwy roślin ogrodowych
Galerie zdjęć:
Galeria ogrodowa, pomysły, aranżacje
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
Menu ogrodnika amatora:
Kalendarz ogrodnika amatora:
Porady ogrodnika amatora:
SKALNIAK
Ogródki skalne należą obecnie do najpopularniejszych elementów ogrodów przydomowych a zakładanie i pielęgnacja alpinarium może dać wiele satysfakcji. Należy też podkreślić, że piękno wielu roślin uwydatnia się dopiero w zestawieniu z kamieniami. Skomponowanie efektownego skalniaka oprócz wysiłku fizycznego wymaga pewnego poczucia estetyki oraz wiedzy dotyczącej hodowli roślin skalnych.
Więcej w artykule: Skalniak - zakładanie i pielęgnacja.
WODA W OGRODZIE CZYLI STAW LUB OCZKO WODNE
Oczko wodne może być niezwykłą ozdobą ogrodu, jednak tylko wtedy gdy zostało właściwie zaprojektowane, wykonane a w końcu systematycznie pielęgnowane.
Wybór miejsca w ogrodzie na oczko wodne: nie powinno to być miejsce bardzo zacienione i pod drzewami. Opadające liście z drzew będą zanieczyszczać wodę a rozrastające się korzenie mogą uszkodzić folię lub formę oczka.
Więcej o
akcentach wodnych w ogrodzie...
WRZOSOWISKO
Wrzosowisko może być oryginalnym elementem kompozycji ogrodu a najlepszą porą do zakładania, jeżeli dysponujemy roślinami w doniczkach, jest okres gdy kwitną wrzosy bo od razu można ocenić efekty. Najefektowniej wrzosowisko wygląda na terenie łagonie pochylonym lub lekko pofałdowanym.
Więcej w artykule: Wrzosowisko - zakładanie i uprawa.
TEMATY NA LUTY
ZIMOWE CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW OWOCOWYCH
Na przełomie stycznia i lutego zdarzają sie już w naszym klimacie cieplejsze i słoneczne dni, podczas których możemy przystąpić do pierwszych cięć drzew i krzewów owocowych.Pierwsze w kolejce będą odmiany krajowe bardziej przystosowane do panujących warunków niż te wyhodowane w cieplejszym klimacie. Tak więc pierwsze zimowe cięcie trzeba rozpocząć od roślin najmniej wrażliwych na ujemne temperatury.
więcej na temat zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych......
ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ

Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami. Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

więcej na temat roślin iglastych...
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...

Położone w południowo-wschodniej Polsce, pasmo malowniczych wzgórz ciągnące się szerokim łukiem od Kraśnika na południowy wschód aż do Lwowa.
więcej o atrakcjach Roztocza...
LUTY W OGRODZIE
Co w lutym trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
MARZEC W OGRODZIE
Co w marcu trzeba zrobić w ogrodzie,
więcej na ten temat ...
OGRÓD UŻYTKOWY
Miło jest mieć ogród, który jest nie tylko radością dla oczu ale też może sprawić nam przyjemność możliwością skubnięcia bezpośrednio z krzaczka czy drzewa jakiegoś owocu. Warto też wygospodarować nieco miejsca na podstawową, świeżą zieleninę używaną w kuchni to jest szczypiorek, por, pietruszkę czy cebulkę po którą wystarczy schylić się na grządkę a nie biegać za każdym razem na targ czy do sklepu.
Więcej o
ogrodach użytkowych...
STORCZYKI PIĘKNE I TAJEMNICZE
Storczyki czyli inaczej orchdee fascynowały już w starożytności. Mogą oszołmić niepowtarzalnymi kształtami i tęczowymi barwami.
W Chinach uprawiano je tysiąc lat przed naszą erą. I tak jest do dziś, choć wiadomo że są to roślny wymagające nieco uwagi i odpowiedniej pielęgnacji.
więcej o storczykach...
Galeria roślin pokojowych
Rozjaśniaja mieszkania, zdobią i oczyszczją atmosferę domowego zacisza. Wnoszą życie do pomieszczeń mieszkalnych, oraz poprawiają nasze samopoczucie.
Zobacz galerię roślin pokojowych...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł. Indeks co prawda nie jest na razie całkiem kompletny ale będzie systematycznie uzupełniany.
Sprawdź indeks haseł...