GALERIA ROŚLIN - Wiciokrzew pomorski łac. Lonicera periclymenum ang. Honeysuckle |
|

Wiciokrzew pomorski Odsłon : 92286 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY: | | Typ rośliny : Pnącze wieloletnie
Wysokość: Pnącze wyrasta do 5-6m. Pędy wiją się lewoskrętnie - roślina potrzebuje podpory.
Ozdoba rośliny: Trąbkowate kwiaty o długości 5-6cm zebrane w kwiatostany. Kolor kwiatów białoróżowy lub żółtobiały, pod koniec kwitnienia zmienia sie na żółty. Mają piękny choć dość mocny zapach.
Po przekwitnięciu tworzą się czerwone, kuliste owoce, które zdobią roślinę aż do zimy.
Liście wiciokrzewu pomorskiego są niezrośnięte, co różni go od większości wiciokrzewów. Mają kształt jajowaty i są dość grube. Długo pozostają na pędach - aż do końca października.
Ciekawe odmiany :
Wiciokrzew pomorski Graham Thomas ma jasno, beżowo-żółte kwiaty o przyjemnym zapachu. Kwitnie wyjatkowo obficie i długo.
Wiciokrzew pomorski Serotina o fioletowo-czerwonych na zewnątrz, a kremowych wewnątrz, rurkowatych kwiatach. Dorasta do 3m (1m rocznie).
Pora kwitnienia: Zasadniczy okres kwitnienia przypada na maj-czerwiec ale może się przedłużyć nawet do sierpnia.
Uprawa: Roślina dość łatwa w uprawie i długowieczna ale wymaga pewnych zabiegów. Różnie bywa z wytrzymałością na mróz ale po przycięciu przemarzniętych pędów wydaje nowe. Nie przeszkadza jej zanieczyszczone powietrze. Pewnym problemem mogą być mszyce, które pojawiają się gdy korzenie rośliny mają zbyt sucho. Przenoszą one wirus, który osłabia roślinę a nawet może doprowadzić do jej zamarcia.
Gleba: Dość dobrze rośnie w każdej glebie ale najlepsza dla wiciokrzewu pomorskiego jest glaba żyzna i stale wilgotna.
Stanowisko: Najlepsze jest stanowisko słoneczne ale dobrze gdy korzenie są zacienione.
Zastosowanie: Do okrywania bramek, pergoli i trejaży. Można sadzić wiciokrzewy przy ścianach budynków ale potrzebuje wtedy podpór podtrzymujących i należy większa uwagę zwracać na wilgotność podłoża. Wiciokrzewy można też uprawiać w większych pojemnikach na balkonach i tarasach.
Dobrze rośnie w towarzystwie róż pnących i innych wiciokrzewów.
Pnącza wieloletnie i jednoroczne, rośliny do letniego ogrodu, rośliny pachnące, roslkiny na balkony i tarasy.
| |
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia,
fasola wielokwiatowa,
groszek pachnący,
kobea pnąca (sępota pnąca),
tunbergia oskrzydlona,
wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
Bluszcz pospolity,
glicynia chińska (słodlin, wisteria),
hortensja pnąca,
lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny,
męczennica modra, passiflora,
milin amerykański,
powojnik alpejski,
powojnik Jackmana,
rdest Auberta,
róża pnąca,
sundaville,
trzmielina Fortune'a ,
wiciokrzew pomorski,
winobluszcz pięciolistkowy,
winobluszcz trójklapowy
TEMATY NA KWIECIEŃ
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
SEZON NA WYSIEWY W PEŁNI

Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki.
więcej na temat wysiewów roślin...
ROZMNAŻAMY TRAWY OZDOBNE I BYLINY KWITNĄCE LATEM I JESIENIĄ

Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy.
więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
POWOJNIK KRÓLEM PNĄCZY

Powojniki (klematisy) są bez watpienia uznawane za najefektowiejsze pnącza. Zawdzięczają swą popularność przepięknym kwiatom w niemal wszystkich kolorach. Kwiaty pojawiają się od czerwca do października, zależnie od odmiany.
Więcej informacji o powojnikach...
|
|