ogrodnik-amator
MENU STRONA GŁÓWNA WIOSNA LATO JESIEŃ DRZEWA KRZEWY KWIATY PNĄCZA TRAWY ZIOŁA WODA SKALNIAK PORADY DODATKI OGRODOWE GALERIA ROŚLIN WYSTAWY OGRODNICZE BALKONY I TARASY GLEBA KWIATY TRUDNE STYLE OGRODOWE FB

Werbena patagońska łac. Verbena bonariensis ang. Argentine vervain, Brazilian verbena - opis rośliny

Ogrodnik-amator, opis rośliny, Werbena patagońska, Verbena bonariensis, Argentine vervain, Brazilian verbena, uprawa werbeny patagońskiej, opis rośliny, Kwiat jednoroczny uprawiany z rozsady, niezwykłe kwiaty, kwiatostany różowofioletowe, kwiaty uprawaiane z rozsady, kwiaty letnie, kwiaty na rabaty mieszane, przyciągają motyle

Werbena patagońska Odsłon : 2536 wstecz
Typ_rośliny__________________
Roślina jednoroczna uprawiana z rozsady

Wysokość: Werbena patagońska osiąga od 100 do 150 cm. Roślina tworzy rozrastające się kępy.
Ozdoba rośliny: Pachnące, różowofioletowe, drobne kwiaty zebrane w zwarte grona na szczytach cieńkich, sztywnych pędów. Kwiaty są atrakcyjne dla motyli.
Łodygi werbeny są owłosione, u dołu płożące się, górą wzniesione. Liście podłużne lub jajowate, żywozielone.
Pora kwitnienia: Od wczesnego lata do późnej jesieni.
Uprawa: Roślina jest dość łatwa w uprawie; co prawda wrażliwa na mrozy ale w wielu regionach jest uprawiana jako samosiewna roślina jednoroczna, która powraca przez lata. Odporna na suszę oraz ataki szkodników i chorób. W dłuższych okresach bezdeszczowych roślinę podlewamy. Można ją też nawozić : 1-2 razy w sezonie.
Nasiona wysiewamy pod koniec zimy do skrzynek umieszczonych w ciepłym miejscu. Nasiona łatwo kiełkują.
Należy pamiętać, że werbena patagońska, ze względu na łatwość rozsiewania, stanowi zagrożenie dla rodzimych roślin, ponieważ może wypierać je z ich naturalnego środowiska. Obecnie roślina ta znajduje się na liście obserwacyjnej gatunków inwazyjnych w stanie Waszyngton.
Gleba: Żyzna i przepuszczalna. Dobrze też rośnie w piaszczystym lub kamienistym podłożu.
Stanowisko: Słoneczne, ciepłe osłonięte od wiatru. Poradzi sobie także w półcieniu.
Zastosowanie:Kępy werbeny patagońskiej dodają lekkości bylinowym lub mieszanym rabatom. Dobrze wyglądają w towarzystwie traw ozdobnych, w ogrodach preriowych. Nadaje się do ogrodów naturalistycznych, obsadzania dzikich zakatków w ogrodzie. Może rosnąć w pojemnikach. Szczególnie polecana jest odmiana karłowa Little One. Kwiaty werbeny patagońskiej są miododajne, przyciągają pszczoły i inne owady, zwłaszcza motyle. Nadaje się na kwiat cięty.
Ciekawostki: Werbena patagońska zdobyła nagrodę Royal Horticultural Society Award of Garden Merit.
Rodzaj werbena liczy około 200 gatunków.


Tematy pokrewne: Kwiaty łatwe w uprawie, kwiaty trudniejsze w uprawie, rośliny do letniego ogrodu, rośliny do jesiennego ogrodu, rośliny na prawie każdą glebę, rośliny pachnące, przygotowanie rozsady kwiatów jednorocznych.


Werbena patagońska - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

INNE CIEKAWE KWIATY LATA:

>>> Lista roślin jednorocznych...

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
WERBENA OGRODOWA

Ogrody, zdjęcia werbeny ogrodowej, werbena ogrodowa w ogrodzie
Kwiaty, drobne ale zebrane w dość duże, geste, główkowate kwiatostany. Zaletą jest szeroka gama barw: od białej, poprzez wszelkie odcienie różu i czerwieni aż po ciemne fiolety. Barwa kwiatów może być jednolita lub z plamą (tzw. oczkiem) a płatki mogą mieć plamy lub kreski innej barwy. Roślina długo kwitnie
Więcej informacji o werbenie ogrodowej...

AKTUALNOŚCI I NOWOŚCI

Nowe tematy :

Kalendarz ogrodnika amatora:

>>> Więcej porad ogrodnika amatora...

Galerie ogrodnika amatora:
SZAŁWIA OMSZONA

Ogrody, zdjęcia szałwia omszona kwiat, szałwia omszona w ogrodzie
Drobne kwiaty zebrane w długie kłosy. Mogą mieć kolor ciemnoniebieski, fioletowy, fioletowo-różowy, różowy lub biały. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach i przyciągają owady - pszczoły oraz motyle. Pędy sztywne i wzniesione. Roślina tworzy regularne kępy. Liście wąskie, szorstkie, eliptyczne, szarozielone lub ciemnozielone.
Więcej informacji o szałwii omszonej...

Alfabetyczny spis roslin ogrodowych

Łacińskie nazwy roślin ogrodowych

Angielskie nazwy roślin ogrodowych

Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023

Ogrody, targi, wystawy ogrodnicze
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...

TRAWY OZDOBNE

ogrodnik -  trawy ozdobne, rosliny wieloletnie, trawy, na rabaty
Ozdobą tej grupy roślin są ksztlały i barwy ich liści a czasem też ciekawe wyglądają ich kwiatostany. Przepięknie komponują się ze żwirowymi alejkami, szczególnie dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody. Więcej w artykule: Trawy ozdobne.

OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...

Facebook