Tunbergia łac. Thunbergia alata ang. Black-eyed Susan vine - opis rośliny

Tunbergia Odsłon : 104919 wstecz
Pnącze jednoroczne
Wysokość: Pędy tunbergii mogą osiągać 3 m.
Ozdoba rośliny: Kwiaty zwykle w różnych odcieniach koloru żółtego lub pomarańczowego z ciemnym, kontrastującym z płatkami oczkiem. Niektóre odmiany mogą być jednobarwne bez ciemnego oczka. Istnieją też odmiany tunbergii o płatkach kwiatow białych lub kremowych.
Liście sercowate, delikatnie ząbkowane, pędy rośliny wiotkie, owijają się wokół podpór.
Pora kwitnienia: Od czerwca do jesieni, pod warunkiem, że usuwa się przekwitłe kwiaty, zamim zawiążą nasiona.
Uprawa: Roślina jest dość łatwa w uprawie, wymaga jedak regularnego podlewania i nawożenia. W okresie kwitnienia powinna być obficie podlewana - podłoże powinno być cały czas wilgotne ale nie zalane. Zasilać raz na 2 tygodnie rozcieńczonym nawozem płynnym. Potrzebuje podpór takich jak pręty, bambusowe paliki lub drabinki.
Rozmnażamy tunbergie przez wysiew nasion w marcu do pojemników z wilgotnym podłożem. Najlepiej aby była to ziemia kompostowa. Nasiona przykrywamy cieńką warstwą ziemi i umiesczamy w mnożarce lub okrywamy torebka foliową. Temperatura kiełkowania wynosi 18-24 st.C. Roślina kiełkuje w ciągu 2-3 tygodni. Gdy siewki osiągną 12 cm przesadzamy po trzy do doniczek. Na zewnątrz wynosimy lub wysadzamy po wiosennych przymrozkach.
Gleba: Najlepsza jest gleba kompostowa, żyzna, ciepła i przepuszczalna.
Stanowisko: Słoneczne i osłoniete od wiatru. Aby roślina obficie kwitła potrzebuje kilku godzin bezpośredniego nasłonecznienia w ciągu dnia ale nie może to być zbyt ostre słońce, które może uszkodzić wilgotne liście.
Zastosowanie:Tunbergie uprawia się przede wszysktkim jako rośliny balkonowe i tarasowe, w doniczkach. Sadzi się je po dwie lub trzy w pojemniku, w którym umieszcza się podpory. Można je też sadzić w wiszacych koszach, gdzie będzie oplatać mocujące go uchwyty. Nadaje się również do wysadzania do gruntu, jako roślina okrywająca ogrodzenia lub inne podpory.
Ciekawostki: Tunbergia pochodzi z Afryki południowo-wschodniej. W wielu krajach nazywana jest czarnooką Zuzanną ze względu na ciemne oczko kwiatów. Nazwa tunbergia pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika Thunberga.
Tematy pokrewne: Pnącza jednoroczne i wieloletnie, rośliny do letniego ogrodu, balkony i tarasy.
Tunbergia - INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:
Kompozycje z azaliami ogrodowymi
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia, fasola wielokwiatowa, groszek pachnący, kobea pnąca (sępota pnąca), tunbergia oskrzydlona, wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
Bluszcz pospolity, glicynia chińska (słodlin, wisteria), hortensja pnąca, lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny, męczennica modra, passiflora, milin amerykański, powojnik alpejski, powojnik Jackmana, rdest Auberta, róża pnąca, sundaville, trzmielina Fortune'a , wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
BALKONY I TARASY
Niewątpliwie najpopularniejsza roslina balkonowa jest pelargonia i trzeba przyznać, że roślina ta ma wiele zalet. Inne popularne rośliny balkonowe to petunie, surfinie, werbeny czy lobelie.
Więcej o typowych roślinach w na balkony i tarasy artykule
Balkony i tarasy.
OGRÓD WIEJSKI
Ogrody w stylu wiejskim kojarzą się z sielskimi, beztroskimi wakacjami spędzanymi na wsi.
Typowy ogród wiejski łączy funkcje dekoracyjne i użytkowe : rosną w nim nie tylko bujne kwiaty i krzewy ozdobne ale też i drzewa oraz krzewy owocowe, są grządki warzywne i ziołowe.
Więcej o
ogrodach wiejskich...
Nowe tematy :
Kalendarz ogrodnika amatora:
>>> Więcej porad ogrodnika amatora...
GROSZEK SZEROKOLISTNY, LĘDŹWIAN
Groszkowate kwiaty zebrane po 5-15 w grona. Kolor kwiatów najczęściej różowopurpurowy ale są też odmiany o kwiatach białych, różowych, liliowych lub czerwonych. Kwiaty niestety nie pachną. Łodygi i liście szarozielone. Liście składają się z dwóch podłużnych listków zakończonych rozgałęzionymi wąsami, za pomocą których przyczepia się do podpór.
Więcej informacji...
Galerie ogrodnika amatora:
PELARGONIA BLUSZCZOLISTNA
Pojedyńcze lub pełne kwiaty zebrane w baldachy. Roślina kwitnie długo i obficie.
Pędy pelargonii bluszczolistnej są płożące, kruche, liście 5-klapowe, przypominające kształtem liście bluszczu, błyszczace,
Więcej informacji o pelargonii bluszczolistnej...
Rośliny pachnące
Zapachy roślin rządzą się własnymi prawami; są rośliny, które pachną mocniej w słońcu np. zioła takie lawenda, szałwia czy bazylia. Są też takie, których zapach najintensywniejszy jest wieczorem (np. maciejka, czy tytoń) a są też i takie, które zaczynają intensywnie pachnąć w trakcie zasuszania.
Więcej w artykule: Zapachy w ogrodzie....
Kalendarz wystaw i targów ogrodniczych na rok 2023
Wystawy, targi i inne imprezy ogrodnicze to doskonała okazja do zdobycia ciekawej sadzonki, nowych odmian roślin, uzyskania informacji na temat projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin a także ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu dla kazdego miłośnika roślin i ogrodów.
Zobacz kalendarz wystaw i targów ogrodniczych...
Wiele pnaczy to rośliny ekspansywne - łodygi ścielące się po ziemi dość często wypuszczają korzenie i bardzo szybko porastają spore połacie ziemi nie dając szansy innym roślinom. Dodatkowo korzenie są tak mocne, że trudno je po jakimś czasie usunąć z podłoża. Tak zachowują się na przykład winobluszcze i bluszcze. Innne z kolei pnącza wykorzystują rośliny znajdujące się w pobliżu jako podpory - pną się po gałęziach drzew lub krzewów, dusząc je i pozbawiając dostępu do promieni słonecznych...
PETUNIA OGRODOWA
Dekoracyjne, duże kwiaty kielichowate w kształcie, całobrzegie lub o brzegach postrzępionych czy karbowanych. Kwiaty mają wyraziste i czyste barwy.
Więcej informacji o petunii ogrodowej...
OGRÓD OD A DO Z - INDEX HASEŁ
Nie potrafisz znaleźć informacji na interesujący cię temat - spróbuj ich poszukać w indeksie haseł.
Sprawdź indeks haseł...