GALERIA ROŚLIN - Tunbergia łac. Thunbergia alata ang. Black-eyed Susan vine |
|

Tunbergia Odsłon : 93542 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

| | Typ rośliny : Pnącze jednoroczne
Wysokość: Pędy tunbergii mogą osiągać 3 m.
Ozdoba rośliny: Kwiaty zwykle w różnych odcieniach koloru żółtego lub pomarańczowego z ciemnym, kontrastującym z płatkami oczkiem. Niektóre odmiany mogą być jednobarwne bez ciemnego oczka. Istnieją też odmiany tunbergii o płatkach kwiatow białych lub kremowych.
Liście sercowate, delikatnie ząbkowane, pędy rośliny wiotkie, owijają się wokół podpór.
Pora kwitnienia: Od czerwca do jesieni, pod warunkiem, że usuwa się przekwitłe kwiaty, zamim zawiążą nasiona.
Uprawa: Roślina jest dość łatwa w uprawie, wymaga jedak regularnego podlewania i nawożenia. W okresie kwitnienia powinna być obficie podlewana - podłoże powinno być cały czas wilgotne ale nie zalane. Zasilać raz na 2 tygodnie rozcieńczonym nawozem płynnym. Potrzebuje podpór takich jak pręty, bambusowe paliki lub drabinki.
Rozmnażamy tunbergie przez wysiew nasion w marcu do pojemników z wilgotnym podłożem. Najlepiej aby była to ziemia kompostowa. Nasiona przykrywamy cieńką warstwą ziemi i umiesczamy w mnożarce lub okrywamy torebka foliową. Temperatura kiełkowania wynosi 18-24 st.C. Roślina kiełkuje w ciągu 2-3 tygodni. Gdy siewki osiągną 12 cm przesadzamy po trzy do doniczek. Na zewnątrz wynosimy lub wysadzamy po wiosennych przymrozkach.
Gleba: Najlepsza jest gleba kompostowa, żyzna, ciepła i przepuszczalna.
Stanowisko: Słoneczne i osłoniete od wiatru. Aby roślina obficie kwitła potrzebuje kilku godzin bezpośredniego nasłonecznienia w ciągu dnia ale nie może to być zbyt ostre słońce, ktore może uszkodzić wilgotne liście.
Zastosowanie:Tunbergie uprawia się przede wszysktkim jako rośliny balkonowe i tarasowe, w doniczkach. Sadzi się je po dwie lub trzy w pojemniku, w którym umieszcza się podpory. Można je też sadzić w wiszacych koszach, gdzie będzie oplatać mocujące go uchwyty. Nadaje się również do wysadzania do gruntu, jako roślina okrywająca ogrodzenia lub inne podpory.
Ciekawostki: Tunbergia pochodzi z Afryki południowo-wschodniej. W wielu krajach nazywana jest czarnooką Zuzanną ze względu na ciemne oczko kwiatów. Nazwa tunbergia pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika Thunberga.
Tematy pokrewne: Pnącza jednoroczne i wieloletnie, rośliny do letniego ogrodu, balkony i tarasy.
| |
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia,
fasola wielokwiatowa,
groszek pachnący,
kobea pnąca (sępota pnąca),
tunbergia oskrzydlona,
wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
Bluszcz pospolity,
glicynia chińska (słodlin, wisteria),
hortensja pnąca,
lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny,
męczennica modra, passiflora,
milin amerykański,
powojnik alpejski,
powojnik Jackmana,
rdest Auberta,
róża pnąca,
sundaville,
wiciokrzew pomorski,
winobluszcz pięciolistkowy,
winobluszcz trójklapowy
TEMATY NA STYCZEŃ
ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ

Zima to dla większości roślin doniczkowych dość trudny okres. Nie wszystkie rośliny pokojowe radzą sobie z niekorzystnymi zimowymi warunkami.
Osłabione rośliny łatwo zapadają na różnego typu choroby i są atakowane przez szkodniki. Do tego dochodzą często błedy w pielęgnacji. Na szczęście stosując skuteczne zabiegi można poprawć ich kondycję i sprawić, że będą zdobić mieszkanie i rozjaśniać ponure, zimowe dni.
więcej na temat roślin doniczkowych zimą...
OZDOBNE PĘDY, OWOCE I LIŚCIE

Najczęściej największą ozdobą ogrodu są kwitnące rośliny - ale nie tylko; istnieje wiele roślin ogrodowych o ozdobnych pędach, owocach czy liściach. Ich walory docenia się najczęściej gdy pora kwitnienia się kończy - czyli późną jesienią i zimą. Część roślin łaczy walory ozdobne z użytkowymi: ich owoce nie tylko zdobią ale mogą być spożywane przez ludzi lub zwierzęta. Warto tu wspomnieć nie tylko o owocach dzikiej róży, pigwowca, berberysów czy jarzębiny ale i o warzywach takich jak dynia, patison lub jarmuż.
Więcej o ozdobnych owocach, pędach i liściach ...
IGLAKI ZAWSZE PIĘKNE

Iglaki to drzewka i krzewy bardzo chętnie sadzone w ogródkach i trudno się temu dziwić bo mają one wiele zalet. Przede wszystkim są niezwykle dekoracyjne i to przez cały rok. Do tego są w wiekszości łatwe w uprawie i dość wytrzymałe. Zdarzają się co prawda odmiany bardzo wrażliwe i kapryśne ale większość iglaków wytrzymuje temperaturę od 15 do -20 st.C. Inną cenną zaletą jest ich różnorodność. Mogą mieć różne kształty i odcienie igieł np. w kolorze zielonym, niebieskawym, żółtym, żółtozielonym lub częściowo wybielone ulistnienie.
więcej na temat roślin iglastych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
POWOJNIK KRÓLEM PNĄCZY

Powojniki (klematisy) są bez watpienia uznawane za najefektowiejsze pnącza. Zawdzięczają swą popularność przepięknym kwiatom w niemal wszystkich kolorach. Kwiaty pojawiają się od czerwca do października, zależnie od odmiany.
Więcej informacji o powojnikach...
|
|