GALERIA ROŚLIN - Tunbergia łac. Thunbergia alata ang. Black-eyed Susan vine |
|

Tunbergia Odsłon : 101169 wstecz
INNE ZDJĘCIA ROŚLINY:

| | Typ rośliny : Pnącze jednoroczne
Wysokość: Pędy tunbergii mogą osiągać 3 m.
Ozdoba rośliny: Kwiaty zwykle w różnych odcieniach koloru żółtego lub pomarańczowego z ciemnym, kontrastującym z płatkami oczkiem. Niektóre odmiany mogą być jednobarwne bez ciemnego oczka. Istnieją też odmiany tunbergii o płatkach kwiatow białych lub kremowych.
Liście sercowate, delikatnie ząbkowane, pędy rośliny wiotkie, owijają się wokół podpór.
Pora kwitnienia: Od czerwca do jesieni, pod warunkiem, że usuwa się przekwitłe kwiaty, zamim zawiążą nasiona.
Uprawa: Roślina jest dość łatwa w uprawie, wymaga jedak regularnego podlewania i nawożenia. W okresie kwitnienia powinna być obficie podlewana - podłoże powinno być cały czas wilgotne ale nie zalane. Zasilać raz na 2 tygodnie rozcieńczonym nawozem płynnym. Potrzebuje podpór takich jak pręty, bambusowe paliki lub drabinki.
Rozmnażamy tunbergie przez wysiew nasion w marcu do pojemników z wilgotnym podłożem. Najlepiej aby była to ziemia kompostowa. Nasiona przykrywamy cieńką warstwą ziemi i umiesczamy w mnożarce lub okrywamy torebka foliową. Temperatura kiełkowania wynosi 18-24 st.C. Roślina kiełkuje w ciągu 2-3 tygodni. Gdy siewki osiągną 12 cm przesadzamy po trzy do doniczek. Na zewnątrz wynosimy lub wysadzamy po wiosennych przymrozkach.
Gleba: Najlepsza jest gleba kompostowa, żyzna, ciepła i przepuszczalna.
Stanowisko: Słoneczne i osłoniete od wiatru. Aby roślina obficie kwitła potrzebuje kilku godzin bezpośredniego nasłonecznienia w ciągu dnia ale nie może to być zbyt ostre słońce, ktore może uszkodzić wilgotne liście.
Zastosowanie:Tunbergie uprawia się przede wszysktkim jako rośliny balkonowe i tarasowe, w doniczkach. Sadzi się je po dwie lub trzy w pojemniku, w którym umieszcza się podpory. Można je też sadzić w wiszacych koszach, gdzie będzie oplatać mocujące go uchwyty. Nadaje się również do wysadzania do gruntu, jako roślina okrywająca ogrodzenia lub inne podpory.
Ciekawostki: Tunbergia pochodzi z Afryki południowo-wschodniej. W wielu krajach nazywana jest czarnooką Zuzanną ze względu na ciemne oczko kwiatów. Nazwa tunbergia pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika Thunberga.
Tematy pokrewne: Pnącza jednoroczne i wieloletnie, rośliny do letniego ogrodu, balkony i tarasy.
| |
Opisane pnącza jednoroczne :
dynia olbrzymia,
fasola wielokwiatowa,
groszek pachnący,
kobea pnąca (sępota pnąca),
tunbergia oskrzydlona,
wilec purpurowy
Opisane pnącza wieloletnie :
Bluszcz pospolity,
glicynia chińska (słodlin, wisteria),
hortensja pnąca,
lędźwian szerokolistny, groszek szerokolistny,
męczennica modra, passiflora,
milin amerykański,
powojnik alpejski,
powojnik Jackmana,
rdest Auberta,
róża pnąca,
sundaville,
trzmielina Fortune'a ,
wiciokrzew pomorski,
winobluszcz pięciolistkowy,
winobluszcz trójklapowy
TEMATY NA KWIECIEŃ
SĄSIEDZTWO ROŚLIN

Rośliny mogą odziaływać na siebie zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Znajomość wzajemnego oddziaływania na siebie poszczególnych roślin można wykorzystać do ich ochrony oraz lepszej uprawy. Powszechnie wiadomo, że zioła posadzone w pobliżu warzyw mają dobry wpływ na ich rozwój i poprawiają ich smak. Z kolei na smak i aromat truskawek korzystnie wpływa sąsiedztwo roślin strączkowych, cebuli oraz ściółka z igieł świerku lub sosny.
Fot. Magda Mastykarz, muzeum w Wilanowie.
więcej na temat sąsiedztwa roślin...
SEZON NA WYSIEWY W PEŁNI

Można jeszcze wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena czy lewkonie.
Wysiewamy również do skrzynek ziola takie jak bazylia i majeranek oraz warzywa takie jak wczesna sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler i warzywa kapustne.
W kwietniu na miejsca stałe można siać smagliczkę, groszek pachnący, maciejkę, szarłat, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, ułudkimaczki kalifornijskie, czarnuszki, ślazówki.
więcej na temat wysiewów roślin...
ROZMNAŻAMY TRAWY OZDOBNE I BYLINY KWITNĄCE LATEM I JESIENIĄ

Większość traw ozdobnych bardzo łatwo daje się rozmnożyć w sposób wegetatywny, najprościej przez podział roślin matecznych. W ten sposób można rozmnożyć np. kostrzewy, sitowia, ostnice, miskanty. Kępy roślin matecznych wykopujemy z ziemi, dzielimy na kilka mniejszych kęp potomnych, które sadzimy od razu na miejsce stałe. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy.
Innym sposobem jest rozmnażanie rozłogi - tak można rozmnożyć mozgi, miskanty czy rajgrasy. Rozmnażanie generetywne, przez wysiew nasion, jest bardziej kłopotliwe i dłużej trzeba czekać na efekty.
więcej o trawach ozdobnych...
Wiosną mamy też najlepszy czas na dzielenie bylin kwitnących latem i jesienią. W tym celu wykopujemy kępy roślin, oczyszczamy korzenie z chwastów i obumarłych części a następnie kępy dzielimy rozrywając je lub rozcinając. Sadzimy podzielone rośliny w nowe miejsca pamietejącaby miały nieco miejsca na rozrost i obficie podlewamy.
więcej o bylinach i rabatach bylinowych...
|
Porady ogrodnicze :
|
|
  |
|
POWOJNIK KRÓLEM PNĄCZY

Powojniki (klematisy) są bez watpienia uznawane za najefektowiejsze pnącza. Zawdzięczają swą popularność przepięknym kwiatom w niemal wszystkich kolorach. Kwiaty pojawiają się od czerwca do października, zależnie od odmiany.
Więcej informacji o powojnikach...
|
|